Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024


Vida TAVORIENĖ
ŪP korespondentė  

Žemdirbių protestas – pilietiškumo pamoka Lietuvai

2024/01/27


Lietuvos žemdirbių traktorių žygiui sudrebinus Vilniaus „burbulo“ gyvenimą ir visos šalies Vyriausybės ritmą, įvairiuose socialiniuose tinkluose pasipylė vertinimų apie šį istorinį ūkininkų protestą ir demaršą į sostinę. Kai kurie jų paremti, anot žemdirbių, pasakomis ir mitais apie žemės ūkį, o štai gydytojų, mokytojų, policijos pareigūnų, verslo ir kitų socialinių grupių atstovai išreiškė tvirtą palaikymą agrarininkams. Daugelis kalba, kad dabartinės valdžios kone pagrindinis bruožas – arogancija – neleidžia spręsti rimtų problemų, kurių apstu daugelyje sektorių.

Reikalingi ūkininkai valstybei ar ne?

„Gana patyčioms“, – sako neįtikėtiną vienybę nūnai demonstruojantys Lietuvos žemdirbiai, prie kurių protesto prisijungė miškininkai, medžiotojai, agroverslininkai. Jų organizuotą pilietišką žygį prie valdžios rūmų palaiko ir „Ūkininko patarėjo“ kalbinti įvairioms socialinėms grupėms atstovaujantys lyderiai.

„Labai džiaugiuosi, kad pas mus rengiami tokie protestai, sakyčiau, taikūs ir ramūs, palyginti su tuo, kas vyksta kitose šalyse. Jeigu valdžia neatsižvelgs į ūkininkų nuogąstavimus, prašymus ir reikalavimus, neabejoju, kad tai įgaus kitokių formų“, – redakcijai sakė Lietuvos darbdavių konfederacijos (LDK) prezidentas Danas Arlauskas.

danas arlauskas
Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas: „Negali būti, jog nuo vieno žmogaus, kad ir ministro, priklausytų visos šakos konkurencingumas.“

Tuo metu, kai ŪP kalbino LDK prezidentą, jis sakė labiau jaučiantis Vokietijos žemdirbių protesto gausmą ir aidus, mat viešėjo Esene vykstančioje tarptautinėje gėlių parodoje. Tačiau verslo organizacijos atstovas teigė gerai žinantis, kodėl protestuoja Lietuvos ūkininkai.

„Pirmiausia dėl to, kad nėra stabilumo pojūčio. Dabar sėdi toks, sakykime, ponas žemės ūkio ministras kaip povas ir stebime, ar jis bus geras, ar blogas: vieniems jis labai geras, o su kitais net šnekėtis nenori. Bet taip negali būti, jog nuo vieno žmogaus, kad ir ministro, priklausytų visos ekonomikos šakos konkurencingumas. Žemdirbiai sunkiai dirba, kai kas kalba, kad reikia įteisinti 4 dienų darbo savaitę, o žemdirbiai dirba neskaičiuodami darbo dienų ir valandų. Ir kenčia dėl nesubalansuotos ir neaiškios politikos“, – konstatavo D. Arlauskas.

Jis teigė girdintis kalbas, kad Europos Sąjunga (ES) esą maitina ūkininkus, kad jie yra vos ne išlaikytiniai, ir tokiame kontekste norėtų paklausti – ką žmonės darytų ir šnekėtų, parduotuvėse išvydę tuščias lentynas?

„ES suformavo savo įvaizdį kaip tėvų maitintojų, būtent taip ir elgiasi, o mums nereikia kažkokių pašalpų. Kalbu ne tik apie ūkininkus, bet ir smulkiuosius verslininkus. Dabar jau pati Europos Komisija pripažįsta, kad sukurta daug biurokratizmo, ir jeigu ES nepadarys tam tikrų išvadų, tai visiškai atsiliks nuo JAV. Jeigu palygintume 2007-uosius ir dabartinius metus, tai 2007 m. ES bendrojo vidaus produkto santykis su JAV buvo 95 proc., o dabar – tik 65 proc. Bendrijos ekonomika krenta“, – tvirtino LDK prezidentas.

D. Arlauskas pridūrė, kad apie prastas tendencijas kalbama ir tarptautinėje gėlių parodoje: „Šnekuosi su tais, kurie čia dalyvauja 10 ir daugiau metų, jie pastebi, kad ekonomika smunka, lankytojų mažėja. Visi sunerimę dėl ateities, žmonės traukiasi iš savo veiklos. Mes per stipriai priklausomi nuo politikų, kuriems patinka būti svarbiems, jie nori duoti arba neduoti, bet taip neturėtų būti.“

Jis supranta, kad ūkininkai nori aiškaus atsakymo – reikalingi jie valstybei ar ne. Valdžia turėtų išreikšti aiškią poziciją. „Štai žvėrelių augintojams pasakyta, kad juos naikina, nors švelniakailiai žvėreliai kartais laikomi geresnėmis sąlygomis, nei gyvena kai kurie žmonės, bet sugalvojo, kad juos auginti negerai. Gyvename iškreiptų vertybių sistemoje“, – kalbėjo LDK prezidentas.

Visuomenė pamiršta, iš kur atsiranda maistas

Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė žemdirbių protestą pavadino teigiamu demokratinės valstybės reiškiniu. „Tai, kad žmonės yra priversti išvažiuoti į gatves ir gintis tokiomis priemonėmis, rodo valdžios nenorą ar negebėjimą kalbėtis, diskutuoti. Juk gali būti labai paprastų problemų sprendimo būdų ir galbūt gerokai greitesnių, nei deklaruojama, bet nėra komunikacijos. Matau, kad ir mokytojai, ir medikai susiduria su ta pačia problema“, – pastebėjo ŪP pašnekovė.

Garlaikienė
Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė Auristida Gerliakienė: „Tai, kad žmonės yra priversti išvažiuoti į gatves, rodo valdžios nenorą ar negebėjimą kalbėtis.“

Ji teigė nepalaikanti isteriškų ir melagingų reikalavimų, bet mato, kad ūkininkai savuosius pagrindžia. „Žemdirbiai yra ignoruojami, o jų darbas nuvertintas. Šiek tiek bandoma kompensuoti, bet jų darbas iš principo yra sunkus, mes džiaugiamės gerais lietuviškais produktais, bet pamirštame, kad juos gamina tie patys ūkininkai. Manau, kad stinga pačios visuomenės suvokimo, jog maistas iš niekur neatsiranda – tai sunkiai užauginama ir pagaminama“, – kalbėjo A. Gerliakienė.

LMS pirmininkė užsiminė, kad modernios vadybos principas – su visais komunikuoti, ypač su tais, kurie „stovi prie konvejerio“, nes jie gali greičiau pamatyti efektyvesnius sprendimus, leidžiančius modernizuoti gamybą ir taikyti inovacijas. „O pas mus dar įprasta sprendimus nuleisti „iš viršaus“, tokiu atveju ne visada jie būna labai geri ir naudingi pačiai visuomenei. Manau, kad žmonės turi būti aktyvūs ir sakyti, kas yra negerai, patys aktyviai dalyvauti ir nelaukti, kad kas nors jiems atneštų saulę iš dangaus ar kitų šalių“, – samprotavo medikų organizacijos atstovė.

Išreiškia savo pilietinę poziciją

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Audrius Jurgelevičius teigė galintis tik pasidžiaugti, kad ūkininkai išreiškia savo pilietinę poziciją ir gina savo teises.

„Kaip pilietinės visuomenės atstovas ir kaip mokytojas, raginantis mokinius ir savo kolegas būti pilietiškiems, tai tik sveikinu. Tik negaliu vertinti jų reikalavimų turinio, kiek jie yra pagrįsti, kokia protesto forma, nes nesu įsigilinęs į jų problemas. Neturiu pagrindo abejoti, kad jie yra neteisūs, bet negaliu vertinti, ar traktoriais atvažiuoti į Vilniaus centrą yra tinkama protesto forma. Kiek suprantu, tai neprieštarauja šalies įstatymams, nekelia pavojaus visuomenės saugumui. Tada puiku, kiekvienas renkasi, kaip išreikšti savo pilietinę teisę“, – dėstė mokytojų profesinės organizacijos atstovas.

Didžiuojasi Lietuvos žemdirbiais

Su ūkininkais solidarūs ir ugniagesiai. Lietuvos gaisrinės saugos asociacijos prezidentas Vytas Kaziliūnas sakė, kad nėra detaliai įsigilinęs į protestuotojų reikalavimus, bet mano, kad jie tam turi pagrindą.

„Žinoma, kad ir mūsų srityje yra daug problemų, naikinami savivaldybių ugniagesiai, esame protestavę, tad gerai suprantame ir į gatves išėjusius bei išvažiavusius žemdirbius. Manau, kad pas mus visuomenė yra per mažai aktyvi ir per mažai gina svarbius interesus. Juk visi matome, kaip aktyviai atskiros visuomenės grupės protestuoja kitose šalyse, ypač Prancūzijoje“, – kalbėjo redakcijos pašnekovas.

Į sostinę žygį traktoriais surengę žemdirbiai sulaukė palaikymo ir iš policijos pareigūnų. „Dabar kaip tik einu Gedimino prospektu ir matau daugybę traktorių. Didžiuojuosi, kad turime tokius žemdirbius. Anksčiau tokius vaizdus teko matyti tik Briuselyje. Jie tikrai yra šaunuoliai, rodantys pilietiškumo pavyzdį, kaip reikia kovoti už savo darbą“, – savo nuomonę ŪP išsakė Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė.

roma katiniene
Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė: „Labai norėtųsi, kad policijos pareigūnai nebūtų įtraukiami į politikavimą, deja, tai pastaruoju metu neretai pasitaiko.“

Ji teigė mananti, kad žemdirbių protestą palaiko ne tik ji asmeniškai, bet ir kiti policijos pareigūnai: „Labai norėtųsi, kad pareigūnai nebūtų įtraukiami į politikavimą, kas, deja, pastaruoju metu neretai pasitaiko, ir suprastų, jog ir mums yra svarbi žemdirbių, kaip visuomenės dalies, parama, kai mes kovojame dėl savo teisių.“

„Jeigu jau ūkininkai iš visos Lietuvos į sostinę 200–300 km važiuoja traktoriais, tai turbūt ne iš dyko buvimo. Protestai vyksta visame pasaulyje, galima tik pasidžiaugti, kad ir Lietuvoje žmonės pradeda būti vis labiau pilietiški, išsako savo nuomonę. Streikuotų mokytojai, gydytojai ar ūkininkai – visi turi tokią teisę“, – ŪP kalbėjo Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos direktorė Laima Tučienė.

tuciene
Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos direktorė Laima Tučienė: „Jeigu jau ūkininkai iš visos Lietuvos į sostinę 200–300 km važiuoja traktoriais, tai turbūt ne iš dyko buvimo.“

Ji teigė mananti, kad reikėtų tik sveikinti civilizuotai ir organizuotai rengiamą žemdirbių protesto akciją. O jeigu tai kam sukelia nepatogumų kelyje ar Vilniuje, reikėtų pakantumo.

Gėda valdžiai, kuri prie to privedė

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė sakė stebinti, kaip žemdirbių protestas vertinamas socialiniuose tinkluose, ir matanti nuomonių priešpriešą. „Man atrodo, kad bet koks nuomonės išreiškimas yra demokratijos išraiška. Žmones, kurie pasiryžo aktyviai ją išsakyti, reikėtų tik palaikyti ta prasme, kad vis dėlto mūsų valdžios atstovai turėtų juos išklausyti. Juk visada įmanoma rasti kompromisą, tik reikia pasistengti“, – samprotavo profsąjungiečių atstovė.

inga ruginiene
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė mano, kad valdžiai turėtų būti gėda, jog priveda žmones imtis kraštutinių veiksmų – protestų.

LPSK gina darbuotojus ir dažnai kaunasi ne tik su darbdaviais, bet ir valdžia. Pasak I. Ruginienės, jeigu mūsų išrinktieji valdžios atstovai nutaria daryti tam tikrus pokyčius ir priimti atitinkamus sprendimus, pagrindinė jų misija – surinkti suinteresuotas grupes, diskutuoti ir jas išgirsti. Tai ir yra politinis darbas – labai sunkus, bet mes tam ir renkame politikus, kad jie atliktų savo pareigą.

„Nesigilinant į žemdirbių reikalavimų turinį, akivaizdu, kad jeigu žmonės išėjo į gatves ir sako, jog valdžia jų negirdi, tai pagaliau turėtų išgirsti. Gerai, kad nėra nulenkta ūkininkų galva ir garsiai kreiptasi. Blogai, kad žmonės privedami iki tokių veiksmų, nors to galima buvo išvengti rengiant diskusijas ir ne tokias formalias – kai ateini užkimštomis ausimis ir išeini su savo nuomone. Tas neišklausymas ir nenoras ieškoti susitarimo privedė žmones prie kraštutinių veiksmų, kai žemdirbiai ryžtasi su technika važiuoti į Vilnių. Dėl to gėda mūsų politikams, kurie prie to privedė“, – konstatavo LPSK pirmininkė.

 

Redakcijos, Auristidos GERLIAKIENĖS, Laimos TUČIENĖS, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos ir Lietuvos policijos profesinės sąjungos nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas