Columbus +5,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 5 Vas 2025
Columbus +5,3 °C Debesuota
Trečiadienis, 5 Vas 2025

Žemės ūkis skaičiais pasaulyje ir Lietuvoje

2023/02/13


VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) mokslininkų tribūnoje prof. Astrida MICEIKIENĖ pateikia skaičius kviesdama pamąstyti apie žemės ūkio verslo svarbą.

Per pastaruosius dvejus metus ES žemės ūkio atsparumas buvo išbandytas ne vieną kartą. Be prekybos sutrikimų ir padidėjusių žaliavų kainų, kurias sukėlė atsigavimas po COVID, Rusijos invazija į Ukrainą lėmė dar didesnes žaliavų ir energijos kainas. Dėl to smarkiai išaugo maisto produktų kainos ir sutrikdyta prekyba žemės ūkio produktais. Be to, dėl klimato kaitos dabar dažnesni nepalankūs ir ekstremalūs oro reiškiniai bei dažnesni gyvūnų ligų protrūkiai. Dėl visų šių priežasčių žemės ūkio verslas tampa dar svarbesnis. Todėl šiandien noriu pristatyti pagrindinius žemės ūkio verslą apibūdinančius skaičius ir jų kitimo tendencijas.

  • Visame pasaulyje yra apie 608 milijonai ūkininkų, iš kurių 90 % yra šeimos ūkiai. Jie pagamina apie 80% pasaulio maisto. ES yra apie 10 mln. ūkių, iš kurių apie 92 proc. yra šeimos ūkiai. Lietuvoje yra apie 87 tūkst. ūkių, didžioji dalis taip pat yra šeimos ūkiai.
  • Bendras ūkių skaičius ES 27 pastaraisiais metais smarkiai sumažėjo: nuo maždaug 15 iki 10 mln. ūkių, t.y. 32 %. Tyrimai rodo, kad iki 2040 m. ES gali prarasti dar 6,4 mln. ūkių, todėl visoje ES liks maždaug 3,9 mln. ūkių. Ar ateityje apsirūpinsime maisto produktais, jeigu pasaulyje jau dabar maždaug 30 proc. gyventojų trūksta visaverčio maisto?
  • Daugiau nei 31 % visų ES ūkių valdo vyresni nei 65 metų ūkininkai, o jaunieji ūkininkai sudaro tik 6 % Europos žemės ūkio bendruomenės. Lietuvoje situacija panaši. Ar viską  padarėme, kad situacija gerėtų ir jaunimas norėtų ūkininkauti?
  • Vidutinis ūkio dydis ES 2020 metais buvo 17,4 hektaro. Tačiau beveik du trečdaliai (63,8 %) ES ūkių buvo mažesni nei 5,0 hektaro, o kiek daugiau nei dešimtadalis (11,4 %) ES ūkių turėjo 30,0 hektarų ar daugiau. Didžiausios kategorijos ūkiai, turintys ne mažiau kaip 100,0 hektarų, sudarė 3,6 % visų ūkių, tačiau kartu valdė šiek tiek daugiau nei pusę (52,5 %) viso ES žemės ūkio produktų gamybai naudojamo ploto. Lietuvoje vidutinis ūkio dydis yra  15,84 ha. Laikas atskirti socialinių problemų sprendimą kaimo vietovėse ir žemės ūkio efektyvumo didinimo priemones, taikant paramos mechanizmus žemės ūkio verslui. 
  • Maždaug trys penktadaliai (58,3 %) visų ūkių ES priskiriami specializuotų augalininkystės ūkių kategorijai.
  • Maždaug penktadalis (21,6 %) ES ūkių buvo specializuoti gyvulininkystės ūkiai. Daugiausia buvo pienininkystės specializacijos (5,1 % visų ūkių). galvijų auginimo ir penėjimo (4,2 %), naminių paukščių (3,9 %) ir avių, ožkų ir kitų ganomų gyvulių (3,6 %).
  • Mišrūs ūkiai sudarė šiek tiek mažiau nei penktadalį (19,3 %) visų ES ūkių. Ar ūkininkai geba diversifikuoti rizikas?
  • Bendroji ES žemės ūkio produkcijos vertė (bazinėmis kainomis) 2021 m. – 449,5 mlrd. eurų. Gamybos procese sunaudojamų (suvartotų) produktų, tokių kaip trąšos, pesticidai, sėklos, pašarai, energetika ir veterinarijos paslaugos, sąnaudos vadinamos tarpiniu vartojimu. Šių sąnaudų žemės ūkiui vertė visoje ES siekė 260,2 mlrd. EUR. 2021 metais ES žemės ūkio sukurta bendroji pridėtinė vertė buvo 189,4 mlrd. Eur.
  • 2006–2021 m. bendroji pridėtinė vertė ES žemės ūkyje padidėjo 34,7 % dabartinėmis kainomis.  Ar galima nuneigti žemės ūkio verslo svarbą?
  • Šešios iš ES valstybių narių – Lietuva, Airija, Vengrija, Čekija, Latvija ir Rumunija – nurodė, kad 2006–2021 m. žemės ūkio verslo sukurta pridėtinė vertė dabartinėmis kainomis bent padvigubėjo. Lenkijoje, Bulgarijoje, Švedijoje ir Austrijoje pridėtinė vertė padidėjo ne mažiau kaip 50 % per nagrinėjamą laikotarpį. Priešingai, 2021 m. Belgijoje, Slovėnijoje, Danijoje ir Maltoje pridėtinė vertė buvo mažesnė nei 2006 m.
  • 2020 m. ES žemės ūkyje (įskaitant medžioklę ir susijusią paslaugų veiklą) dirbo 8,7 mln. žmonių, t.y. 4,2 % viso užimtumo. Laikui bėgant ūkių skaičiui ES mažėjant, mažėja ir užimtumas žemės ūkyje. Žemės ūkyje užimtumo dalis ES sumažėjo nuo 6,4 % 2005 m. iki 4,2 % 2020 m. Tačiau paslaugų žemės ūkiui ir maisto pramonėje ir kituose bioekonomikos versluose, kurie negali gyvuoti be žemės ūkio teikiamų žaliavų dirba beveik ketvirtadalis visų darbingo amžiaus gyventojų.

Ar šie skaičiai įtikina, kad Lietuvoje žemės ūkis yra strategiškai svarbus?


VDU ŽŪA kanclerė prof. Astrida MICEIKIENĖ

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis