Columbus +14,5 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 18 Lap 2024
Columbus +14,5 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 18 Lap 2024

Žemdirbystė – nuolat investicijų reikalaujanti sritis

2023/09/14


Žemės ūkiui nuolat yra reikalingi dideli pinigai, nuo išlaidų trąšoms ir sėkloms pirkti iki šimtus tūkstančių kainuojančios technikos. Pasinaudodami paskolomis ūkininkai gali ne tik įsigyti žemės ūkio žaliavų, pirkti įrangą ar investuoti į technologijas, bet ir gauti apyvartinių lėšų, padengti einamąsias išlaidas. „Jei nori plėstis ir nestovėti vietoje, turi visada domėtis inovacijomis ir investuoti“, – sako Širvintų rajono ūkininkas Ąžuolas Jankauskas.

Širvintų rajone beveik 1700 ha žemės plotus dirbantis ūkininkas Ąžuolas Jankauskas į žemdirbystę įsitraukęs kartu su visa šeima: žmona, sūnumi ir dukterimis. Ūkininkauti jis pradėjo 2003 metais, teturėjo seną sodybą ir vos kelis bičių avilius. O šiandien ūkyje dešimtys modernių traktorių ir kitos technikos, tūkstančiai hektarų dirbamos žemės ir įdarbinta dešimtys rajono gyventojų.

Nerti į ūkininkavimą paskatino dukrų meilė žirgams

Pats Ą. Jankauskas yra baigęs agronomiją ir studijavo bitininkystę. Tiesa, bičių laikyti nepavyko dėl žmonos alergijos bitėms. Tačiau kurti ūkį paskatino dukrų noras jodinėti.

„Ūkininkauti pastūmėjo dukrų meilė žirgams. Dukros labai norėjo joti, tad nusipirkome du žirgus, o tada atsirado technikos poreikis: tai šieno paruošti reikia, tai traktoriaus reikia, tai preso, o galiausiai ir žemės“, – apie ūkio kūrimąsi pasakoja ūkininkas. Taip pat jis priduria: „Dukroms reikia dėkoti, kad užsimanė žirgų, nes tie žirgai nuviliojo šeimą į kaimą“.

1700 ha ūkį šeima susikūrė pati, vos nuo senos sodybos ir keleto žirgų. Ūkininkas atkreipia dėmesį, kad žemės ūkis – nuolat investicijų reikalaujanti sritis.

Norint plėstis – reikia eiti koja kojon su technologijomis

Ūkininkas atkreipia dėmesį, kad šiandien Lietuvos ūkiai nebėra tokie kaip prieš kelis dešimtmečius. Jie modernūs ir pasitelkiantys išmaniąsias technologijas. Jau retai laukuose sutiksi žemes dirbančius senus traktorius, o ir darbuotojai nenori dirbti kiauras dienas su prastai veikiančia įranga ar vairuoti kombainus be kondicionierių.

„Žemdirbystė – sunki ir alinanti sritis. Prasidėjus sezonui, jau nebeskaičiuoji darbo valandų, o traktoriuje tenka praleisti ir dvylika trylika valandų. Taip pat tai sektorius, kuris labai priklauso nuo išorės veiksnių: klimato ir oro sąlygų, o sezonas yra trumpas, ir šį laiką reikia išnaudoti kuo efektyviau. Taigi nuolat kažko reikia norint neatsilikti ir eiti koja kojon su gyvenimu. Reikia domėtis naujovėmis ir technologijomis, ir jas nuolat diegti“, – patirtimi dalinasi Ą. Jankauskas

Ūkininkas pasakoja, kad tokiais atvejais papildomas finansavimas yra puiki pagalba. Jis pats ne kartą kreipėsi dėl papildomo finansavimo, o kreditai padėjo šeimai gerokai išplėsti ūkį. Tiesa, ūkininkai nepraleido progos pasinaudoti ir valstybės teikiamomis garantijomis.

„Ūkininkai labai dažnai susiduria su apyvartinių lėšų trūkumu, tad greiti finansavimo sprendimai labai padeda. Apyvartinės lėšos kartais būna labai reikalingos, o papildomi pinigai reikalingi greitai, nes ne visada planuotai tenka pirkti techniką, reikia pirkti ir žemes. Būna, kad nepasiskirsto pajamos kaip norėtųsi, todėl tokie finansavimai labai reikalingi“, – dalinasi patirtimi Ą. Jankauskas. Ir priduria: „Kai pirmą kartą kreipėmės finansavimo, susipirkome gerų žemės sklypų, o be kredito to tikrai nebūtume padarę. Apyvartos milijoninės, už milijoną perki, vėliau atsiimi. Aišku, kad tiek neturi banke, tad visada ieškai, kur geriausios sąlygos“.

Finansinių technologijų bendrovės atstovas Audrius Česnakas pasakoja, kad per pastaruosius metus ūkininkų skolinimosi įpročiai nežymiai keitėsi. Ankstesniais metais ūkininkai drąsiai investavo į ūkių modernizaciją, o šiais metais pastebimas ženkliai išaugęs ir apyvartinių lėšų poreikis. Taip pat ūkininkai aktyviau ieško valstybės teikiamų lengvatinių priemonių ir galimybių finansavimą gauti geresnėmis sąlygomis.

audrius cesnakas
Audrius Česnakas.

„Šiuo metu lengvatinės paskolos kaip niekada aktualios ‒ vis labiau kylančios kainos dažnai lemia ir apyvartines problemas, todėl galimybė gauti lengvatinę paskolą yra svarbi daugeliui ūkininkų. Mūsų patirtis rodo, kad vidutinė paskolos suma siekia apie 100 tūkst. eurų ir gali tapti kertine pagalba ūkininkams“, ‒ pasakoja A. Česnakas.

SME Finance“ ekspertas papildo, kad teikiamas finansavimas taip pat gali būti skirtas žemės ūkio technikai ir jos dalims, biologiniam turtui, veterinarinėms priemonėms, žemės ūkio kooperatinėms bendrovėms, iš savo narių perkančioms jų pagamintą produkciją, bei kitoms išlaidoms, reikalingoms ūkinei veiklai tęsti.

 

Partnerio turinys

Titulinėje nuotr. – Ąžuolas Jankauskas.

Dalintis