Rinkimės kokybiškus sodinukus

Neretai sodininkai mėgėjai skundžiasi, kad pirkti sodinukai neprigyja arba blogai auga, juos puola ligos arba nuvilia derlius. Ką svarbu žinoti perkant vaismedžių ir vaiskrūmių sodmenis internetu, medelynuose ar parodose?

Donatas KLIMAVIČIUS

Kauno kolegijos Aplinkos inžinerijos katedros lektorius

Serbentų sodinukai turi turėti ne mažiau kaip tris stiebus.

Sausmedžio auginius patartina sodinti kas 30–40 cm, kol įsišaknys, pridengti, kad būtų palaikoma didelė drėgmė.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukų kokybė – svarbus faktorius, lemiantis būsimą derlių, derėjimo pradžią ir sodo ilgaamžiškumą. Įsigydami sodinukų, atkreipkite dėmesį, kaip augalai paruošti prekybai, kaip sufasuoti, ar yra etiketės. Patikimi augintojai ant kiekvieno augalo pritvirtina etiketę, nurodydami už sertifikavimą atsakingos įstaigos pavadinimą, augintoją ir jo registracijos numerį, botaninį augalo pavadinimą, veislę, poskiepį ir prekinę rūšį.

Obelų ar kriaušių sodinukai gali būti vienmečiai ir dvimečiai. Vienmečiai, išauginti medelyne per vieną vegetacijos laikotarpį, gali turėti suformuotas, gerai išdėstytas, horizontalia kryptimi augančias šakas arba būti be jų. Įsigijus nešakotus vienų metų sodinukus, būtina dar metus auginant sode formuoti šakas. Sodmenys, medelyne auginti dvejus metus, turi gerai suformuotas šakas, kurias reikia lankstyti horizontalia kryptimi svareliais ar raiščiais.

Renkantis sodinuką, reikia atkreipti dėmesį į liemens būklę: žievės spalvą, įtrūkimus ir žaizdas. Geriausia pirkti tokius augalus, kurių žievės spalva nepakitusi, nepažeista ir be įtrūkimų. Jei pastebimos pailgos, gelsvai rusvos dėmės, augalas serga žievės ligomis.

Labai svarbus faktorius – medelių aukštis. Aukšti sodmenys dažnai mažiau atsparūs ligoms, prastai prigyja, gali būti pašalusios jų šakos ar ūgliai. Žemi sodinukai paprastai užauga dėl neteisingos priežiūros auginimo metu, juos atgaivinti sudėtinga.

Žinokite!

Ne visoms obelų ar kriaušių veislėms tinka vienodo augumo vegetatyviniai poskiepiai. Stipriai augančios obelų veislės skiepijamos į žemaūgius ar nykštukinius poskiepius, silpno augumo veislės – į pusiau žemaūgius ar vidutinio augumo poskiepius.

Sodybų sodams dažniausiai įsigyjamos obelų veislės su M.26 pusiau žemaūgiu poskiepiu.

Kriaušėms su svarainio poskiepiais iškyla pavojus iššalti. Šie poskiepiai labiausiai dera su veisle ‘Konferencinė’.

Slyvų, trešnių, vyšnių ir abrikosų bei persikų sodmenų kokybiniai reikalavimai panašūs į anksčiau aprašytus obelų ir kriaušių rodiklius.

Raudonųjų, juodųjų ir baltųjų serbentų sodinukų kokybės rodikliai panašūs. Pirmos prekinės rūšies sodinuko stiebų krūme turi būti ne mažiau kaip 3, jų ilgis 30–35 cm, storis 0,7–0,8 cm, šaknys gerai išvystytos, apie 20 cm ilgio. Pumpurai nepažeisti erkutės, neišsprogę.

Įsigyjant aviečių sodinukų, atkreipkite dėmesį į stiebų kiekį, ilgį, storį, šaknis ir stiebų pažeidimus. Aviečių sodmenys turi būti vienmečiai, kerelyje ne mažiau kaip 1 stiebas, nukirptas stiebas ne trumpesnis kaip 20 cm, jo storis 0,5–0,7 cm, šaknys gyvybingos, ne trumpesnės kaip 8–10 cm.

Braškių daigai pavasarį turi turėti gerai išvystytas, gyvybingas, ne trumpesnes kaip 8 cm ilgio šaknis. Daigai – sveiki, nepažeisti erkučių, apie 1 cm storio sveika šerdele.

Perkant braškių sodinukus svarbu atkreipti dėmesį į jų šaknis.

Pirmos prekinės rūšies veisliniai sodinukai turi būti be lapų, neapdžiūvę, nesusprogę, be mechaninių pažeidimų.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patarimai įsigyjant sodinuką

Atkreipkite dėmesį į augalo aukštį, vainiką, stiebą, šaknų sistemą, supakavimą ir etiketės duomenis.

Pirkite sodo augalus su aiškiai suformuota viena viršūne (konkurentų – dviejų viršūnių – neturi būti).

Pirmos rūšies obelaitės ir kriaušaitės su sėkliniais poskiepiais turi būti

120–150 cm aukščio, su pusiau žemaūgiais ar žemaūgiais vegetatyviniais poskiepiais – 100–130 cm aukščio.

Kamieno skersmuo su sėkliniais poskiepiais turi būti 1,2–1,8 cm, su pusiau žemaūgiais ar žemaūgiais vegetatyviniais poskiepiais – 1,2–1,5 cm.

Skiepijimo vieta su sėkliniais poskiepiais turi būti šaknies kaklelio zonoje (arti šaknies), su pusiau žemaūgiais ar žemaūgiais vegetatyviniais poskiepiais – 10–20 cm aukštyje.

Kamieno aukštis (atstumas nuo žemės iki pirmosios šakos), nepriklausomai nuo poskiepio, turi būti 60–70 cm.

Pumpurai neturi būti išsprogę, o šakos ar šakelės – nulūžusios, jei palaužtos, sodinant teks nukirpti iki lūžio vietos.

Vainikas gali būti suformuotas – šakotas ar be šakų. Dvimetis sodmuo turi turėti ne mažiau kaip 4 proporcingai apie kamieną horizontalia kryptimi augančias šakas, jos turi būti ne trumpesnės kaip 20–30 cm ilgio. Atkreipkite dėmesį, koks šakų storis – jos neturi būti storesnės kaip pusė kamieno skersmens.

Šaknų ilgis, nepriklausomai nuo poskiepio, pirmos rūšies sodmenims turi būti ne mažesnis kaip 25–30 cm.

Donato Klimavičiaus nuotraukos

2021-04-12