Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +9,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Vyšnių derlių didins dirbtinis intelektas

2023/05/17


Į pirkinių krepšelius pirkėjai deda išvaizdžius vaisius ir uogas, be jokių įskilimų ar įtrūkimų. Tad maždaug trečdalis ūkininkų užauginto derliaus dėl neišvaizdžios išorės net nepasiekia parduotuvių lentynų – taip švaistomas maistas ir patiriami dideli finansiniai nuostoliai. Tarptautinis 14 partnerių konsorciumas susibūrė kovoti su šia problema – įgyvendinamas 7,5 milijono eurų vertės projektas „CrackSense“ taikys išmaniausias sensorines dirbtinio intelekto technologijas, siekiant didinti citrusinių vaisių, granatų, vynuogių ir vyšnių derlių.­

Universitetai, ūkininkus reprezentuojančios organizacijos ir technologijų inovatoriai net iš septynių šalių, susibūrė spręsti itin aktualią vaisių trūkinėjimo problemą Europoje. Sėkmingai sukurtos inovacijos turės didelės reikšmės žemės ūkiui – pagerinta derliaus kokybė, ekologiškesnė produkcija bei didesnė ekonominė nauda ūkininkams.

Kuriamos naujos technologijos, paremtos dirbtiniu intelektu, sieks sumažinti citrusinių vaisių, granatų, vynuogių ir vyšnių odelių skilimą. Ūkininkai galės realiu laiku stebėti vaisių ir uogų būklę, be to, sensoriniai davikliai leis nustatyti optimaliausią vaismedžių priežiūrą – kiek ir kokių trąšų naudoti, kad nebūtų nei per mažai, nei per daug. Taip bus išvengiama dirvos taršos pesticidais ir užtikrinamas Europos žaliojo kurso įgyvendinimas.

Lietuvoje konsorciumo nariu tapo agri-tech inovatoriai „Art21“, kurie daugiausiai dėmesio skirs  saldžiųjų vyšnių įtrūkimų analizei. Statistika rodo, jog net ketvirtadalis vyšnių mūsų šalyje nepanaudojamos dėl įtrūkusių odelių.

„Art21“ įkūrėjas Augustas Alešiūnas pastebi: „Vyšnių skilinėjimas yra ne tik estetinė problema – tai daug plačiau. Būtina įvertinti, kaip dėl to švaistomas maistas bei prarandamos ūkininkų pajamos. Akivaizdu, kad apie šią žalą daug kas net nesusimąsto. Džiaugiuosi, kad, bendradarbiaudami su partneriais iš Izraelio, Prancūzijos, Vokietijos ir kitų šalių, turime galimybę kurti dirbtinio intelekto jutiklinius modelius pilotiniuose regionuose, kurie padės ūkininkams didinti parduodamą derlių, optimizuoti vaismedžių priežiūrą  bei pirkėjams pateikti gražias ir neįtrūkusias vyšnias.“

Moksliniai tyrimai ir eksperimentai įgyvendinami pasitelkiant naujausias ir išmaniausias jutiklines dirbtinio intelekto technologijas. Aplinkos sąlygas įvertinantys duomenys realiu laiku bus renkami dronais tiek iš arti, tiek iš toli. Objektyviam vertinimui ir tikslesnėms prognozėms dronu surinkti duomenų rinkiniai bus lyginami su Žemės stebėjimo duomenimis (angl. Earth Observation Data), pavyzdžiui, su Koperniko „Sentinel“ palydovo duomenimis. Išmaniosios technologijos itin suefektyvins ūkininkų veiklą ir padės spręsti kylančias problemas.

Apie projektą

7,5 milijono eurų vertės „CrackSense“ projektas yra finansuojamas Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizon Europe“ lėšomis. Jame dalyvauja 14 partnerių iš 7 šalių: Izraelio, Prancūzijos, Vokietijos, Graikijos, Lietuvos, Belgijos ir Serbijos. Duomenys realiu laiku renkami iš penkių šalių: Izraelio, Prancūzijos, Vokietijos, Lietuvos ir Graikijos. Projekto trukmė 48 mėnesiai – iki 2026 metų pabaigos.

Išsamesnę informaciją apie projektą galima rasti CrackSense internetiniame puslapyje, taip pat Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram ir Youtube paskyrose.

 

Partnerio turinys

Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...