Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024
Ashburn +24,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 16 Bir 2024

Žada griežčiau kontroliuoti moliūgų augintojus

2024/03/12


Penktadienį Babtuose (Kauno r.) įvyko Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) visuotinis ataskaitinis rinkiminis susirinkimas.

Asociacijai vadovaus P. Andriejavas

Visuotiniame susirinkime asociacijos nariai išsirinko naują valdybą.

Daugelio balsų persvara lėmė, kad valdybos pirmininko pareigos patikėtos Pauliui Andriejavui, Kėdainių rajone veikiančios UAB „Agrošiltnamiai“ vadovui.

LDAA valdyboje taip pat dirbs dvi kadencijas asociacijai vadovavęs Martynas Laukaitis, kiti žinomi sektoriaus atstovai: Sandra Rimdžiuvienė, Algimantas Morkūnas, Daiva Šateikienė, Dainius Petrovičius, Arnas Kvedaras.

Diskusijoje dalyvavo ministras, NMA vadovas

Visuotiniame susirinkime įvyko atvira diskusija, kurioje dalyvavo žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) direktorius Fortunatas Dirginčius.

Diskusijos metu aptarti didžiausią įtaką daržovių sektoriui darantys veiksniai ir galimi problemų sprendimus.

Pasak LDAA direktorės Indrės Lukoševičienės, besikeičiantis klimatas, ekstremalūs oro reiškiniai, griežti aplinkosaugos reikalavimai daržovių augintojams kelia didelį nerimą. Daugėjant naujų kenkėjų ir augalų ligų, nukenčia derliaus kokybė ir kiekybė, pasiūla tampa nepastovi. Eksportas patiria spaudimą dėl geopolitinio nestabilumo ir pabrangusių išlaidų transportavimui. Ir Lietuvos, ir kitų ES šalių daržovių augintojai taip pat susiduria su didėjančių gamybos sąnaudų, išteklių (vandens, darbo jėgos) trūkumo, infliacijos problemomis.

LDAA atidžiai stebi Europoje kylančius ūkininkų protestus, palaikė ir protesto akciją, vykusią Lietuvoje. „Tačiau norime pasidžiaugti, kad Vyriausybė ir Žemės ūkio ministerija išgirdo ūkininkus“, – sakė direktorė.

Šiandien asociacijai labiausiai rūpima problema lieka susietoji parama už moliūgus. LDAA teigimu, juos auginti patrauklu pseudoūkininkams, kurie nori pasiimti tik išmokas.

Praėjusiais metais moliūgai buvo išbraukti iš susietosios paramos. NMA duomenimis, moliūgų plotai per 3-4 metus išaugo daugiau nei 5 kartus, o tai rodė galimą piktnaudžiavimą parama bei kėlė abejones dėl jos poreikio.

Tačiau 2023 m. pasėlių deklaravimas parodė, kad vis dėlto ne susietoji parama buvo pagrindinė priežastis auginti moliūgus – plotai sumažėjo tik apie 15 proc. Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) teigimu, pagrindinė priežastis yra valdos ekonominis dydis (VED), kuris skaičiuojamas bendrai visoms atviro grunto daržovėms ir atitinkamai ūkininkų dalyvavimas „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimo“ priemonėje, pagal kurią reikalaujama didinti VED. O moliūgai yra patogiausia ir lengviausiai auganti kultūra, kurios VED toks pat, kaip ir kitų daržovių.

Žemės ūkio ministras K. Navickas informavo augintojus, kad ŽŪM šiemet planuoja sugrąžinti moliūgus į susietąją paramą, nes tikrai yra nemažai dirbančių ir moliūgus auginančių ūkių. „Tačiau griežtinsime susietosios paramos kontrolę“, – užtikrino ministras. Be to, jaunųjų ūkininkų įsikūrimo projektuose nuo šiol 50 proc. VED vertės privaloma pagrįsti pardavimo sąskaitomis, o tai sumažina moliūgų deklaravimo patrauklumą dėl VED. Svarstomi ir kiti saugikliai, kurie užkirstų kelius galimiems piktnaudžiavimams.

 

Pagal ŽŪM, LDAA 

Dalintis
Verslas