Columbus +1,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +1,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Žemės ūkio inovacijos prekybos centre – būdas priminti iš kur atsiranda maistas

2024/08/12


Visą savaitę atvykstančius į prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega“ Kaune, prie pagrindinio įėjimo pasitikdavo žemės ūkio robotas „AgXeed“.

Šia iniciatyva įmonė „Agrokoncernas“ prisidėjo prie renginio „Mega vasara | Technologijos ir inovacijos“, kurio tikslas buvo pristatyti žmonėms, kokios naujovės padeda spręsti kasdienius iššūkius skirtingų sektorių atstovams.

žemės ūkio dronas
PC lankytojai turėjo galimybę sužinoti apie žemės ūkio dronus.

Viduje prekybos ir laisvalaikio centro lankytojai galėjo apžiūrėti tris skirtingus agrodronus bei dronų uostą „Dbox“.

dronai
Žemės ūkio dronai.

Pokalbyje su renginio vedėju Andriumi Žiurausku apie inovacijas žemės ūkyje dalyvavęs „Agrokoncernas“ komercijos direktorius Arnas Radzevičius pabrėžė, kad šiandien labai svarbu žmonėms priminti iš kur atsiranda maistas ir kodėl maisto gamybos grandinė yra nepaprastai svarbi regiono saugumui.

technologijų ekspozicija
Technologijų ekspozicija "Megoje".

„Technologinė pažanga žemės ūkyje leidžia sąlyginai mažam žmonių skaičiui aprūpinti visus likusius maistu. Todėl natūraliai susidaro skeptiškas požiūris, kad gal tas darbas yra visai nereikalingas. Ateityje maistą augins vis mažiau žmonių, nepaisant to, kad populiacijos skaičius nuolat augs. Pastebime tendenciją, kad miesto žmonės nebesusieja savo gyvenimo su žemės ūkio sektoriumi, kuris, mums visiems yra gyvybiškai svarbus“, – kalbėjo A. Radzevičius.

Agrokoncernas Megoje
Diskusija apie techologijas. A. Radzevičius ir A. Žiurauskas.

Agrodronus apžiūrinčius lankytojus labiausiai domino jų galimybės. Pasak A. Radzevičiaus, dronai žemės ūkyje yra ne žaislas, o labai svarbus pagalbininkas. Įvairūs dronai atlieka skirtingas funkcijas. Vieni gali sėti, atlikti lauko purškimus, kiti yra skirti laukų stebėjimui, žemėlapių sudarymui. Tokie žemėlapiai yra naudojami tiksliam tręšimų ar augalų apsaugos produktų naudojimui.

„Dirbant tiksliaisiais metodais sumažinamas cheminių medžiagų naudojimas, gaunamas geresnis ir kokybiškesnis derlius. Laukai užima tūkstančius hektarų, kurių žmogus fiziškai negalėtų kokybiškai apžiūrėti per trumpą laiką, o dronams tai – nesudėtinga užduotis. Jie su savo tiek standartinėmis, tiek multispektrinėmis kameromis mato ir užfiksuoja daugiau nei tai gali padaryti žmogaus akis. Su bepiločių orlaivių pagalba anksčiau pastebimos ligos, augalų mitybos sutrikimai ar staiga laukuose plintančios piktžolės“, – pasakoja žemės ūkio specialistas. 

diskusija Megoje
Diskusijų erdvė "Megoje".

Nors šiuo metu Lietuvoje yra vienintelė tokio tipo monotoniniams žemės ūkio darbams atlikti skirta autonominė mašina „AgXeed“, A. Radzevičius neabejoja, kad artimu metu vyks spartus robotizacijos šuolis ir jau po kelerių metų nieko nebestebins po laukus be vairuotojų važinėjančios mašinos. Šį procesą spartins ir žemės ūkio technikos gamintojų siekis robotizuoti laukuose jau dirbančius traktorius.

„Demografinė padėtis ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungos šalyse sparčiai keičiasi. Robotų reikės vis daugiau, nes tampa vis sunkiau rasti darbuotojus, kurie užtikrintų sklandų darbą. Dėl technologinio progreso, kurį mes patyrėme per pastaruosius šimtmečius, žemės ūkio mašinos didėja, žmonių poreikis mažėja. Įvairios technologijos bei inovacijos padeda spręsti iššūkius su kuriais susiduria žemės ūkio sektorius“, – sako A. Radzevičius. 

Arnas Radzevičius
Arnas Radzevičius.

Ekspozicijoje prekybos ir laisvalaikio centre buvo galima apžiūrėti ir dronų uostą „Dbox“, kurį sukūrė lietuviai. Tai – specialus, savarankišką dronų pakilimą ir nusileidimą užtikrinantis modulis, kuris leidžia automatizuoti drono valdymo procesus: nuotolinį paleidimą, baterijos pakrovimą, pakeitimą ir bepilotės skraidyklės saugojimą.

drono modulis
Drono modulis „Dbox“.

„Su komanda ieškodami, kas mums pagamintų tokį uostą, aplankėme tris žemynus, keturias valstybes, o sprendimą radome čia, Lietuvoje. Lietuvos ūkininkai yra vieni pažangiausių pasaulyje, nes šalyje turime daug kuriančių ir inovacijas drąsiai priimančių žmonių. Būna džiugu, kai į svečius atvyksta partneriai iš viso pasaulio, ir jie stebisi, kaip mes dirbame ir kokių rezultatų pasiekiame“, – pasakoja pašnekovas.

dronas
Sėjantis ir purškiantis dronas.

Todėl su komanda jis yra išsikėlęs tikslą pasakoti apie žemės ūkio sektoriaus pasiekimus, inovacijas, iššūkius ir kasdienybę. Taip pat priminti platesnei visuomenei, kad žemę dirbantys žmonės ir žemės ūkio bendruomenė yra ypač svarbūs mūsų šaliai

Partnerio turinys

Viršelyje: Robotas „AgXeed“ prie „Megos“.

Dalintis