Pats augina žaliavą, pats gamina produktus

Jaunasis ūkininkas Valdemaras Pinskis: „Trečiaisiais metais jau auginu 100 ha pluoštinių kanapių, žiūrėkite, kokios vešlios ir aukštos užaugo.“

Akmenės rajone auga pluoštinių kanapių plantacijos. Jau trečią sezoną kanapes pluoštui, sėklai, aliejui ir arbatai augina Valdemaras Pinskis, iki tol dirbęs finansų sektoriuje. Valdemaras, ilgai svarstęs apie nuosavą verslą, ryžtingai nusprendė, kad augins kanapes, iš jų gamins gerus bei kokybiškus produktus – aliejų, lukštentas ir nelukštentas sėklas, arbatą, kanapių baltymus, užsakovams parduos neperdirbtą pluoštą. Pagrindinis tokio pasirinkimo motyvas buvo toks: užtenka ilgų kalbų apie sveikus produktus, reikia imtis konkrečios veiklos – pradėti auginti žaliavas ir pačiam gaminti produktus. Pasiryžęs tokiai veiklai Valdemaras pirmiausia viską stropiai skaičiavo, po to parengė verslo planą, įkūrė UAB ,,Šeimos šaknis“. Finansininko kostiumą ir baltus marškinius iškeitė į ūkininko kasdienę aprangą. Jau trečius metus Valdemaras ūkininkauja, jo ūkio centras yra Akmenės r. Latvelių kaime.

Ūkio centras – Papilės seniūnijoje
Neįprastai gražus ir romantiškas vaizdas – žaliuoja didžiulis laukas kanapių, stiprus vėjas linguoja jų viršūnes. Latvelių kaime Valdemaras augina 80 ha pluoštinių kanapių. Telšių rajone turi pasėjęs dar 20 ha.
Tai – labai vertingas augalas, sako jaunasis ūkininkas, rodo savo valdas ir šypsodamasis pasakoja: ,,Ko gero, esu didžiausias pluoštinių kanapių augintojas Vakarų Lietuvoje. Įpusėjus trečiam sezonui, savęs neįtikinėju, kodėl man turėtų nepasisekti, jau įsibėgėjau, stropiai bandau, analizuoju, įgijau patirties. Telšių r. turiu nedidelio pajėgumo aliejaus spaudyklą ir kokybiškų kanapių produktų fasavimo liniją. Produkcija yra paklausi, ją perka užsakovai iš užsienio. Trečiais metais kanapės auga labai gražios, aukštos, vešlios. Turėtų būti geras derlius. Pasimokiau iš pirmais metais padarytų klaidų, dabar viską atidžiai analizuoju, esu baigęs ūkininkavimo kursus.“
Ūkį Papilės sen. V. Pinskis įregistravo 2014 m. Dirba penki darbuotojai. Jo valdų centras yra Latvelių kaime. Ūkiui įkurti teko skolintis pinigų. Sugrįžo į savo tėvo gimtąsias vietas, dėl to ir bendrovę pavadino simboliniu pavadinimu ,,Šeimos šaknis“.

Produkcija iškeliauja į užsienį
Važiuojame apžiūrėti Valdemaro pluoštinių kanapių plantacijos. Jis brenda į aukštastiebių kanapių lauką ir iškėlęs rankas mosuoja – jau seniai mane praaugo.
Pirmaisiais metais Žemaitijoje ir Joniškio r. jis pasėjo 22 ha kanapių. Iš sėklų išspaudė 200 l aliejaus, kurio 100 g kainuoja 5 Eur. Kitais metais pradėjo ūkininkauti Akmenės r., čia pasėjo 33 ha, 2 ha paskyrė žiedams skinti, kitus plotus – sėkloms auginti. O šiais metais mostelėjo plačiai – pasėjo 100 ha. Sėjomainai dar augina kviečių, pupų. Šiais metais dalį pluoštinių kanapių augina ekologiškai, planuoja plėsti asortimentą ir pristatyti ekologiškų kanapių aliejų. Penkių arų sklype bandymams augina geros sėklos kanapes.
Optimistiškai nusiteikęs jaunasis ūkininkas pasakojo, kad pirkėjų savo produktams ieško tarptautinėse parodose, mugėse, bendradarbiauja su Baltijos šalių pluoštinių kultūrų augintojų ir perdirbėjų asociacija, dalyvauja įvairiuose verslo seminaruose. Pagrindinės produktų pardavimo rinkos yra Didžioji Britanija, Vokietija ir Latvija. Latviai superka visą kanapių pluoštą, kuris yra vertinga rišamoji medžiaga statyboms, iš pluošto gaminamas popierius, o kanapių spaliai (susmulkinti stiebai) yra naudojami žirgynų kraikui, taip pat naftos pramonėje. Dalį savo produktų Valdemaras parduoda ir Lietuvoje.
Jaunasis kanapių augintojas pasakojo, kad jo verslo tikslas ir pagrindinis noras buvo ir yra gaminti tik gerą ir kokybišką produktą. Turi sukūręs prekės ženklą, kuris yra ne tik savotiškas simbolis, bet ir pažadas bei įsipareigojimas klien­tams, kad UAB ,,Šeimos šaknis“ produkcija yra aukščiausios kokybės. Kol kas nesulaukė jokių kritinių pastabų ar priekaištų.

Kanapių pluoštas paklausus, jį perka užsakovai iš Latvijos.

Siekia aukščiausios kokybės
Valdemaras dėstė savo veiklos strategiją: visą gamybos procesą jis stropiai kontroliuoja, nes pagrindinis tikslas – užauginti gerą žaliavą, ją tinkamai paruošti gamybai, paskui labai svarbu nepažeisti gamybos technologijos ir pagal visus reikalavimus produkciją supakuoti. Iškūlę kanapes jų sėklą išvalo ir per 6 val. išdžiovina. Tam darbui jaunasis ūkininkas turi valymo ir džiovinimo įrengimus. Sėklas laiko patalpoje, kurioje kontroliuojama drėgmė ir temperatūra.
Pagrindinį produktą – aliejų – spaudžia tik šaltuoju būdu, svarbu, kad būtų ne aukštesnė nei 40 laipsnių temperatūra, tik taip išsaugoma omega riebalų rūgštis bei kitos vertingos medžiagos, produktas ilgesnį laiką išlieka šviežio skonio. Jaunasis ūkininkas prasitarė, kad jo aliejaus spaudykla Vilniuje sudegė, kai pavasarį ūkininkų turgelyje kilo gaisras. Dabar aliejų spaudžia Telšių r. Kaunatavoje. Ten yra nedidelis gamybos cechas.
Žaliavų sandėlyje Valdemaras rodė didelius maišus, prikrautus kanapių žiedų. Iš tų žiedų jis planuoja gaminti arbatą. Be to, iš žiedų ir lapų pagal specialią technologiją gaminamas aliejus. Gal pavyks ir tokią technologiją įdiegti, sako jaunasis ūkininkas.

Aldona SIREIKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos