Nuo AKM kritusių šernų nemažėja

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad nuo 2017 metų pradžios afrikinis kiaulių maras (AKM) mūsų šalies laukinėje faunoje nustatytas 675 vietose 1 168 šernams (117 sumedžiotų ir 1 051 nugaišusiam).

Vien rugsėjo 25–28 dienomis Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištyrus sumedžiotų ir rastų šernų gaišenų mėginius, AKM diagnozė patvirtinta 2 sumedžiotiems šernams ir 26 šernų gaišenoms.

Rajonai, kurių teritorijose šernams nustatytas AKM: Biržų r. sav. Papilio sen. – 5 šernų gaišenoms, Jonavos r. sav. Bukonių ir Šilų sen. – 2 šernų gaišenoms, Kėdainių r. sav. Krakių ir Vilainių sen. – 2 šernų gaišenoms ir sumedžiotam šernui, Lazdijų r. sav. Kapčiamiesčio sen. – 1 šerno gaišenai, Molėtų r. sav. Balninkų sen. – 1 šerno gaišenai, Panevėžio r. sav. Naujamiesčio, Upytės, Ramygalos ir Krekenavos sen. – 10 šernų gaišenų, Širvintų r. sav. Jauniūnų, Širvintų ir Žibalų sen. – 4 šernų gaišenoms ir 1 sumedžiotam šernui, Ukmergės r. sav. Pivonijos sen. – 1 šerno gaišenai.

Primena gyventojams, kad radus nugaišusį šerną, reikia nedelsiant pranešti teritorinei VMVT arba informuoti visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

 

Keičiama išmokų už sumedžiotas šernų pateles ir šernų gaišenas tvarka

ES AKM strategijoje numatyta, kad siekiant sureguliuoti šernų populiaciją, turi būti medžiojamos suaugusios šernų patelės. Medžiotojams už sumedžiotą 12 – 24 mėn. šerno patelę buvo mokama 50 eurų, o už vyresnę kaip 24 mėn. – 100 eurų. Patelės buvo medžiojamos vangiai dėl pagrindinės priežasties – mažų šerniukų priežiūros. Medžiotojų etika neleidžia nušauti tokios patelės ir palikti šerniukus nugaišti be priežiūros. Kadangi šiuo metų laiku šerniukai jau gali išgyventi patys, todėl nuspręsta skatinti medžioti kuo daugiau suaugusių patelių. Nuo 2017 m. spalio 1 d. iki gruodžio 18 d. išmoka bus padidinta: už sumedžiotą vyresnę nei 24 mėn. amžiaus patelę bus mokama iki 300 eurų, tačiau už jaunesnes nei 2 metų pateles mokama nebus.

Taip pat keičiasi ir išmokų tvarka už šernų gaišenas. Iki šiol 30 eurų išmoka už kiekvieną rastą šerno gaišeną buvo mokama asmenims, pranešusiems VMVT teritoriniams padaliniams apie tikslią gaišenos radimo vietą, tačiau už gaišenų tvarkymą jokių išmokų nebuvo numatyta ir medžiotojai jas tvarkė savo sąskaita.

„Valstybė stengiasi padėti medžiotojams įgyvendinti ir kitą ES AKM strategijoje numatytą priemonę – surasti ir saugiai sunaikinti gaišenas, tokiu būdu stengtis kiek įmanoma mažinti viruso plitimą aplinkoje. Nuo spalio 1 d. 30 eurų dydžio išmokos išliks, tačiau bus mokamos ir 20 eurų išmokos medžiotojams už gaišenų sutvarkymą. Jeigu apie rastą šerno gaišeną praneš pats medžioklės ploto naudotojas, už jos sutvarkymą bus mokama 30 eurų, tad medžiotojai už pranešimą ir sutvarkymą turės galimybę gauti 60 eurų“, – sakė VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.

AKM užsikrėtusių šernų skaičius viršijo 1,2 tūkst.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad rugsėjo 29 d.–spalio 6 d. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištyrus sumedžiotų ir rastų šernų gaišenų mėginius, afrikinio kiaulių maro (AKM) diagnozė buvo patvirtinta 42 šernams (10 sumedžiotų ir 32 šernų gaišenoms).
Nuo šių metų pradžios AKM mūsų šalies laukinėje faunoje nustatytas 710 vietų 1 216 šernų (127 sumedžiotiems ir 1 089 nugaišusiems).

VMVT informacijos