Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Žemės rinka – liberalizavimo keliu

2023/07/31


Nuo kitų metų įsigaliosiantis Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pakeitimo įstatymas apkarpys asmenų, turinčių pirmenybę įsigyti privačią parduodamą žemę, sąrašą. Ar šis įstatymo pakeitimas bus naudingas žemdirbiams, ar taip vadinamiems „svetimšaliams“, kurie galės lengviau įsigyti žemę? Kas šioje situacijoje išloš?

Nauja įstatymo redakcija

Nauja įstatymo redakcija panaikino ketvirtąją kategoriją asmenų, turinčių pirmenybės teisę į parduodamą privačią žemę, kuri į įstatymą buvo įrašyta prieš penkerius metus. Tai: fizinių asmenų (ūkininkų), deklaravusių gyvenamąją vietą, arba juridinių asmenų, užsiimančių žemės ūkio veikla, įregistravusių juridinio asmens buveinę tos savivaldybės teritorijoje, kurioje parduodamas žemės ūkio paskirties žemės sklypas, ar besiribojančių savivaldybių teritorijoje.

Žemdirbiai nuogąstauja, kad po Naujųjų metų, kuomet įsigalios naujos redakcijos įstatymas, žemė gali būti greitai išparceliuota ne tiems, kurie ją dirba.

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos (KKŪS) pirmininkas Virmantas Ivanauskas mano, kad įstatymas buvo paredaguotas specialiai ir juo pasinaudos tie, kurie prieina prie informacijos. „Be abejonės, šį punktą panaikino specialiai. Dabar savivaliavimas bus dar didesnis. Jis buvo nelegalus, dabar bus legalus, tuo galės pasinaudoti tie, kurie turės informaciją. Kai visa tai matai – tiesiog pikta“, – „Ūkininko patarėjui“ atvirai kalbėjo patyręs žemdirbys.

Jis papasakojo atvejį, nutikusį nuomojant valstybinę žemę, kai buvo praleistas terminas. „Per darbų gausą nepateikėme prašymo žemės nuomai, sutartis buvo nutraukta ir žemę išsinuomojo tas, kuris priėjo prie informacijos. Nesvarbu, kad mes ją dirbome10 metų ir ji yra įsiterpusi į mūsų dirbamos žemės plotus. Tai – pavyzdys, kaip gražiai galima apeiti ir pasinaudoti žmogaus neapdairumu. Tokių atvejų mūsų rajone yra daug, o Lietuvoje jų dar daugiau, net nesuskaičiuosi. Tas pats nutiks ir su privačios žemės pardavimu“, – pavyzdį pateikė V. Ivanauskas.

Negalės konkuruoti

Pasak Lietuvoje žinomo ekologinio ūkininkavimo entuziasto Valentino Genio, žemė yra gamybos priemonė ir turtas. Iš to susidaro Lietuva. „Vieną dieną gali nutikti taip, kad prabusi, o pusę Lietuvos žemių valdys kažkokia korporacija. Bandau suprasti, kas gresia mano tėviškei. Ar valstybei tai yra gerai? Ar tai nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui? O gal aš klystu?“ – svarstė ŪP pašnekovas, kuris vadovaujasi principu, kad ne viskas yra parduodama.

Genys
Ūkininkas Valentinas Genys galvoja, kad nauja įstatymo redakcija yra palanki tiems, kurie įsigydami žemę žais žaidimus per kainą.

V. Genys galvoja, kad nauja įstatymo redakcija yra palanki tiems, kurie įsigydami žemę žais žaidimus per kainą. Pavyzdžiui, koks nors fondas, kuris bus registruotas bet kur, galės už žemę sumokėti daugiau nei pirmumo teisę turintis vietos gyventojas. „Vietos gyventojas taps vos ne vargu, jis neturės kitos išeities, nes neturės nei juristų, nei galių. O korporacijos – apsistačiusios juristais. Rodos, čia – nekaltas dalykėlis, tačiau... Vyksta žemės rinkos liberalizavimas. Aš matau pavojų“, – pamąstymus redakcijai išsakė V. Genys.

Jonavos r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Ričardas Žebrauskas taip pat konstatavo, kad vyksta žemės rinkos liberalizavimas, žemę galės įsigyti bet kas ir bet kur. „Bus atrištos rankos įvairaus plauko žemės perpardavinėtojams, dideliems koncernams. Mums, ūkininkams ir ūkininkų sąjungos nariams, šis sprendimas – blogas. Šiuo klausimu nebuvo išsamios diskusijos, tačiau tai nėra teisinga, nes ir Vakaruose yra gana griežtai reguliuojama žemės ūkio paskirties žemės rinka. Mes nuogąstaujame, kad prasidės ne visiškai sąžiningi žaidimai. Ūkininkai niekada negalės konkuruoti su dideliais koncernais, įmonėmis“, – nuomonę išdėstė R. Žebrauskas.

Geriau nebus

Pasak Jonavos r. ūkininkų sąjungos pirmininko, žemės pardavimas liberalesnėmis sąlygomis uždės apynasrį smulkiems ir vidutiniams ūkiams. Jiems bus dar sunkiau įsigyti žemės.

Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas ŪP teigė, kad įsigaliojus naujam įstatymui žemdirbiams geriau nebus. „Šis įstatymo pakeitimas yra kažkam naudingas. Tai – palengvinimas įsigyti žemę visiems „berniukams“ ir pan. Būtent vietos ūkininkai neteks pirmumo“, – sakė M. Puidokas. Pasak jo, būtų geriausia, kad vietos ūkininkai konsoliduotų žemę ir per konsolidaciją prisidėtų prie ūkio efektyvumo. Daug išskaidytų laukų yra blogiau, negu tie patys plotai vienoje savivaldybėje. Tačiau ar taip bus? Kokia tikimybė? „Gali atsirasti žmonių, turinčių kapitalo. Pavyzdžiui, iš Vilniaus ar dar iš kur nors, ir tuomet jie po visą Lietuvą medžios parduodamus žemės plotus, nes norės į žemę investuoti. Neatmetu galimybės, kad ir parduodamos žemės kaina gali pradėti augti. Ji ir taip po truputį didėja, nes infliacija ir šio dalyko neaplenkė. Kiek ji padidės, sunku prognozuoti“, – pažymėjo Kelmės r. ūkininkų sąjungos lyderis.

Puidokas
Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas teigė, kad įsigaliojus naujam įstatymui žemdirbiams geriau nebus.

Nebetiki ir nebesitiki

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 84, 2023 m. liepos 29 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Autorės ir redakcijos nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...
2023/12/04

Prapliupusios liūtys ir kruša atėmė viltį nuimti derlių laiku

Kaip kasmet Australijos žemdirbiai derlių iš laukų į saugyklas suvežti planavo iki Kalėdų. Tačiau šalies pietryčiuose prasidėjusios neregėtos liūtys ne tik sustabdė darbus, bet ir pakenkė derliaus kokybei. Spėjama, kad apie 1 mln. t ...
2023/12/04

Neskubėkime išmesti bulvių lupenų – jos dar gali praversti

Kodėl patyrę daržininkai pataria neišmesti bulvių lupenų? Pasirodo, jos gali praversti lysvėse. Ir ne tik. Patarimais dalijasi daržininkė mėgėja Daiva L.  
2023/12/04

Nuo šiol rinkoje – dar efektyvesnis sprendimas kovoje su piktžolėmis

Daugiau nei dešimtmetį ūkininkai, kovodami su vienaskiltėmis ir dviskiltėmis piktžolėmis, sėkmingai naudoja herbicidą TOMBO™.  Sisteminis herbicidas, patenkantis į piktžoles per lapus, užtikrina stiprų poveikį, tačiau, kaip ir ki...
2023/12/04

Nuo sausio – atnaujintos Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisyklės

Žemės ūkio ministro lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 3D-733 pakeistos Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisyklės (taisyklės yra patvirtintos ministro 2022 m. gegužės 20 d. įsakymu Nr. 3D-351). Taisyklės su atnaujinimais įsigalios nuo 2024 m. sausio...
2023/12/04

Sutvarkyti Salų dvaro sodybos rūmai

Lapkričio 20 d. Salų dvaro rūmuose Rokiškio rajone vyko šių rūmų tvarkybos darbų priėmimo komisijos susitikimas. Komisija konstatavo, kad atlikti tvarkybos darbai atitinka šių darbų paveldosaugos projekto, paveldo tvarkybos re...