Posūkis „Šilutės veislininkystės“ istorijoje

Vakar, trečiadienį, įvykusiame Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) posėdyje nutarta nebestabdyti to, kas neišvengiama, ir leisti mažinti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) valdomų įmonių portfelį. Seimo komitetas pritarė tam, kad UAB „Šilutės veislininkystė“ būtų įtraukta į privatizuojamų įmonių sąrašą.

Buvo suteikę laiko pagalvoti

Ką daryti dėl valstybės valdomų veislininkystės įmonių prastėjančios finansinės padėties, buvo svarstoma daugybę kartų. Ilgainiui ministerijai tos įmonės tapo dideliu galvosūkiu. Pernai gruodį KRK jau neabejojo, kad į privatizuojamų įmonių sąrašą turi būti įtraukta AB „Kiaulių veislininkystė“, nes tuo metu ji jau buvo nemoki. Gruodžio 17 d. kreditorių susirinkimas šią įmonę paskelbė bankrutuojančia, bankroto procesą nutarta vykdyti ne teismo tvarka. Kol kas „Kiaulių veislininkystės“ veikla tęsiama, valdant nemokumo administratoriui.

Nuostolinga buvo ir UAB „Šilutės veislininkystė“ veikla, tačiau parlamentinis komitetas nutarė ŽŪM dar suteikti laiko, įvertinti jos valdomos bendrovės atliekamų funkcijų reikalingumą, galbūt reikalingas funkcijas deleguoti asociacijoms ar ūkininkų kooperatyvams, o valstybei pasilikti tik valstybinių funkcijų finansavimą.

Dar neskubėti įmonės atiduoti „po plaktuku“ skatino įsitikinimas, kad ji yra reikalinga Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) nariams, nors kontroliniam penėjimui pateikiamas buliukų srautas nėra toks, kuris užtikrintų įmonės veiklos gyvybingumą.

Šimtatūkstantinis minusas

Praėjus porai mėnesių, vakar paaiškėjo, kad ŽŪM valdomos įmonės padėtis nepagerėjo, nors tam tikrų pastangų ir būta. Pasak ministerijos Turto ir viešųjų pirkimų skyriaus vedėjo Karolio Tvaskaus, įmonei ir LMGAGA buvo pasiūlyta pakoreguoti bendradarbiavimo sutartį, į ją įtraukti konkrečius įsipareigojimus, vertinimui pateikiamų buliukų skaičius – tai esą asociacijai būtų ir tam tikras garantas, kad paslaugų tęstinumas būtų užtikrintas ir tuo atveju, jeigu įmonė būtų privatizuota.

Kita vertus, ŽŪM nėra užsidegusi gelbėti įmonės, kurios ūkinės veiklos rodikliai yra kritiniai, o šioje pernai susidarė 100 tūkst. Eur „minusas“. Vertinimui buvo pateikta tik apie 70 buliukų, gyvūnų stovėjimo vietos lieka neužimtos. „Sugeneruotas nuostolis pagal Akcinių bendrovių įstatymą greitai pareikalaus įstatinio kapitalo mažinimo. Tai reiškia, kad jei įmonė bus privatizuojama, mažės akcijų vertė“, – dėmesį atkreipė ŽŪM atstovas.

Svarstant galimas išeitis, kaip ir prieš keletą mėnesių, KRK vėl buvo prisiminta, kad buliukų vertinimo paslaugą mėsinių galvijų augintojai gali atlikti ne vien „Šilutės veislininkystėje“, tokių paslaugų teikėjų rinkoje yra ne vienas. Tačiau parlamentinio komiteto narys Vigilijus Jukna čia pat pataiso: kas dėl individualaus vertinimo – taip, tačiau bulių vertinimo pagal palikuonių savybes daugiau niekas kitas neatlieka.

Ūkininkai nepasitiki

Sprendimą išties lėmė LMGAGA prezidento Vytauto Barkausko pasisakymas. Iš jo paaiškėjo, kodėl asociacija neperžiūrėjo bendradarbiavimo sutarties su „Šilutės veislininkyste“ ir kodėl ji bendrovei neužtikrina šimtaprocentinės darbų apimties.

Nors veislininkystės įmonės infrastruktūra yra neabejotinai reikalinga – šiuo metu kontroliniam penėjimui pateikti 73 buliukai, štai neseniai asociacija čia surengė ir aukcioną. Tačiau ūkininkai šia įmone nepasitiki. Yra bėdų dėl gyvūnų gerovės, laikymo sąlygų ir pan. Vertinimui pateikti buliukai buvo pradėję sirgti. Aukcionui ruošiamų mėsinių galvijų laikymo vietos kreikiamos šienu. Ūkininkų pasitikėjimui įgyti, kad paslaugos būtų aktyviau perkamos, reikalingi atitinkami veiksmai. O koreguoti sutarties, pasak V. Barkausko, dabar nėra prasmės – sutartyje juk nenumatysi paslaugų įkainių, tai priklausys nuo to, kas privatizuos akcijas. Šį, paskutinį, „Šilutės veislininkystės“ egzistavimo etapą valdant ministerijai, LMGAGA prezidentas vertina skeptiškai. Prie dabartinės situacijos, įmonės nugyvenimo yra prisidėjusi ir ministerija – įmonės valdyba buvo panaikinta, kaitaliojami direktoriai.

Siūlymui ŽŪM valdomas UAB „Šilutės veislininkystė“ akcijas įtraukti į privatizuojamų įmonių sąrašą pritarė keturi KRK nariai, du susilaikė.

 

2022.02.24

ŪP korespondentė – Irma DUBOVIČIENĖ

Susijusios temos – skaitykite: veislininkystė; mėsiniai galvijai; brangiausi galvijai;