Columbus +11,0 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 13 Geg 2024
Columbus +11,0 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 13 Geg 2024

Skani ne tik braškių uogienė!

2022/07/14


instagramKai sezonas gausiai dovanoja braškių, norisi jį pratęsti. Tam labiausiai tinka konservavimas. Verdame uogienes, džemus, kompotus, šaldome, vėl uogienes, kompotus, šaldome ir... Gal kiek nuobodoka. Nors stiklainis tradicinės braškių uogienės visuomet turi būti, bet kodėl nepabandžius ir kitokių konservavimo būdų?!

Elžbieta MONKEVIČ

Instagramo paskyros @elzbieta.mon kūrėja


Vytintų braškių uogienė

Skamba intriguojančiai, bet šiai uogienei reikia laiko, gero oro ir pastangų. Kiekviena gaminimo minutė atsiperka nuostabiu skoniu. Apie tokį uogų konservavimo būdą sužinojau iš Vaitkuškio dvaro (Ukmergės r.) šeimininkės. Sklaidėme Kosakowskių šeimos memuarus ir ji atkreipė mano dėmesį į šį receptą. Kadangi nepavyko jo užsirašyti, labai apsidžiaugiau gavusi žinomo prancūzų ir amerikiečių šefo Jacques Pépin tokios pat uogienės receptą. Šiuo atradimu dalinuosi ir su jumis. Telieka sulaukti saulės. Uogienė išeina gana skysta, nes tirštai reikia aukštesnės temperatūros ir daugiau cukraus, bet marmeladinis uogų skonis tiesiog pribloškia. Tikros braškių cukatos sirupe!

Reikės:

  • 3 kg braškių
  • 1 kg cukraus

1 diena. Braškes nuplaukite ir labai gerai nusausinkite. Nupjaukite kotelius, dideles uogas perpjaukite. Į gilią skardą supilkite uogas, užberkite cukraus, uždenkite plonu audiniu ir pastatykite saulėtoje vietoje. Nakčiai skardą perkelkite į orkaitę ir džiovinkite 70 °C temperatūroje.

2 diena. Vėl uždenkite audiniu ir džiovinkite saulėje, o nakčiai – atgal į orkaitę.

3 diena. Vėl tas pats. Pastebėjau, kad braškės ne tik sumažėja, bet ir pradeda „garuoti“. Vadinasi, uogienė jau paruošta ir belieka supilstyti į stiklainius.

Šią uogienę geriausia gaminti, kai šilta ir saulėta. Vytinti galima ir orkaitėje – visam laikui nustatykite 70 °C temperatūrą ir kaitinkite, kol sulauksite norimo rezultato.

Braškių lavašas ir pastilės

Jei turite daug braškių, išbandykite plonąjį vaisių lavašą arba pastilę. Šiuos patiekalus vienija panaši technologija: vaisių tyrė verdama su cukrumi (galima ir be jo), paskui formuojama ir džiovinama. Tinka ir prastesnės kokybės uogos, bet būtina pašalinti pažeidimus.

Gamindami vaisių lavašą, uogų tyrę pertrinkite per sietą, kad pašalintumėte sėklytes, pridėkite šiek tiek cukraus (1 kg uogų masei reikės 150–200 g cukraus), nugarinkite, kad perbraukus šaukštu suvirusią masę puode arba keptuvėje tarpas nesusijungtų bent 5–7 sekundes, ir džiovinkite paskleidę labai plonu sluoksniu ant kepimo popieriaus.

Gaminant pastiles, braškių tyrė maišoma su obuolių tyre, kepama, kol išgaruoja skystis. Atvėsinus tyrė išplakama su cukrumi iki purios masės. Užtepkite ją ant kepimo arba vaflinio popieriaus maždaug piršto storio sluoksniu. Džiovinkite krosnyje arba orkaitėje. Kai išdžius, supjaustykite nedideliais stačiakampiais ir gausiai apibarstykite milteliniu cukrumi. Pastiles laikykite sandariai uždarytuose induose. Kadangi braškių ir obuolių sezonai šiek tiek skiriasi, braškių tyrę galima užšaldyti. Atėjus laikui atšildyti ir panaudoti gaminant pastiles.

Vaisinė užpiltinė „Ratafia“

Ši užpiltinė gaminama iš įvairių sezoninių vaisių, priklausomai nuo jų nokimo laiko, pradedant braškėmis ir baigiant kriaušėmis. Kuo įvairesnė sudėtis, tuo įdomesnis skonis. Į šią užpiltinę galima dėti rožių žiedlapių, migdolų, razinų, kitų džiovintų vaisių, naujos skonių patirties suteiks keli sutraiškyti abrikosų arba slyvų kauliukai.

Reikės:

  • 3 kg vaisių ir uogų
  • 2 l romo
  • 1,5 kg cukraus

Nupjaukite braškių kotelius, išimkite vyšnių, abrikosų, persikų ir slyvų kauliukus. Jeigu norėsite gardinti jais užpiltinę, atidėkite po kelis. Vaisius sudėkite į didelį stiklainį, užpilkite romu ir užberkite cukraus. Vienai porcijai vaisių reikėtų 200 ml romo ir 100–150 g cukraus. Stiklainį nuolat papildykite naujais vaisiais, priklausomai nuo jų nokimo laiko.

Stiklainį laikykite saulėtoje vietoje. Kai sudėsite paskutinę vaisių arba uogų porciją, jį palaikykite dar apie mėnesį. Paskui nukoškite, vaisius ir uogas galite laikyti šaldytuve atskirai, o užpiltinę – tamsioje spintelėje dar apie du mėnesius. Praėjus šiam laikui, nupilkite skystį, vaisius nuspauskite, abudu skysčius sumaišykite ir perkoškite per kavos filtrą. Supilstytą į butelius gėrimą laikykite tamsioje vietoje ne trumpiau nei šešis mėnesius.

Braškių kečupas

Manėte, kad kečupą galima pagaminti tik iš pomidorų? Tam puikiai tiks ir kitos sezoninės dovanos!

Reikės:

  • Raudonojo svogūno
  • 1 kg braškių
  • 300 g pomidorų
  • 50 g pomidorų pastos
  • 50 ml obuolių acto
  • 150 g cukranendrių cukraus
  • š. saldžiųjų paprikų miltelių
  • 2 a. š. šviesiųjų garstyčių sėklų
  • 2 v. š. Vusterio padažo
  • Kupino v. š. rūkytos paprikos miltelių
  • ½ a. š. česnakų granulių
  • Druskos
  • Alyvuogių aliejaus kepti

Daržoves ir uogas nuplaukite, nusausinkite, nulupkite. Braškes sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą, pašlakstykite aliejumi. Kepkite iki 150 °C įkaitintoje orkaitėje 20–25 min.

Svogūną susmulkinkite, pakepinkite alyvuogių aliejuje iki skaidrumo. Sudėkite susmulkintus pomidorus ir iškeptas braškes. Įberkite druskos, cukranendrių cukrų, sudėkite pomidorų pastą, garstyčias, supilkite actą ir virkite 15 min. vidutinėje arba silpnoje kaitroje. Suberkite maltus saldžiųjų paprikų miltelius, česnako granules, supilkite Vusterio padažą ir troškinkite dar 10–15 min. Tada sutrinkite trintuvu iki vientisos masės, atvėsinkite, supilkite į nedidelius stiklainėlius ir laikykite šaldytuve.

Braškių actas

Vasaros salotų skonis taps neįprastu ir rafinuotu, jei jų užpilui panaudosite braškių actą. Jis puikiai pravers gaminant ir naminį majonezą ar kitus šaltus padažus. Juo galima paskaninti silkę, žuvį.

Reikės:

  • 300 g braškių arba braškių kotelių, arba visko kartu
  • 0,5 l baltojo vyno acto

Nuplautas braškes sudėkite į butelį, užpilkite baltojo vyno actu, užsukite dangtelį ir laikykite saulėtoje vietoje. Kartkartėmis butelį pakratykite. Po 10 dienų actą perkoškite ir supilstykite į dekoratyvinius buteliukus arba ąsotėlius. Šį actą geriausia laikyti šaldytuve.

Nepaprasti varškėčiai

Tobuli sekmadienio pusryčiai – subalansuoti ir vaikams, ir suaugusiesiems. Kol yra braškių, būtinai jas naudokite. Varškėčių galite pagaminti daugiau ir užšaldyti žiemai. Man nepavyksta išsaugoti iki žiemos, nes valgome, kai tik užsimanome. Bet malonumas ne gaminti, o išsitraukti iš šaldiklio, išsivirti ir mėgautis. Tokiems varškėčiams tinka ir smulkinti abrikosai.

Reikės:

(~ 25 vnt.)

  • 500 g varškės
  • 2 kiaušinių
  • Žiupsnelio druskos
  • 100–110 g miltų
  • 60 g tirpinto sviesto

Visus produktus sudėkite į plaktuvo indą ir sumaišykite. Suvyniokite tešlą į plėvelę ir įdėkite į šaldytuvą 30 min. Padalykite ją gabaliukais po 35–38 g, suplokite juos, įdėkite į vidų po braškę ir užspauskite. Dėkite į verdantį vandenį ir virkite 3–4 min. nuo to momento, kai jie iškils į paviršių. Šaldytus virkite 8–10 min. nuo užvirimo. Patiekite, kaip jums patinka, – su sviestu, cukrumi, grietine.

 

Elžbietos Monkevič nuotraukos

2022.07.14 Susijusios temos - skaitykite: braškės, receptai, braškių uogienė
Dalintis

2024/05/13

Kas yra didžiausios pasaulyje maisto produktų gamintojos?

(VDU ŽŪA langas) Keturios didžiausios pasaulio maisto produktų gamintojos pagal žemės ūkio produkcijos vertę yra Kinija, Indija, JAV ir Brazilija. Kiekviena iš šių šalių turi panašumų – didelį gyventojų skaičių, d...
2024/05/13

Paskelbtas 2025 m. Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių konkursas

Miestelių ir kaimų bendruomeninės organizacijos kviečiamos dalyvauti 2025 metų Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių konkurse. Paraiškų laukiama iki birželio 3 d.
2024/05/13

„LTG Infra“ sutvarkė 2000 tonų naudoti netinkamų medinių pabėgių

Po Aplinkos apsaugos departamento duoto privalomojo nurodymo AB „Lietuvos geležinkeliai“ dukterinė įmonė AB „LTG Infra“ iš Radviliškio aikštelės išgabeno 2000 t senų medinių pabėgių. Teritorijoje...
2024/05/13

I. Šimonytė: man pavyko neišbarstyti 2020-aisiais Seimo rinkimuose gauto pasitikėjimo

Į antrąjį prezidento rinkimų turą patekusi Ingrida Šimonytė sako mananti, kad jai pavyko neišbarstyti 2020 metų Seimo rinkimuose gauto žmonių pasitikėjimo.
2024/05/13

Paramos viliotinis smulkiųjų ūkininkų neapžavi

Du pastaruosius mėnesius smulkieji ūkininkai gana pasyviai teikė paraiškas paramai gauti, todėl Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pratęsė paraiškų priėmimą iki gegužės 15 d. ir padidino lėšas iki 25 mln. Eur. Ministerijos teigimu, ...
2024/05/13

Savaitgalį liepsnojo gyvenamieji namai ir automobiliai, ežere nuskendo vyras

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 79 gaisrų ir atliko 100 gelbėjimo darbų. Žūčių gaisruose išvengta.
2024/05/13

Nesisekti negali, kai dirbi su meile

Liaudies posakis sako, jog nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Kai pieno supirkėjai nusprendė, kad jiems neverta supirkti pieno iš smulkių karvių laikytojų, Radviliškio r. Puipių k. gyventoja Inga Juodienė pradėjo gaminti var&...
2024/05/13

Antrame Prezidento rinkimų ture varžysis G. Nausėda ir I. Šimonytė

Suskaičiavus balsavimo rezultatus paaiškėjo, kad renkant Lietuvos Prezidentą antrojo turo prireiks. Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, jame dėl posto varžysis Prezidento pareigas šiuo metu einantis Gitanas Nausėda ir Mini...
2024/05/13

Moldovos įstaigas švaria energija aprūpins lietuvių įrengtos saulės elektrinės

Šešios Moldovoje įsikūrusios įstaigos – trys generalinės inspekcijos avarinėms situacijoms pastatai, kultūrinis centras ir dvi ligoninės – netrukus naudosis lietuvių įrengtos saulės jėgainės elektros energija. Elektrinę į...