„Arbūzų sėklas pradedame daiginti ne anksčiau kaip balandžio 15 dieną, jei galime sudaryti visas daigams auginti reikalingas sąlygas, – pataria V. Rakauskaitė-Žukienė. – Jeigu nėra kur jų laikyti, daiginti neskubėkime, pradėkime jas daiginti kartu su melionų sėklomis jau paskutinėmis balandžio dienomis.“
Jei jų sėklas pradėsime daiginti dar prieš balandį, daigai peraugs, išstybs – ir nesulauksime kokybiško derliaus. Melionų sėklos netrunka sudygti, daigai itin greitai auga, tad daiginimo procesą patartina pradėti tik balandžio pabaigoje.
Arbūzų daigai vazonėliuose laikomi ne ilgiau nei 30 dienų, todėl panevėžietė kviečia patiems paskaičiuoti, kada jau laikas pradėti daiginti sėklas. Žinome, kad išsodinti daigus į atvirą gruntą galėsime tik tada, kai praeis visos šalnos. Tai bus apie gegužės pabaigą, birželio pradžią.
Arbūzų ir melionų sėklas, jei jos nėra beicuotos, V. Rakauskaitė-Žukienė pataria per naktį palaikyti kalio permanganato tirpale. Tai yra, vandenyje, kuriame ištirpinti vos keli grūdeliai kalio permanganato: kad vanduo būtų švelniai rausvos spalvos. Palaikę sėklas šiame tirpale, neskubėkite iškart dėti daiginti, prieš tai jas perplaukite švariu vandeniu.
Arbūzų ir melionų sėklas nesunkiai sudaiginsite sudėlioję ant drėgno skudurėlio ar vatos diskelių. Juos įdėkite į polietileno maišelį, kad drėgmė neišgaruotų.
„Jei norime užauginti gausų arbūzų ir melionų derlių, nesėkime jų lyg aguonų – daug į vieną indą, – perspėja patyrusi augintoja. – Tai ne pomidorai, kurie mėgsta pikavimus. Šių galiūnų daigai pikavimo netoleruoja, todėl kiekvieną sėklą iš karto sėkite į atskirus 0,75 ar 1 l indelius.“
Norint, kad sėklos greitai sudygtų, reikia palaikyti tam tikrą temperatūrą. V. Rakauskaitė-Žukienė yra pastebėjusi, kad vienodai ir greitai sėklos sudygsta esant 25 °C. Jei temperatūra žemesnė, maždaug 21–22 °C, sėklos dygs sunkiai ir nevienodai. Esant tokiai temperatūrai jos gali dygti ir visą savaitę arba tiesiog supūti.
Nedėkite daiginamų sėklų ant šildymo gyvatuko ar radiatorių: ten jos gali ir iškepti.
„Kol sėklos dygsta, joms šviesos nereikia, galime kad ir po stalu laikyti, ten, kur netrukdytų, – pataria panevėžietė. – Tik pasirodžius daigeliams, vazonus (indus) dedame į pačią šviesiausią vietą. Tuo metu reikėtų, kad temperatūra nebūtų per aukšta, nes daigai pradės stybti į viršų, augs ploni kaip siūlas. Svarbus balansas tarp temperatūros ir šviesos. Jeigu šviesos mažai, temperatūra neturėtų būti aukštesnė nei 15 °C.“
Mažus daigus patyrusi augintoja laisto saikingai – tik tada, kai gerokai pradžiūva žemė. Tręšti pradeda tik sulaukus trijų tikrųjų – pirmųjų lapelių. Tręšia universaliomis trąšomis ar namuose pasigamintais raugais kas dešimt dienų.
„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
Vilmos Rakauskaitės-Žukienės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos