Unikali šventė
„Minėdami Rasas (Jonines), kartu organizuojame ir Šienpjovių šventę, kuri šiais metais vyko 16-ąjį kartą. Per šį laiką kūrėsi šventės tradicijos, kurias jau pažįsta, prisimena ir su nekantrumu laukia krašto gyventojai ir šventės svečiai, norintys pabendrauti su seniai matytais draugais, giminėmis, kaimynais“, – sakė Akademijos kultūros centro direktorė Žydronė Smulskienė. Akademijos kultūros centras su Vainotiškių bendruomene tampa pagrindiniais Šienpjovių – Rasų šventės organizatoriais.
Susirinkę prie Vainotiškių gyvenvietės įkūrimą ženklinančio akmens, šienpjoviai su dalgiais ant pečių, lydimi armonikos garsų ir šienapjūtės dainų „Pjoviau šieną per visą dieną“ patraukė link Akademijos tvenkinio.
Kasmet Vainotiškių bendruomenės nariai lauko žolynais apipina šventinį bromą, pro kurį, skambant muzikai, įeina šienpjoviai ir šventės dalyviai,
Šienpjovių ir Rasų šventė yra unikali. Istorija byloja, kad kur kas naujesniais laikais, išskirtinai Akademijos apylinkėse Joninių šventė įgavo dar vieną Šienpjovių šventės pavadinimą. Šventės pavadinimo kilmė siejama su Vainotiškių kaimu ir jo šviesuoliu Alfonsu Manioku, kuris daugiau nei prieš šešiolika metų sumanė šias šienpjovių varžybas.
Nuo senų laikų svarbią Rasos šventės vietą užėmė apeiginis ugnies degimas. Alfonsas Maniokas paskelbia šventės pradžią, iškilmingai uždegęs tradicinį šventės aukurą.
Dalyvavo 12 šienpjovių
Savo buvimu šventę pagerbė Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis. „Tegul niekas negalvoja, kad Akademijoje, Vainotiškėse, nebus šienpjovių šventės. Prieš šešerius metus man buvo įteiktas dalgis ir aš turėjau pjauti žolę. Kasmet atvažiuodamas į šventę žinau, kad prisiminsiu, kaip dalgiu mosuoti. Bet labiausiai džiugina tai, kad gražios tradicijos yra tęsiamos ir žmonės kasmet ateina į šventę puikios nuotaikos. Labai noriu pasidžiaugti, kad vainotiškiečiai visados atstovauja Kėdainių kraštą ir Respublikinėje šienpjovių šventėje, kur taip pat labai puikiai pasirodo“, – kalbėjo rajono vadovas.
Vyksiantiems į Respublikinę šienpjovių šventę ir Vainotiškių bendruomenės pirmininkei Vaidai Čepienei meras įteikė ne dalgiakotį, o vėliavos kotą ir Kėdainių vėliavą. Lininę staltiesę dovanojo Akademijos kultūros centro direktorei Ž. Smulskienei, nes centre sulaukus svečių, ši dovana tikrai pravers.
Į varžytuves šienpjoviai atvyko ne tik iš šių kraštų, bet ir iš tolimiausių Lietuvos kampelių: nuo Vainotiškių iki Raseinių, Kupiškio ir net Skuodo.
Varžytuvėse dalyvavo 12 šienpjovių: Liudas Tauginas, Akademijos gimnazijos direktorius, Zigmas Lengvenis (Skuodas), Žygimantas Jacka (Vainotiškiai), Juozapas Jacka (Kupiškis), Justinas Kairys (Vainotiškiai), Jolanta Sinickienė (Vainotiškiai), Rita Atkočiūnienė (Vainotiškiai), Antanas Ronis (Akademija, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktoriaus pavaduotojas Žemdirbystės instituto veiklai), Vilija Targamadzė (Kėdainiai),Raseinių rajono Žaiginio bendruomenės atstovai – Arūnas Bervinskas, Danutė Kuzminskienė ir Darius Kuzminskas.
Ten, kur šienpjoviai, neišsiversi ir be grėbėjų, kurios nupjautą žolę sugrėbia. Grėbėjos Ona Grimalienė ir Valė Šalnienė į šventę atvyko pasirėdžiusios tautiniais rūbais.
Su dalgiu – meras ir komisijos pirmininkas
Komisija stebi ir vertina, kurio šienpjovio pradalgė nugulė lygiausiai ir kam gi suteikti išskirtinį šienpjovio vardą. Komisijos pirmininkas – akademikas Zenonas Dabkevičius, nariai: Vainotiškių seniūnaitė Elena Purauskienė ir Alfonsas Maniokas.
„Šiemet pievos vešlios, pjovėjams tikrai reikės pasistengti. Galvoju, šienpjovių tai 12,o grėbėjos tik dvi – joms tikrai reikės paplušėti. Linkiu nusiteikti ramiai, kūrybingai ir neskubant atlikti savo darbą. Jei nepavyks šiemet, pavyks kitais metais“, – visiems sėkmės linkėjo komisijos pirmininkas.
Išsitraukus laukelių numerius, šienpjovius išlydėjo Akademijos kultūros centro folkloro ansamblis „Seklyčia“ dainos bei tautiškos kapelijos „Sutaras“ muzikos garsai.
Šienpjovių varžytuvių dalyviams laikas įtakos neturėjo. Vienam dalyviui pradėjus, po minutės įstojo kitas ir taip visi, kad žiūrovai galėtų stebėti visų šienpjovių darbą.
Nuo šienavimo neišsisuko
Vis dėlto, nuo šienavimo Kėdainių rajono meras V. Tamulis neišsisuko ir šiais metais, jam teko padaryti šienpjovių varžytuvių pradžią. Antrąją pradalgę guldė pats komisijos pirmininkas Z. Dabkevičius. Šienpjoviai vienas po kito dalgiais šienavo gerokai peraugusią žolę, buvo matyti, net kaip peliukai išsilaksto.
Kol buvo sumuojami šienpjovių varžytuvių rezultatai, žiūrovai galėjo dalyvauti įvairiose edukacijose – iš įvairių lauko gėlių ir žolynų nusipinti Joninių vainiką, ant laužo išsikepti bandelę bei duonos, paskanauti Akademijos medžiotojų būrelio čia pat išvirto troškinio su šerniena. Būta įvairių pramogų vaikams ir kitokių gardumynų.
Išrinkti du geriausi šienpjoviai
„Varžytuvės buvo karštos, visi stengėsi ir puikiai dirbo“, – pastebėjo komisijos pirmininkas, pirmiausia padėkas įteikęs dviem grėbėjoms V. Šalnienei ir O. Grimalienei.
Kad kiekvienas šienpjovys būtų ypatingai pastebėtas ir įvertintas, buvo sugalvota daug išradingų nominacijų. Padėka šienpjovių varžytuvių drąsiausiam šienpjoviui įteikta profesorei Vilijai Targamadzei, pačią plačiausią pradalgę išvarė Antanas Ronis, kaip edukatoriui padėka įteikta Liudui Tauginui, tiesiausios pradalgės pjovėjas – Zigmas Lengvenis, stilingiausia šienpjovė – Danutė Kuzminskienė, šienpjovių tradicijų tęsėjui – Arūnui Birvinskui, romantiškiausiam – Jolantai Sinickienei, atsakingiausiam – Juozapui Jackai, šmaikščiausiam – Dariui Kuzminskui, sumaniausiam šienpjoviui – Žygimantui Jackai. Metų šienpjoviais šiemet išrinkti du dalyviai – Justinas Kairys ir Rita Atkočiūnienė, abu iš Vainotiškių.
Kur slypėjo šienpjovio sėkmė?
Metų šienpjove išrinkta R. Atkočiūnienė, paklausta, kur jos sėkmės paslaptis sakė: „Esu iš Vainotiškių, anksčiai kitur gyvenau, bet jau keletą metų esu vietinė. Esu muzikantė, dirbu Akademijos gimnazijos Miegėnų skyriuje muzikos mokytoja. Esu dėkinga savo tėveliams, jie buvo labai darbštūs, aš to darbštumo iš jų ir išmokau. Labai patinka dirbti tokius darbus. Gal dalgis laikomas ir vyriško darbo įrankiu, bet ko nepadarysi, kai yra didelis noras. Aš labai mėgstu sportuoti. Nuo kovo 30 d. plaukioju Akademijos tvenkinyje – kiekvieną rytą po keletą kartų einu. Stiprybės gal ir suteikia, kad ir dalgį gerai nulaikau. Jaunytėje ir dar vėliau, kol nebuvo šienapjovių, daug tekdavo šienauti dalgiu. Namuose dalgio tikrai nenaudoju, žolę pjaunu žoliapjove. Visus darbus mėgstu dirbti, kad tik būtų kokios veiklos“, – pasakojo šienpjovė nugalėtoja.
Prieš savaitę R. Atkočiūnienė dalyvavo šienpjovių varžytuvėse Žaiginyje (Raseinių r,), kuriose laimėjo pirmąją vietą.
Metų šienpjoviu išrinktas ir Justinas Kairys, kuris, pasirodo, yra R. Atkočiūnienės sūnėnas. „Gyvenu Vainotiškiuose, dirbu mechanizatoriumi. Dalgio kasdien tikrai nenaudoju, išmokau pjauti iš tėvuko, senelio. Pirmą kartą dalgį į rankas paėmiau būdamas dešimties – teko pjauti žolę karvėms, triušiams. Prieš savaitę pjoviau žolę tėvukų sodyboje Šlapaberžėje. Svarbiausia, reikia neskubėti pjauti ir bus viskas gerai. Šiemet buvo daug sunkiau negu pernai, nes žolė dabar peraugusi. Šiaip, tenka daug pjauti prie savo namo tik su žoliapjove“, – kalbėjo nugalėtojas šienpjovys.
Praėjusiais metais Akademijoje surengtose šienpjovių varžytuvėse J. Kairys taip pat laimėjo pirmąją vietą.
Lydėjo gera nuotaika
Šventėje netrūko muzikos ir geros nuotaikos. Buvo pagerbti Akademijos krašto Jonai ir Janinos.
Vakaro programoje pasirodė nuotaikingieji „Patruliai“ bei grupė „Ritmas kitaip“.
Net pati gamta prisidėjo prie ypatingos Rasų šventės atributų – uždegus Joninių laužą, prapliupo lietus, retsykiais dangų skrodė žaibai.
Autorės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.