Nei pinigų, nei priekabos

Ūkininkas Egidijus Andrašiūnas tikisi, kad teisėsauga padės atgauti pinigus.

„Nusprendžiau kreiptis į „Ūkininko patarėją“, kad kiti, pirkdami iš tos firmos, nepapultų į tokią situaciją“, – viešumo galia tiki Egidijus Andrašiūnas iš Siesikų, Ukmergės r. Jau keturis mėnesius trunkanti istorija jauną ūkininką paliko ir be pinigų, ir be ūkyje labai reikalingos priekabos.

Apmokėjo iš anksto
Dar praėjusių metų pabaigoje populiarioje interneto svetainėje E. Andrašiūnas rado skelbimą apie parduodamą priekabą. Pateikta informacija ūkininką sudomino, mat ieškodamas ūkyje reikalingos transporto priemonės tokią priekabą jau buvo radęs Danijos interneto platybėse. Tikėdamasis, kad Lietuvos tiekėjas padės greičiau ir pigiau įsigyti reikiamą pirkinį, susisiekė su priekabą svetainėje siūlančios, Radviliškyje įsikūrusios įmonės „Transimpeksas“ direktoriumi. Įmonės vadovas Dainius Virvičius patikino, kad parduodamos priekabos Lietuvoje dar nėra, tačiau iki 2016 m. sausio vidurio ji tikrai bus atgabenta.
E. Andrašiūnas, apsisprendęs pirkti šią priekabą, sutiko iš anksto atsiskaityti pagal įmonės pateiktą sąskaitą-faktūrą. „Tik tuo metu man buvo keista, kad apmokėti prašoma dviem būdais – 6000 Eur grynaisiais, o likusius 4285 Eur – pavedimu, – prisimena ūkininkas. – Ir dar, išrašant kasos pajamų orderio kvitą, atkreipiau dėmesį kad, nesutapo serijos numeriai: manajame vienoks, o tame, kurį pasiliko įmonė, jau kitoks…“.
Prieš pat Naujuosius, gruodžio 28 d., nuvykus į įmonę pirkėją pasitiko pats direktorius D. Virvičius, buvo pasirašyta pirkimo-pardavimo sutartis ir sutarta, kad priekaba bus atgabenta tiesiai į ūkį. E. And­rašiūnas apmokėjo išrašytą sąskaitą-faktūrą ir ėmė laukti pirkinio, neatkreipęs dėmesio į sutarties 4 punktą, kuriame nurodomas priekabos perėmimo-perdavimo neva jau įvykęs faktas, nors pagal susitarimą pirkinys Lietuvoje turėjo atsirasti tik 2016 m. sausio 14 d.

Pasitikėjimas šia įmone kainavo brangiai.

Šimtas pažadų ir priežasčių
Atėjus sutartam terminui priekabos E. Andrašiūnas nesulaukė. Po jo skambučio „Transimpekso“ direktoriui prasidėjo naujų pažadų ir jų netesėjimo priežasčių maratonas: pargabens sausio 19 d., nes užtruko mašinos priekabai vilkti paieškos; pargabens sausio 29 d. dėl tos pačios priežasties, nes taip pigiau, negu plukdyti priekabą keltu… Dar keletą datų pirkėjui telefonu nurodęs D. Virvičius galų gale ėmė ignoruoti E. Andrašiūno skambučius, neatsiliepdavo ir neperskambindavo.
Tris mėnesius bandęs telefonu susisiekti su pinigus gavusiu, tačiau prekės nepristatančiu pardavėju, ūkininkas 2016 m. vasario 8 d. išsiuntė jam elektroninį laišką, įspėdamas, jog kreipsis į teisėsaugą dėl akivaizdžių sukčiavimo požymių. Į tai D. Virvičius sureagavo – vasario 9 d. atrašė, pripažindamas, jog priekaba juridiškai jau priklauso pirkėjui, prižadėjo informuoti apie jos pristatymo terminus.
„Kovo 4 d. aš jam išsiunčiau raginimo laišką dėl priekabos perdavimo – jokios reakcijos. Kovo 17 d. parašiau dar vieną laišką, kuriame reikalavau grąžinti pinigus iki kovo 24 d., pagal mūsų pasirašytos sutarties terminus – irgi nereagavo. Tada ir nutariau kreiptis į ūkininkų laikraštį“, – pasakoja E. Andrašiūnas.
„Ūkininko patarėjo“ skambutis atnaujino „Transimpekso“ vadovo pažadų laviną: iškart atsiliepęs jam nežinomu telefono numeriu ėmė nuoširdžiai atsiprašinėti, motyvuodamas nenumatytomis aplinkybėmis, žadėjo ir su pirkėju tuojau pat susisiekti, ir prekę tuoj po Velykų pristatyti… E. Andrašiūnas tą pačią dieną gavo D. Virvičiaus elektroninį laišką: „Jūsų nupirkta priekaba bus išsiųsta iš Danijos balandžio 5 d. Mes priekabą pristatysime balandžio 8 d. tiesiogiai Jūsų nurodytu adresu. Kaip kompensaciją mes nemokamai pristatysime priekabą į jūsų kiemą.“ Deja, iki šiol nei priekabos, nei tolesnių pažadų – laikraščio korespondentės skambučiai taip pat ignoruojami.

Ketina kreiptis į policiją
E. Andrašiūnas, bendraudamas su Danijoje gyvenančiais lietuviais, aptiko savo nusipirktą, tačiau miražu virtusią priekabą. „Vienas pažįstamas, kalbėjęs su firmos „Lastas Trucks Danmark A/S“ atstovu Danijoje, išsiaiškino, kad ta mano priekaba vis dar firmos aikštelėje, į ją netgi dar viena priekaba pakrauta. Atrodo, lyg ir viskas paruošta, tačiau pasirodo, nei mano sumokėtas avansas, nei kita suma Danijos firmos nepasiekė. Jie teigia, kad tos priekabos nei rezervavę, nei pardavę.“
Akivaizdus sukčiavimas verčia „Transimpekso“ vadovu D. Virvičiumi patikėjusį E. Andrašiūną kreiptis į policiją. „Ir pinigai prarasti, ir daikto neturiu, o apie gadinamus nervus ir laiką jau nėra ko kalbėti, – sako Ukmergės r. ūkininkas. – Tik noriu atkreipti visų dėmesį – internete šios įmonės skelbimų netrūksta.“ Toje pačioje svetainėje UAB „Transimpeksas“ ir toliau skelbiasi pardavinėjanti transporto priemones, kurios vis dar kažkur, ne Lietuvoje…

Gintarė VAICIEKAVIČIŪTĖ
„ŪP“ korespondentė

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.