Columbus +11,0 °C Lietus
Penktadienis, 4 Bal 2025
Columbus +11,0 °C Lietus
Penktadienis, 4 Bal 2025

Redakcijos nuotr.

Žemdirbių šį pavasarį laukia naujovės

2025/04/03


Jau visai netrukus prasidės žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas, kuris lig šiol ūkininkams kėlė nemažai iššūkių. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) informuoja, kad reaguojant į nusiskundimus bei pasiūlymus, buvo nuspręsta įvesti reikšmingų pokyčių. Paprastesnė deklaravimo tvarka bei Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) pokyčiai ir svarbūs palengvinimai ūkininkams atvers naujas galimybes.

Paprastesnė deklaravimo tvarka

Iki šiol ūkininkai susidurdavo su įvairiais iššūkiais pildydami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaracijas, tačiau pagal naujausią SP pakeitimą, viskas bus paprasčiau – ŽŪM kuria Paraiškų priėmimo informacinės sistemos vedlį, kuris pradės veikti prasidėjus deklaravimo laikui. Vedlys pateiks išsamią informaciją apie reikalavimus kiekvienai paramos priemonei, paskaičiuos preliminarias išmokų sumas bei padės pareiškėjams geriau suprasti paramos galimybes. Deklaruoti žemės ūkio naudmenas, pasėlius ir kitus plotus bei gyvulius šiemet žemdirbiai galės nuo balandžio 14 d. iki birželio 13 d. Pavėluotai paraiškas bus galima teikti iki birželio 23 dienos. Tai padaryti galima prisijungus prie Paraiškų priėmimo informacinės sistemos per Elektroninius valdžios vartus ar atvykus į savivaldybes, kurioje registruota žemės ūkio valda, seniūnijas.

ŽŪM tęs tradiciją ir deklaravimo metu kiekvieną ketvirtadienį (8–10 val.) rengs nuotolines ūkininkų konsultacijas, kuriose ūkininkus geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB), žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų, tiesioginių išmokų taisyklių klausimais konsultuos ŽŪM, Nacionalinės mokėjimo agentūros, Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) specialistai. Kilus su deklaravimu susijusiems neaiškumams ar klausimams, galima kreiptis specialiu el. paštu tiesiogines@zum.lt arba į ŽŪDC el. paštu e-ibraizymas@zudc.lt.

SP pokyčiai

Atsižvelgiant į ūkininkų, paramos gavėjų asociacijų ir kitų suinteresuotų šalių pasiūlymus, taip pat į Europos Sąjungos (ES) reglamentų pasikeitimus, Europos Komisija (EK) patvirtino trečiąjį SP pakeitimą. ŽŪM atstovų teigimu, didelė dalis ūkininkų pajus teigiamas pasekmes, nes pokyčiai gana plataus spektro – sušvelninti privalomi GAAB reikalavimai, panaikinta Veiksmingumo ir efektyvumo metodika, patvirtinta nauja intervencinė priemonė, investicijoms skirtas papildomas finansavimas, bus plačiau taikomi fiksuotieji įkainiai, pagerintos kitos paramos teikimo sąlygos, taip pat sumažinta perteklinė administracinė našta. Kokius svarbiausius dalykus reikia žinoti apie reikšmingus pokyčius?

Supaprastinti GAAB reikalavimai

EK pritarė siūlymui sušvelninti GAAB 4 standarto reikalavimus apsauginėms juostoms prie melioracijos griovių. Nuo 2025 m. apsauginės 3 m pločio juostos bus paliekamos prie melioracijos griovių, kurių ilgis ne mažesnis kaip 3 km, arba baseino plotas ne mažesnis kaip 5 kv. km, arba kuriuose vidutinio vandeningumo metais vandens tėkmė būna ne mažiau kaip 6 mėnesius per metus.

Prie kitų, mažesnių melioracijos griovių, vietoj buvusių 3 m bus nustatomos 1 m pločio apsauginės juostos. Šie pokyčiai bus naudingi daugiau nei 95 proc. melioracijos griovių ir tai ženkliai sumažins ūkininkavimo apribojimus šalia jų esančiose žemės ūkio teritorijose.

Pagal GAAB 5 ir GAAB 6 standartus dviem savaitėmis sutrumpintas minimalus žolinių augalų augmenijos ar jų liekanų išlaikymo terminas: anksčiau buvo nuo lapkričio 15 d. iki kovo 15 d., o dabar – nuo lapkričio 15 d. iki kovo 1 d.

Pagal GAAB 7 standartą sumažinti ir reikalavimai augalų kaitai – deklaruotos ariamosios žemės plotas, kuriame kasmet privaloma pakeisti pagrindinius pasėlius, sumažintas nuo 65 proc. iki 35 proc. Be to, augalų kaitos reikalavimus galima įgyvendinti auginant antrinius pasėlius (įsėlį, posėlį, tarpinius pasėlius per žiemą). Tas pačias kultūras toje pat vietoje nuo 2025-ųjų bus galima auginti trejus, o ne dvejus metus.

Dar viena svarbi naujovė – pakeistas GAAB 8 standartas. Panaikintas reikalavimas skirti 4 proc. ariamos žemės negamybiniams plotams. Nuo 2025 m. reikalavimai paliekami tik kraštovaizdžio elementų išlaikymui ir draudimui pjauti gyvatvores bei medžius paukščių veisimosi ir jauniklių auginimo sezonu.

Lankstesni Valdymo reikalavimai

Atnaujinti Žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR) supaprastina jų įgyvendinimą bei mažina administracinę naštą, atsiranda daugiau lankstumo. Tręšiantiems tik mėšlu ir (ar) srutomis tręšimo planas nebėra privalomas.

Tręšimo planas reikalingas atvejais, kai:

  • tas pats laukas tręšiamas mėšlu ir azoto turinčiomis trąšomis;
  • tas pats laukas tręšiamas srutomis ir azoto turinčiomis trąšomis;
  • tas pats laukas tręšiamas mėšlu ir srutomis bei azoto turinčiomis trąšomis.

Pastaruoju atveju tręšimo planas turi būti rengiamas tręšiamiems laukams, o ne visam ūkiui.

Tręšiant mineralinėmis (neorganinėmis) ir organinėmis trąšomis, reikalinga pildyti trąšų žurnalą. Duomenys apie valdoje panaudotas mineralines (neorganines) ir organines trąšas gali būti pildomi popierinėje arba elektroninėje formoje PPIS (http://paseliai.vic.lt) tiek ūkio, tiek lauko lygmeniu.

Svarbu žinoti, jog pareiškėjai, dalyvaujantys SP ekologinėse sistemose, pagal kurias draudžiama naudoti mineralines ir (ar) organines trąšas, tręšimo žurnalus privalės pildyti bendra tvarka (papildomų žurnalų pildyti nereikės).

Pakeistos įgyvendinimo sąlygos

Bene didžiausi pasikeitimai susiję su ekologinėmis sistemomis. Kompleksinei ekologinei sistemai „Veiklos ariamojoje žemėje“ panaikinta taikoma Veiksmingumo ir efektyvumo metodika ir iki šiol taikytas gamybinių bei negamybinių veiklų susiejimas. Tai reiškia, kad pareiškėjai, dalyvaujantys šioje ekologinėje sistemoje, nebeprivalo dalies ariamosios žemės skirti negamybinėms veikloms.

Tačiau deklaruojantys daugiau kaip 100 ha ariamosios žemės ir dalyvaujantys veikloje „Sertifikuotos sėklos naudojimas“ privalo pasirinkti dar vieną iš šių veiklų: „Augalų kaita“, „Tarpiniai pasėliai“, „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“, „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“, „Trumpaamžių medingųjų augalų juostos“, „Daugiamečių žolių juostos“.

Pakeistas ir mažiausias paramai tinkamas plotas kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veiklai „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“:

  •  ūkiams iki 50 ha (anksčiau buvo ūkiams iki 10 ha) − 0,1 ha;
  •  ūkiams, didesniems kaip 50 ha (anksčiau buvo ūkiams, didesniems kaip 10 ha) − 0,5 ha.

Ekologinės sistemos „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“ veiklai „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“ ir ekologinei sistemai „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ vietoje buvusio 1 ha keičiama į 0,5 ha plotą.

Dar vienas svarbus pokytis − ekologinių sistemų „Sodų ir uogynų tvarkymas gamtai palankiu būdu“ ir „Tausojanti vaisių, uogų ir daržovių programa (NKP)“ suderinamumas. Tai reiškia, kad su tais pačiais plotais galima dalyvauti abiejose ekologinėse sistemose.

Kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veikloje „Tarpiniai pasėliai“ patikslinta tarpinių pasėlių per žiemą išlaikymo data – kovo 15 d. keičiama į kovo 1 d. Iki kovo 1-osios privaloma ir taikyti žemės dirbimo be plūgo būdą bei išlaikyti dirvos dangą (kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veikla „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“).

Nauja intervencinė priemonė

Pradedama įgyvendinti nauja intervencinė priemonė ,,Invazinių rūšių plitimo valdymas melioracijos griovių šlaituose“. Pagal ją bus galima tvarkyti melioracijos griovių šlaitus, naikinti invazinius augalus (Sosnovskio, Mantegacio barščius ir pan.). Paramos gali kreiptis ūkininkai, melioracijos sistemų naudotojų asociacijos, fizinių ir (ar) juridinių asmenų grupės, savivaldybės. Už griovio šlaito sutvarkymą numatomos dvi išmokos: 644 Eur/ha arba 773 Eur/ha (kai vykdoma jungtinė veikla).

logotipas

 

Nr. 313/7

Dalintis