Populiariausi Lietuvoje – vidutinio galingumo naudoti traktoriai

Š. m. II pusmetį daugiausia (22 proc.) registruota „John Deere“ įvairių modelių traktorių.

Lietuvoje, statistikos duomenimis, registruoja­ma tik apie 2 proc. naujų lengvųjų automobilių, o štai žemės ūkio mašinų šie skaičiai gerokai didesni. Š. m. antrąjį ketvirtį šalyje registruoti 1 387 ratiniai traktoriai, iš jų 148 – pirmą kartą, nauji, pagaminti 2020–2021 metais, ir tai sudaro 10,7 proc.

Seni traktoriai – galvos skausmas

UAB „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis „Ūkininko patarėjui“ sakė, kadantrąjį ketvirtį šalies ūkininkai, bendrovės bei kooperatyvai įsigijo 52 markės „Valtra“ traktorius, o naujų „Rovaltra“ pardavė tik 15. „Kadangi turime visoje Lietuvoje gerai išvystytą aptarnavimo tinklą, galime užtikrinti kokybišką aptarnavimą, – teigė R. Trainaitis. – Įmonė techniką prižiūri ne tik savo servisuose, bet ir mobiliomis komandomis.“

„Rovaltros“ vadovas Romualdas Trainaitis: „Mes Lietuvoje europine parama remiame naudotų traktorių pirkimą, o tai yra nesąmonė – ištaškomi pinigai.“

Pašnekovas neslėpė džiaugsmo, kad šiais metais jau prasidėjo šiokia tokia prekyba. „Atsigavome nuo karantino, ūkininkai įveikė stresą ir ėmė daugiau domėtis mūsų parduodama technika, nes jų derlius nėra blogas, todėl turi daugiau pinigų. Ir mūsų siūlomos technikos kainos nėra tokios didelės. Vis dėlto išlieka problema – gamyklos nesuspėja pagaminti tiek, kokia yra paklausa. Karantino metu daug kur buvo sustoję konvejeriai, o mes juk pardavinėjame gaminius iš Suomijos,  Italijos, Prancūzijos ir kitų šalių gamyklų. Joms arba trūksta komplektuojamųjų detalių, arba nėra žmonių prie konvejerių“, – pasakojo „Rovaltros“ vadovas.

Pasak jo, traktorius susideda iš dešimties tūkstančių detalių, jeigu nors vieno varžtelio trūksta, negalima užbaigti traktoriaus gamybos. „Mano žiniomis, šiuo metu Lietuvoje jau yra apie puspenkto tūkstančio traktorių „Valtra“. Ūkininkai ir senų tokios markės traktorių turi prisivežę iš Danijos, Vokietijos. Jų parkas tikrai nėra mažas. Yra net gamintų 1957 metais. Vakarų šalių ūkininkai pasinaudoję traktoriumi 5–7 metus stengiasi juo atsikratyti, nes reikės pradėti jį remontuoti. O mes Lietuvoje europine parama remiame naudotų traktorių pirkimą, tai yra nesąmonė – tik ištaškomi pinigai, tik mūsų šalyje tokie dalykai vyksta. Tad iš visų pakampių suvežami seni laužai, o mūsų ūkininkai įsivaizduoja, kad tokia tvarka yra labai gera“, – kalbėjo R. Trainaitis.

Jis pripažino, kad ir koks senas būtų traktorius „Valtra“, bendrovės „Rovaltra“ meistrai be jokių problemų juos suremontuoja. „Atstovaujame Suomijos kompanijai „Valtra“, todėl ir turime remontuoti jų techniką. Kai ūkininkas nusiperka, pavyzdžiui, už 15 tūkst. Eur traktorių, jam pirmiausia subyra variklis, tada dar kartą sumoka tiek pat, nors iškart už naują traktorių būtų tiek sumokėjęs. Tai nėra tas pat kaip pirkti seną automobilį. Jeigu negalėsi juo nuvažiuoti iš Kauno į Vilnių, sėsi į traukinį ar autobusą… O kai ūkininko įsigytas senas traktorius subyra, jis negali suarti, suakėti, sukultivuoti, pasėti, todėl patiria didžiulių nuostolių“, – teigė R. Trainaitis.

Naujiems „Valtros“ traktoriams suteikiama 3 metų garantija, bet ūkininkai gali papildomai nusipirkti dar 2 metų garantiją. Ir taip penkerius metus ramiai dirbti, atsitikus kokiai nors bėdai, traktoriai remontuojami nemokamai.

Trumpėja užsakymų įvykdymo terminai

UAB „Biržų žemtiekimas“ prekiauja seniausios traktorių gamintojos Europoje ir vienos seniausių pasaulyje Vokietijos kompanijos „Deutz-Fahr“ traktoriais. Bendrovės komercijos direktorius Ugnius Stančiauskas „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad per pirmąjį šių metų pusmetį parduota daugiau nei 30 traktorių. „Patys populiariausi – vidutinio galingumo traktoriai. Tai nuo 130 iki 220 AG. Jų kainos prasideda nuo šiek daugiau nei 60 tūkst. ir siekia iki 120 tūkst. Eur“, – pasakojo komercijos direktorius.

Jeigu užsakyto modelio traktorius yra „Biržų žemtiekimo“ sandėlyje, jis ūkininkui parduodamas iškart. Kai reikia užsakyti iš gamyklos, užtrunka 4–5 mėnesius. Pasak U. Stančiausko, Europoje gamyba po pandemijos pradeda stabilizuotis ir užsakymo įvykdymo terminai darosi trumpesni.

„Mes garantuojame jiems servisą septynias dienas per savaitę, dvidešimt keturias valandas per parą. Standartinė gamintojo suteikiama garantija – metai arba dveji, tai priklauso nuo modelio. Gali būti ir paketas iki penkerių metų. Tai yra demokratija, kai klientas už traktorių moka tikrąją kainą, o už papildomas lėšas gali nusipirkti ir tęstinę garantiją. Tokia mūsų strategija“, – teigė U. Stančiauskas.

Reikalingi individualūs sprendimai

AB „Lytagra“ įmonių grupė žemės ūkiui siūlo kompleksines paslaugas, jungiančias žemės ūkio techniką, servisą, atsarginių dalių tiekimą, modernizavimo, automatizavimo bei robotizavimo sprendimus ūkiams. Ši bendrovė atstovauja pasaulyje gerai žinomam gamintojui „New Holland“.

Įmonių grupės „Lytagra“ komercijos direktorius Rimas Norvilas ŪP sakė, kad per pirmąjį šių metų pusmetį „Lytagra“ pardavė beveik 70 traktorių „New Holland“. Žemdirbių mėgstamiausi 120–250 AG traktoriai. Šitie vidutinio galingumo traktoriai kainuoja nuo 70 tūkst. iki 130 tūkst. Eur. Jeigu ūkininko pageidaujamo traktoriaus modelis yra bendrovės sandėlyje, parduodamas per keletą dienų. Kai reikia užsakyti iš gamyklos, gali užtrukti 3–6 mėnesius, o gal net iki metų. Terminas priklauso nuo pasirinkto modelio.

Klientams siūlomas ir platus žemės ūkio technikos atsarginių dalių asortimentas. „Garantijos yra ir gamyklinės, ir tęstinės. Serviso darbuotojai į pranešimus apie gedimą reaguoja septynias dienas per savaitę ir dvidešimt keturias per parą. Nustatomas gedimas, atliekama defektacija – kiekvienu atveju reikalingi individualūs sprendimai“, – pasakojo R. Norvilas.

Gedimai aptinkami nuotoliniu būdu

Antroje vietoje žemės ūkyje pagal populiarumą – naudoti mini traktoriai „Yanmar“.

UAB „DOJUS agro“, prekiaujančios „John Deere“ traktoriais, rinkodaros vadovė Kristina Makūnienė ŪP sakė, kad, palyginti su praėjusiais 2020 metais, per tą patį laikotarpį šiemet įvairių modelių ir galingumo traktorių parduota dvigubai daugiau, o tai kolektyvą tikrai labai džiugina.

Parduota įvairios galios, bet galbūt galima išskirti 150 AG („John Deere“ 6155М/R) ir 200–220 AG („John Deere“ 6195M/R ir 6215R) modelių traktorius.

Traktorių kainos priklauso nuo serijos, modelio ir komplektacijos. Žemės ūkio paskirties „John Deere“ traktorių kainos prasideda nuo 40 tūkst. Eur.

„Daugelis mūsų klientų iš anksto planuoja savo pirkimus, todėl nesusiduriame su technikos pristatymo nesklandumais, nes ūkininkai užsisako techniką gana iš anksto, – pasakojo K. Makūnienė. – Taip pat populiariausių modelių visada laikome savo sandėlyje, kad galėtume padėti ūkininkams, kuriems prireikia traktoriaus čia ir dabar. Ateičiai matome tendencijas, kad technikos gamybos ir pristatymo terminai gali ilgėti dėl įvairių žaliavų ar specialių komponentų stygiaus. Tad dėliojantis planus ir svarstant apie pirkimus reikia tai įsivertinti.“

Traktorius ūkininkams „DOJUS agro“ pateikia kartu su traktoriaus palaikymo paslaugų paketais, kurie užtikrina traktoriaus priežiūrą ir patikrą po sezono, savalaikį programinės įrangos atnaujinimą bei pakaitinio traktoriaus paslaugą. K. Makūnienė dar pažymėjo: „John Deere“ traktoriai, kurie yra prijungti prie interneto per „JDLink“ terminalą, turi galimybę nuotoliniu būdu informuoti mūsų serviso tarnybą apie galimus sutrikimus, gresiančius gedimus. Tad ūkininkams yra galimybė išvengti prastovų dirbant būtent su tokia technika.“

Statistika

Perkamiausi šalyje yra „Johne Deere“ traktoriai. Per antrąjį ketvirtį ūkininkai jų įsigijo 304. Bet visiškai naujų registruota 37. Antroje vietoje pagal populiarumą mini traktoriai „Yanmar“ – 245, visi jie naudoti.

Trečioje vietoje – „Massey Ferguson“ per minėtą laikotarpį šalyje įregistruoti 147, iš jų naujų – 13.

Ketvirtoje vietoje – „Belarus/MTZ“, iš viso įregistruoti 142, o naujų tik 11.

Toliau pagal populiarumą rikiuojasi šių markių traktoriai: „Case IH“ (atitinkamai 141 ir 20), „Claas“ – (125 ir 20), „New Holland“ (75 ir 15), „Valtra“ (52 ir 15), „Fendt“ (52 ir 5), „Deutz-Fahr“ (43 ir 9).

Stasys BIELSKIS

ŪP korespondentas

Redakcijos, „DOJUS agro“ ir yanmartractor.com nuotraukos

2021-10-01

 

 

 

 

naudoti traktoriai, perkamiausi traktoriai