Columbus +12,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025
Columbus +12,5 °C Debesuota
Pirmadienis, 31 Kov 2025

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė  

Žemės ūkio specialistų nerasi nė su žiburiu?

2025/03/30


Žemės ūkio sektorius yra labai svarbus verslui ir visuomenei, tačiau vis labiau aštrėja šio sektoriaus specialistų trūkumo problema, ateityje galinti turėti labai negerų pasekmių – sritis gali atsidurti profanų rankose. Mokslo, verslo, savivaldos atstovai „Ūkininko patarėją“ tikino, kad imasi įvairių priemonių, bet be valstybės pagalbos ir politikų valios, savo jėgomis situaciją pakeisti sudėtinga.  

Pasaulinė problema

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos (LSMU VA) Gyvūnų mokslų fakulteto dekanės akademikės prof. dr. Elenos Bartkienės teigimu, susiduriame su pasaulinio lygio problema – jauni žmonės nesirenka žemės ūkio studijų, nepaisant to, ar jos susijusios su gyvūnais, ar bendrai su visa maisto tvarkymo grandine.

„Kad į žemės ūkio studijas pritrauktume jaunų žmonių, reikia intensyvesnio jaunimo švietimo bendrąja prasme ir būtina tai pradėti daryti nuo pradinių klasių, nes tvarus gyvulininkystės sektorius ir pakankamas maisto kiekis, siekiant išvengti bado visuomenėse, net nepriklausomai nuo jų ekonominės padėties, nėra duotybė. Net ir labai turtingos šalys, neturėdamos tvaraus žemės ūkio, gali labai nukentėti, esant politiniams neramumams, karams ar pandemijoms, o krizių suvaldymui reikia aukštos kvalifikacijos specialistų, taip pat ir žemės ūkio. Gyvulininkystės sektorius – didelė, kompleksinė ir pažangi sritis, apimanti ne tik tradicinę gyvulininkystę, bet ir galimai tvaresnius ūkininkavimo metodus, ieško būdų didinti sektoriaus efektyvumą. Darbo gyvūnų mokslo specialistams visada bus, jo pasiūla labai didelė ir įvairi. Manau, kad ši studijų programa nėra skirta išskirtinai regionų jaunimui, nes šiuolaikinis gyvenimo būdas nepririša mūsų prie gyvenamosios vietos, žymiai svarbiau, kad asmeniui patiktų tai, ką daro, tuomet sėkmė karjeroje garantuota“, – ŪP teigė mokslininkė.

E. Bartkienė atkreipė dėmesį, jog visada taip buvo, kad vienos sritys yra labiau populiarios, kitos – mažiau. Ir toks pokytis, kad žemės ūkis taptų išskirtinai populiarus, dar neįvyko. Jaunimui labai patrauklios dirbtinio intelekto ir informacinių technologijų sritys, tačiau esmė prasideda nuo fundamentinių dalykų. Pats dirbtinis intelektas problemų nesprendžia – jas turi iškelti tam tikrų sričių kvalifikuoti specialistai. Tik tuomet šis įrankis tarnaus visuomenės gerovei.

Siūlys naujovių

Anot Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerės prof. dr. Astridos Miceikienės, priemonių, kaip paskatinti jaunimą rinktis su agrosektoriumi susijusias studijas, poreikis kyla pirmiausia iš to, kad darbo rinkoje jau dabar trūksta kvalifikuotų, išsilavinusių specialistų. Sparčiai keičiantis stereotipams, kad žemės ūkis yra sunkus ir menkai inovatyvus darbas, sektoriuje vystomos naujausios technologijos, tokios kaip automatizacija, dirbtinis intelektas, tikslioji žemdirbystė, padedančios efektyviau ir tvariau naudoti išteklius, mažinti poveikį aplinkai. Tad specialistų, galinčių valdyti šias technologijas, poreikis tik augs.

„VDU ŽŪA atlieka svarbų vaidmenį, formuojant naują, modernų požiūrį į žemės ūkį. Komunikuojant su potencialių studentų auditorija per įvairias veiklas moksleiviams, tarp kurių ir didžiausias VDU ŽŪA edukacinis projektas „Sumanaus moksleivio akademija“, į kurį šiemet įsitraukę jau 15 šalies savivaldybių, taip pat dalyvavimą mokyklose organizuojamuose karjeros renginiuose, priimant moksleivius VDU ŽŪA bei kitose studijų pristatymo veiklose, akcentuojame žemės ūkio sektoriaus modernumą, pristatome studijų galimybes ir plačias profesines perspektyvas, – kalbėjo A. Miceikienė. – Mūsų akademijoje studentai ugdomi aprėpiant žemės, miškų, vandens išteklių, inžinerijos, verslo ir vadybos sritis, nes visos jos glaudžiai susijusios su strateginiu valstybės siekiu vystyti bioekonomiką – atsinaujinančiais biologiniais ištekliais grindžiamą ekonomikos šaką. VDU ŽŪA, būdama plačios aprėpties VDU dalis, suteikia galimybę mokytis ir daugiau nei 30-ies užsienio kalbų. Studentai taip pat turi galimybę pasinaudoti išskirtine gretutinių studijų galimybe, nes VDU gretutinės studijos suteikia laisvę papildyti savo kompetencijų rinkinį pagal asmeninius studentų poreikius.“

Anot kanclerės, studijuodami pasirinktą pagrindinę studijų programą, studentai gali rinktis ir bet kurią kitą gretutinę studijų programą, kurią baigus išduodamas gretutinių studijų pažymėjimas. Toks plačios aprėpties kompetencijų derinys atveria dar platesnes karjeros perspektyvas. „Džiaugiamės turėdami glaudų ryšį su agrosektoriaus verslo įmonėmis, kurios įrodo, kad aukštos erudicijos, kvalifikuotų absolventų laukia perspektyvi karjera. VDU ŽŪA absolventai yra itin paklausūs žemės ūkio sektoriaus darbo rinkoje, kadangi studijų metais jie įgyja ne tik reikšmingų teorinių žinių, bet ir praktinių įgūdžių, kurie yra būtini norint užtikrinti efektyvų ir tvarų žemės ūkio vystymąsi. Nuolat komunikuojant su agrosektoriaus įmonėmis, tobulinamos studijų programos, kad būtų ugdomos būtent šiandienos darbo rinkai reikalingos kompetencijos ir savybės“, – tvirtino A. Miceikienė.

Jos teigimu, pastarosiomis savaitėmis lankantis šalies savivaldybėse ir bendraujant su vietos savivaldos bei verslo atstovais dėl specialistų poreikio, kvalifikuotų, išsilavinusių specialistų trūkumas tik dar labiau išryškėjo. „Trūkstant melioracijos, hidrotechnikos sričių profesionalų, reaguojant į darbo rinkos poreikius, VDU ŽŪA 2025 metų priėmime pristato naują bakalauro studijų programą Vandens inžinerija, kuri suteiks žinių ir gebėjimų, kaip kompleksiškai spręsti vandens išteklių valdymo, aplinkosaugos, inžinerinius ir ekonominius uždavinius bei kurti darnius sprendimus aplinkos inžinerijoje. Greta kasmet studentų laukiančios magistrantūros studijų programos Hidrotechninės statybos inžinerija, magistrantūros studijų pakopoje taip pat pristatoma naujiena – siūloma anglų kalba dėstoma dvigubo diplomo studijų programa Akvamatika, jungianti inžinerijos ir gamtos mokslus“, – naujas ateinančių mokslo metų programas pristatė VDU ŽŪA kanclerė A. Miceikienė.

Trūksta valstybės dėmesio

LMSU VA Veterinarijos fakulteto dekanas prof. dr. Rolandas Stankevičius pasidžiaugė, kad veterinarinė medicina yra ganėtinai populiari studijų programa. Ją jaunimas renkasi noriai, nors studijos sunkios ir ilgos – trunka 6 metus. Viena priežasčių, kodėl renkasi šią programą, yra noras padėti silp-nesniam. Didesnė problema yra su ūkiniais gyvūnais, nes šią sritį renkasi kiek mažiau studentų. „LMSU VA daro viską, kas įmanoma, kad, baigusieji veterinarinės medicinos mokslus, rinktųsi ir šią sritį – rengiame įvairių kursų studentų susitikimus su socialiniais partneriais, kad socialiniai partneriai galėtų pristatyti darbą ūkiuose, įmonėse, taip pat su Valstybinės veterinarijos ir maisto tarnybos darbuotojais, informuojame apie jų darbo vietas, kuriose labai trūksta specialistų. Socialiniai partneriai, norėdami pritraukti reikalingų specialistų, bando juos motyvuoti įvairiais būdais – siūlo didesnius atlyginimus, automobilius, lengvatas būstui įsigyti, nuomos apmokėjimą“, – R. Stankevičius vardijo būdus, galinčius padėti pritraukti trūkstamų specialybių darbuotojų.

Jo nuomone, pirmiausia buvo socialinių partnerių bėda, kai jie, nerasdami reikalingų specialistų, kaltino universitetus, jog jų neparuošia. Dabar pasiekėme tarpsnį, kad ši situacija turėtų būti sprendžiama valstybės mastu – galbūt specialistams galėtų būti skiriama parama, panaši į jaunojo ūkininko įsikūrimo paramą, tada ir patrauklumas padidėtų. ŪP pašnekovas neabejojo – norint sėkmingai išspręsti šią problemą, turėtų būti kitokios investicijos į regionų vystymąsi, jog būtų sukurta jaunimui patraukli aplinka ir jie norėtų gyventi regionuose, nes Lietuva – žemės ūkio kraštas ir niekur nuo to nedingsime. Todėl valstybės atsigręžimas į žemės ūkio specialistų trūkumo spendimą turėtų būti didesnis.

„Gyvenime taip būna, kad kreivės tai kyla, tai leidžiasi, tikiuosi, jog žemės ūkyje jos pradės kilti. Atsiras ir populiarumas, ir noras grįžti į regionus, specialistų reikės daugiau ir jauni žmonės aktyviau rinksis su žemės ūkiu susijusias programas“, – neprarado optimizmo R. Stankevičius. 

Daro patys ir tikisi pagalbos

            VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. kovo 28 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis