Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Antradienis, 3 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Antradienis, 3 Spa 2023

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

2023/03/28


Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.

Šiemet šventėje dalyvavo Gelgaudiškio, Sintautų, Jankų, Lekėčių, Šakių, Zapyškio ir Šilutės rajono margintojos, kurios pademonstravo savo įvaldytas ir iš kartos į kartą perduodamas marginimo technikas: skutinėjimą, vaškavimą, dažymą. Jos mokė šventės dalyvius marginti kiaušinius tradiciniais būdais ir raštais, dalijosi savo patirtimi.

Margučių margintojos.

Margučiai – naujų metų simbolis

Pasak Zanavykų muziejaus direktorės Rimos Vasaitienės, marginimo paslapčių iš penkiolikos šio amato meistrų mokėsi virš 120 dalyvių. Susirinko gausus būrys moksleivių iš Gelgaudiškio, Sintautų, Šakių ir Kauno rajono.

Zanavykų muziejus.

Apie raštų ir simbolių reikšmes ant velykinių margučių susirinkusiems pasakojo tautodailininkė Liuda Liaudanskaitė iš Vilemų kaimo. Pasak tautodailininkės, margučiai yra naujų metų simbolis.

„Prieš 2–3 šimtus metų mūsų protėviai Naujuosius švęsdavo būtent pavasarį, nes nuo pavasario lygiadienio prasideda naujas gyvybės ciklas. Margutyje surašoma viskas, kas bus žemėje per tuos metus“, – sakė L. Liaudanskaitė.

Pasak tautodailininkės, pagrindiniai margučių raštai prasideda nuo taško, vėliau, pridedant papildomus brūkšniukus, išgaunami kiti ženklai: rombas, saulutė, žvaigždė, gyvačiukas, ugnies ženklas ir kt. Margučių raštuose sudėtos visos Visatos atsiradimo paslaptys.

Zanavykų muziejaus etnografė Renata Kutkienė linkėjo, kad padėtas pirmasis taškas ant velykinio margučio būtų pradžia į savojo krašto tradicijų puoselėjimą išsaugojimą ir perdavimą ateinančioms kartoms.

Elena Kudirkienė moko vaikus.

Teminiai margučiai ir medinės verbos

Vienintelio Lietuvoje margučių muziejaus „Buities ir margučių palėpė“ įkūrėja Angelė Rauktienė į šventę atvežė ir dalyviams pristatė savo margučių asmenines kolekcijas, skirtas Ievai Simonaitytei, Barborai Radvilaitei, Pempės dienai ir kitoms atmintinoms datoms paminėti.

A. Rauktienės kolekcija.

Angelė susirinkusius dalyvius mokino marginti tradicine savo krašto marginimo technika, o jos vyras Vytautas Rauktys pademonstravo dar vieną seną užmirštą amatą – medinių verbų gamybą.

Renginyje apsilankė ir Velykų bobutė, kuri išrinko talentingiausius jaunuosius margučių margintojus, o šventišką nuotaką kūrė ir į liaudiškų šokių sūkurį įtraukė Kauno rajono Domeikavos vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Serbentėlė“.

Margučių sodas

Tęsiant pernykštes tradicijas, Zyplių dvaro teritorijoje ir šiemet išaugo milžiniškas velykinių „Margučių sodas“ – „pasodinta“ virš 150 įvairių formų margučių.

Margučių sodas.

Zanavykų muziejus, ruošdamasis gražiausiai pavasario šventei kvietė bendruomenes, švietimo ir kultūros įstaigas į visą savaitę trukusias kūrybines dirbtuves, kurių metu tradiciniais raštais buvo dekoruojami nestandartinio dydžio mediniai margučiai.

„Praeitais metais, minint Sūduvos metus, kilo idėja Zyplių dvaro teritorijoje esančias įstaigas apjungti bendrai veiklai. Pernai šiai iniciatyvai susijungė Zanavykų muziejaus, Lukšių kultūros centro ir restorano „Kuchmistrai“ darbuotojai. Šiemet prie šios iniciatyvos prisijungė daugybė kitų regiono organizacijų ir mokymo įstaigų“, – pasidžiaugė R. Vasaitienė.

Pasak muziejaus direktorės, pasigrožėti „Margučių sodu“ bus galima iki pat Atvelykio. Čia įrengta margučių arka, prie kurios lankytojai gali nusifotografuoti. Mažuosius lankytojus pradžiugins ir po sodą „lakstantys“ spalvoti velykiniai zuikučiai, žydinčios stilizuotos tulpės. Atvykus verta aplankyti ir muziejaus ekspozicijas.

 

Zanavykų muziejaus informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/03

Nugriaudėjo didžiausia šalies istorijoje Gyvulininkystės paroda

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) praėjusį ketvirtadienį–šeštadienį vykusi Gyvulininkystės paroda nustebino eksponatų gausa, įvairove ir daugiatūkstantine smalsuolių bei specialistų minia. Tokios gy...
2023/10/03

Blakėžudė: geriau pamatyti, nei daug kartų išgirsti

Prisipažinsiu, džiaugiuosi kad pirmiau šį augalą pamačiau, įsimylėjau ir tik vėliau sužinojau jo vardą. Lengvas helovyniškas šiurpuliukas per nugarą perėjo... Bet ji – blakėžudė – tikra rudeninė gėlynų gražuolė, gr...
2023/10/03

Parama gali užkirsti kelią milijoniniams nuostoliams

Nuo spalio 16 d. iki gruodžio 15 d. bus priimamos paraiškos gauti paramą ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų ir su jomis susijusių pasekmių prevencijai. Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2023/10/03

„Bioversio“ prisijungė prie Europos biostimuliatorių industrijos tarybos

Biotechnologijų žemės ūkiui įmonė „Bioversio“ tapo Europos biostimuliatorių industrijos tarybos (EBIC) nare. Tai leis įmonei aktyviau dalyvauti ne tik augalų biostimuliatorių teisėkūros procesuose, bet ir didinti tokių produktų populia...
2023/10/03

Linarovis su dainomis ir bendromis vaišėmis

Praėjusį šeštadienį Radviliškio r. Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejaus darbuotojai surengė nuotaikingą linarovio talką. Nedideliame linų laukelyje, šalia sodriom...
2023/10/03

Teismas: „Marijampolės Arvi“ bankroto ataskaita patvirtinta teisėtai

Verslininko Vidmanto Kučinsko valdytos trąšų gamybos ir prekybos bendrovės „Marijampolės Arvi“ bankroto ataskaitą kreditoriai patvirtino teisėtai, nusprendė teismas.
2023/10/03

Apie 209 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos maisto produktais

Spalio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau penktoji parama maisto produktais. Paramą gaus apie 209 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus dalinama ir g...
2023/10/03

Vaisių, uogų, daržovių ir riešutų augintojai dar gali pateikti nuotraukas

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, jog ūkininkai, siekiantys gauti susietąją paramą už vaisių, uogų ir daržovių atvirame grunte auginimą, dar gali pateikti derliaus nuotraukas per „NMA agro“ programėlę iki spalio 15 d., tačia...
2023/10/03

Obuoliniai agurkai neapkarsta

Apvalaini ir žalsvi arba gelsvi agurkėliai ‘Apple’ jau ir Lietuvoje sėkmingai pabandyti auginti, dera gana gausiai, nors yra šilumamėgiai, spėja sunokti. O štai Airijoje, kur sąlygos ne prastesnės, juos sekasi auginti Jol...