Meilė augalams nugalėjo
Prieš 30 metų apsigyvenę Kuršėnuose, pusiaukelėje tarp abiejų tėviškių – Biržų ir Šilutės – Daiva ir Gediminas Gasiūnai pradėjo kurti savo sodybą. Buvusi švietimo darbuotoja iš prosenelio žolininko paveldėjo meilę augalams ir pašaukimą atrado augalų pasaulyje. Gediminas, radioelektronikos specialistas, šiuo metu ūkininkauja, palaiko ir padeda įgyvendinti žmonos idėjas.
Pirmieji žingsniai buvo nedrąsūs, Gasiūnai įveisė sodą ir daržą, sukomponavo gėlyną. „Trūko supratimo, žinių, augalų pasirinkimas buvo skurdus, – prisimena Daiva. – Susidomėjau gėlėmis, norėjosi ko nors įdomesnio, puošnesnio. Taip ir prasidėjo mano, kaip daugiamečių gėlių kolekcininkės ir augintojos, kelias. Perskaityta šimtai knygų, žurnalų, dalyvauta daugybėje seminarų, konferencijų, ekspedicijų, ekskursijų po Lietuvos ir užsienio botanikos sodus, privačias sodybas, aplankyti Europos augintojai, augalų kolekcininkai, selekcininkai.“
Moteris prisipažįsta, kad iš pradžių pirko viską iš eilės ir tik bandydama suprasdavo, ar tinkamas augalas Lietuvai. Daug eksperimentuota, sodinta viskas, ką pavykdavo įsigyti. „Užsienio žurnaluose matėme gražius derinius, kompozicijas, norėjosi ir patiems sukurti kažką panašaus, – pasakojo moteris. – Dabar internete galima surasti visą informaciją apie augalo augimo zonas, jo ypatumus, derinius.“
Kolekcininkės susidomėjimas augalais tik augo. 1996 m. Lauko gėlininkystės bandymų stoties vadovė dr. Angelė Baliūnienė įkūrė Lietuvos gėlininkų sąjungą, kurios nare, o vėliau ir tarybos pirmininke tapo Daiva. 2013 m. sąjunga jai suteikė augalų ekspertės vardą.
Daiva prisimena, kaip pirmuosius augalus sodyboje susodino chaotiškai ir tik vėliau suvokė, kad juos pirmiausia reikia sodinti į lysves, o radus tinkamą vietą persodinti. Taip atsirado pirmos gėlių lysvės, dabar užimančios beveik visą daržo teritoriją – apie 300 rūšių ir veislių įdomių, rečiau auginamų augalų.
Sodyba per tuos metus augo, tobulėjo, keitėsi – kito ir suvokimas apie augalus. Sodą palaipsniui mažino, bet keletą senųjų vaismedžių paliko. Atsiradusią vietą pamažu užėmė dekoratyviniai spygliuočiai ir lapuočiai, iš daugiamečių gėlių pasiliko tinkamos auginti kompozicijose su sumedėjusiais augalais. „Ilgainiui supratau, kad sodyba reikia grožėtis, o ne jai vergauti, sodinti tik tuos augalus, kurių nereikia dengti, iškasti, nešti į patalpą. Kurie atsparūs ligoms, nepuola kenkėjai. Chemijos ir trąšų sodyboje praktiškai nenaudoju. Stengiuosi išsiversti natūraliomis priemonėmis, – pasakojo sodybos šeimininkė. – Kompostinėje gyvena Kalifornijos sliekai, jų humusą naudoju sodindama augalus. Nuo ligų ruošiu ugniažolės raugą, nuo kenkėjų – pelyno ar česnako ištraukas.“
Ir grožiui, ir maistui
Pasakodama apie gėlynus, kolekcininkė vis pasidžiaugia ir naujovėmis – gėlynus puošiančiais ir patiekalus praturtinančiais augalais. „Atradau augalus, kuriais, taupant sodybos vietą, galima grožėtis ir naudoti maistui, – sako Daiva. – Tai amerikinis rabarbaras (Rheum x cultorum var. americana) ‘Victoria’, nežydinti rūgštynė (Rumex acetosa var. hortensis), dekoratyvios svogūnų (Allium pskemense) ir česnakų formos (Allium millenium).“
Pasak kolekcininkės, dekoratyvusis amerikinis rabarbaras ‘Victoria’ – sena veislė, pavadinta karalienės Viktorijos vardu. Tai rūgtinių (Polygonaceae) šeimos daugiametė žolė su ilgomis, storomis šaknimis. Stiebas status, 1,2 m, tuščiaviduris. Pamatiniai lapai susitelkę į skroteles, ilgakočiai, stiebo trumpakočiai arba bekočiai, skiautėti arba plaštakiškai suskaldyti. Žiedynas – paprastoji arba sudėtinė šluotelė, vaisius – riešutėlis.
Rabarbarai gerai auga puveninguose priesmėlio ar lengvo priemolio dirvožemiuose. Mėgsta drėgmę, gerai pakelia šalčius. Dauginami tiek sėklomis, tiek vegetatyviškai. Derlingiausi 6–7 metais. Jie pasižymi ir gydomosiomis savybėmis. Lapuose daug mineralinių medžiagų, vitaminų A ir C. Ši veislė ypatinga tuo, kad nekaupia oksalo rūgšties, seni lapai gelsta ir džiūsta, o iš skrotelės vidaus iki pat vėlyvo rudens auga vis nauji lapai. Šaknyse ir šakniastiebiuose yra tanidų.
Jauni rabarbarų stiebai ir lapai valgomi švieži, virti, kepti, konservuoti. Iš rabarbarų kepami pyragai, kiti konditerijos gaminiai. Gėlynuose daug metų gali augti tarp melsvių, alpinariumo pakraštyje, dera su paparčiais, astilbėmis, arunkais, margalapėmis plautėmis ir kitais šviesaus pavėsio augalais.
Pasak Daivos, nežydinti rūgštynė nuo laukinių rūgštynių skiriasi daug didesniais, dažnai kiek banguotais lapais ir neformuoja žiedynų. Augalai 25 cm aukščio ir 40 cm pločio, patogu skinti jų lapus. Juos pataria sodinti gėlyno pakraščiuose kaip apvadą, alpinariume. Skaidri jų žaluma dera su melsvėmis, raudonlapėmis vaisginomis, alūnėmis. Jauni rūgštynių lapai dėl gaiviai rūgštaus skonio puikiai dera įvairiose salotose, susmulkinti naudojami kaip varškės prieskoniai, užtepėlėms ir sriuboms pagardinti. Lapuose gausu askorbo rūgšties, suteikiančios augalui būdingo rūgštumo. Gausu vitaminų C, B, karoteno, mažiau oksalo rūgšties.
Daivos gėlynuose itin mėgstamos dar ir dekoratyvios svogūnų bei česnakų formos.
Svogūnai stebina išraiškingais vertikaliais architektūriškais, iki 1–1,5 m stangriais lapais ir liepą gausiais baltais rutuliškais žiedynais. Tuo pat metu rausvai violetinius, 5 cm skersmens žiedynus skleidžia ir puošnieji česnakai. Šie svogūniniai augalai dera su alūnėmis, rasakilomis, šalavijais, astrancijomis ir kt.
Nuvilnijanti žydėjimo banga
Medžių, krūmų ir gėlių kompozicijos, patraukiančios spalvingumu ir elegancija visais metų laikais, yra tarsi sodybos stuburas. Jos suformuotos užapvalintomis ir vingiuotomis linijomis, vengta stačių kampų, todėl kieme juntamas švelnumas, lengvumas, spinduliuojantis gerąją energiją. Sodybos šeimininkė sako, kad pagrindinė kompozicijų ašis – ištisus metus dekoratyvūs spygliuočiai.
Iš įvairiausių kadagių, pušų, eglių, kėnių ji išskiria per 20 metų amžiaus, apie 5 m aukščio grakštuolį nutkinį puskiparisį (Chamaecyparis nootkatensis) ‘Pendula’. Šis vienas iš gražiausių spygliuočių, įdomus ilgomis svyrančiomis šakomis ir žaliais spygliais, dera prie geltonspyglio ir koloninio melsvaspyglio Lausono (C. lawsoniana) puskiparisių.
Daivos teigimu, spygliuočių draugiją spalvų darna ir žaismingumu pagyvina greta pasodinti dekoratyvių lapuočių medeliai ir krūmeliai, daugiametės gėlės. Spalvinga laja išsiskiria paprastasis bukas (Fagus sylvatica) ‘Purpurea Tricolor’, kurio lapai tamsiai purpuriniai su šviesesniais apvadėliais.
Anksčiausiai pavasarį nuostabiu žydėjimu pradžiugina japoninė magnolija (Magnolia kobus), žydinti ryškiai baltais, apie 10 cm skersmens žiedais. Žydėjimas tęsiasi 2–3 savaites. Paskui džiaugsmo suteikia krūminių bijūnų (Paeonia suffruticosa) rausvi ir tamsiai raudoni žiedai, maloniai kvepiantys ir lyg šilkiniai tviskantys saulėje. Nuostabus žydėjimas trunka apie 2 savaites. Vėliau estafetę perima dulksvais tamsiai raudonais žiedais pražystanti kamieninė gražiažiedė veigelė (Weigela Florida) ‘Bristol Ruby’.
Pasak Daivos, dekoratyvi sodriai žalia veja, sujungianti augalus į bendrą paveikslą, skaičiuoja sodybos metus nuo įsikūrimo pradžios. Ji nepriekaištinga, nes kiekvieną pavasarį aeruojama ir atidžiai prižiūrima visą sezoną. Link gėlių kolekcijos veda natūraliais plokščiais akmenimis grįstas takas. Čia pat ir vasaros stalas-šulinys, kur ryte geriama kava, pasisemiama energijos.
Kompozicijose itin mėgstamos melsvės (Hosta), kurių daugybė stebina lapijos spalvomis, formomis ir dydžiu, gražiai atrodo ir derinyje su šamoto keramikos gervių skulptūra. Natūraliu grožiu akį džiugina švelnioji rasakila (Alchemilla mollis), nepakeičiama beveik visą vasarą ilguose žiedynuose žydinti paprastoji raudoklė (Lythrum salicaria) ‘Lady Sackville’ rausvai violetiniais žiedais. Tinka auginti įvairiuose gėlynuose: natūralistinio stiliaus, formuojant olandišką bangą, apželdinant vandens telkinius, kaimo darželiuose, mišriose grupėse su dekoratyviais krūmais. Vasarą grožį dovanoja pluoštinės jukos (Juca filomentosa) – sausų, saulėtų vietų dekoratyviniai daugiamečiai žoliniai augalai. Visų augalų neišvardysi, kiek įdomių potėpių sodybos paveiksluose.
„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ
Daivos GASIŪNIENĖS ir Rūtos ANTANAITIENĖS nuotraukos
Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.