Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025

Sultingieji melionai kvepia medumi

2019/07/04


Karštomis vasaromis, kai kamuoja nepasotinamas troškulys, atgaivinti mus gali sultingieji melionai. Jų auginimo patirtimi dalijasi Vilma ir Jonas Žukai iš Panevėžio rajono Bartkūnų kaimo.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Nors bartkūniečių Žukų šeima visus prioritetus skiria arbūzams, ir gaiviesiems melionams jų lysvėse randama vietos jau šeštus metus. Besidriekiantys jų stiebai savo augimo manieromis primena agurkus ir moliūgus: būtent moliūginių augalų šeimai ir priskiriami melionai.

 Žukų šeima, išbandžiusi kelias melionų veisles, atsirinko kvapnius, saldžius ir derlingus melionus ‘Titovka’. Lietuvos sąlygos jiems ypač palankios augti.

‘Titovka’

Tai ankstyva melionų veislė, gali užderėti jau liepą. Vaisiai subręsta per 65 dienas, gana atsparūs šalčiui ir ligoms. Juos galima auginti ir lauke, ir šiltnamyje. Sulaukiama 4–5,5 kg svorio labai sultingų, medaus kvapo ir spalvos melionų su geltonu arba oranžiniu atspalviu.

Vilma Žukienė melionus pataria auginti iš daigų: „Mes melionus sėjame balandžio pabaigoje į pusės litro indelius, naudojame daigams skirtą žemę. Kai melionai išskleidžiai 2–3 tikruosius lapelius, palaistome trąšomis. Jas paruošiame iš žolių arba naudojame universalias trąšas.“

Melionų daigelius į lauką šie augintojai sodina jau praėjus šalnų pavojui, tai yra, gegužės pabaigoje– birželio pradžioje. Iš pradžių lysvės uždengiamos agrodanga. Į lysvę pasodinti daigai maždaug po 10 dienų dar kartą patręšiami universaliomis daržovių trąšomis.

Kai melionų daigai užaugina penkis tikruosius lapelius,viršūnės nuskinamos, kad pradėtų šakotis.

Juos geriausia auginti šalia agurkų, nes priežiūra iš esmės tokia pati. Kaip ir agurkai, melionai yra vandens mėgėjai.

Melionai gražiai mezga ant dukterinių šakų. Jie  užmezga daug vaisių, kurių skaičių reikia riboti, paliekant ant vieno augalo po 3–5 melionus, antraip priaugs daug mažų vaisių.

Prinokusių ‘Titovkos’ melionų žievė pasidengia tarytum tinkleliu – piešinėliu, tampa žalsvai gelsva. Jeigu melionų vaisiai nespėja sunokti iki šalnų, Žukai juos nuskina ir baigia nokinti namuose. O melionams baigiant nokti, namai pakvimpa medumi… Jeigu norime išlaikyti juos dar ilgiau, galime sudėti į dėžes ir laikyti vėsiai.

Melionai – vertingas produktas. Juose yra cukraus, angliavandenių, vitaminų A, C, PP, folio rūgšties, sočiųjų riebalų, skaidulų, geležies, magnio, mangano, kalio, kalcio, natrio mineralų, daug vandens. Labai gaivios, gardžios ir šių vaisių sultys.

Kada sunoksta melionas? Tai sužinoti visai paprasta: sunokę melionų vaisiai patys atsiskiria nuo koto: kai ranka palieti vaisių, jis nukrenta.

Vilmos Rakauskaitės-Žukienės nuotraukos

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Auga elektroninių varžytynių ir aukcionų populiarumas

Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale antrąjį šių metų ketvirtį parduota įvairaus kilnojamojo ir nekilnojamojo turto už 28,5 mln. eurų.
2025/07/19

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kart...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...
2025/07/19

Nuo darbo „Michelin“ restoranuose iki gelbstinčių gyvybes projektų

Darbas geriausiuose, net į „Michelin“ gidą įtrauktuose restoranuose, galimybė prisidėti prie vitaminų, skirtų besivystančioms šalims, formulių tobulinimo, naujų maisto produktų kūrimas – tik keletas tarptautinės produktų r...
2025/07/19

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina ES daugiamečio biudžeto pasiūlymą

Europos Komisijai trečiadienį pristačius ES daugiamečio biudžeto 2028-2034 m. pasiūlymą, Lietuvoje išrinkti europarlamentarai skirtingai vertina pasiūlymo apimtį, ambicingumą ir finansavimą konkrečioms sritims.
2025/07/19

Garbanoti persikų lapai signalizuoja pavojingą ligą

Pavasarį sprogstant persikų lapams galima pastebėti, kad jauni lapeliai garbanojasi, keičia spalvą, sustorėja, formuojasi pūslės. Tai – tafrinozė. Ši liga gali pažeisti ir besiformuojančius vaisius, o pats kaulavaisis kitais metais ne...