Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Sultingoji portulaka: nereikli, bet skani

2022/11/21


Paprastoji portulaka, nors Lietuvos daržuose ne naujiena, vis dar nėra populiari. Tačiau ši sultinga daržovė ir prieskonis pasižymi dideliu vitaminų kiekiu, nuo senų laikų vertinama ne tik kaip maistas, bet ir vaistas, o auga itin sparčiai ir nereikliai.


Nijolė MAROČKIENĖ

LAMMC SDI mokslo darbuotoja

portulaka, prieskoninės žolelės, daržovės

Ir daržovė, ir prieskonis

Paprastoji portulaka (Portulaca oleracea L.) – portulakų (Portulaca L.) genties, portulakinių (Portulaceae) šeimos vienmetis žolinis augalas. Lietuvoje kaip prieskoninis augalas auginamas nuo 1964 m.

Paprastosios portulakos tėvyne laikomos Rytų Indijos, Irano, Kinijos ir Mažosios Azijos šalys. Į Vakarų Europą pateko per Egiptą. Literatūros šaltiniai teigia, kad egiptiečiai šį augalą vertino ir kaip prieskonį, ir kaip malonaus skonio daržovę.

Mėgėjiškuose daržuose auginama sėjamųjų portulakų (var. sativa DC.) atmaina. Tai vertinga ankstyva ir greitai užauganti lapinė daržovė. Maistui vartojami jauni, sultingi, stori lapai ir jauni ūgliai.

Vertingi lapeliai ir stiebeliai

portulakos Kai augalai pradeda formuoti žiedynus, lapų ir stiebų kokybė prastėja, nes jie kietėja, o skonis keičiasi, mažėja maistinė vertė.

Portulakose daug baltymų, ląstelienos, cukrų, mineralinių druskų, organinių rūgščių, vitamino C ir provitamino A. Jos užauga iki 40 cm. Augalo stiebas šliaužiantis, sultingas, vidutiniškai 1,5 cm storio, prie pagrindo šakotas. Lapai ovalūs, 3–7 cm ilgio, 1–3 cm pločio, lygiais kraštais, sodriai ar šviesiai žali, mėsingi, sultingi.

Žiedai geltoni, balti ar rausvi, susitelkę po kelis stiebų atsišakojimuose. Žiedų ir lapų spalva priklauso nuo veislės savybių. Žydėjimas tęsiasi nuo liepos pradžios iki vėlyvo rudens. Sėklos – tamsiai pilkos ar juodos spalvos, smulkios, auga ir bręsta dėžutėse.

Netoleruoja šalnų

Augalai iš dalies pakenčia pavėsį. Geriausiai auga atviroje ir šviesioje vietoje, drėgnoje dirvoje. Portulakos yra šilumą mėgstantys augalai. Jos puikiausiai auga ir mūsų šalyje, bet patariama pasirinkti pietinę pusę ir nuo vėjų apsaugotą vietą.

Augalai nėra reiklūs dirvai, tačiau sunkaus molio dirvos jiems auginti netinkamos. Geriausiai portulakos auga trąšioje, purioje, humusingoje ir drėgnoje dirvoje.

Portulakos – ilgos dienos augalai, tačiau jautrūs žemai temperatūrai. Paprastai jos sėjamos į atvirą gruntą šalnų pavojui praėjus. Sėklos visiškai sudygsta maždaug po 10–12 dienų. Portulakų sultinga lapija užauga vidutiniškai per 25–30 dienų nuo sėjos.

Jos auginamos sėjant tiesiai į gerai paruoštą dirvą eilėmis. Sėjama 20–30 cm atstumu į paruoštus vidutiniškai 1–1,5 cm gylio griovelius. Sėklos neužžeriamos žemėmis, o tik prispaudžiamos. Jei sudygo per tankiai, retinama 3 cm atstumu, paliekant stipriausius daigelius. Jie jautrūs šalnoms. Kad sėklos gerai sudygtų, optimaliausia 18–20 ºC temperatūra.

Mėgsta drėgmę ir trąšas

Tiek dygstant sėkloms, tiek augalui augant, reikalinga drėgmė. Jei portulakos silpnai auga, tenka ir papildomai tręšti. Geriausia tręšti per lapus 0,2 proc. tirpalu, t. y. 10 l vandens ištirpinus 20 g kompleksinių, greitai tirpstančių trąšų. Lapų kokybė labai priklauso nuo azoto ir fosforo.

Per vegetaciją sultingų lapų ir stiebų derlių galima nuimti iki trijų kartų, nes nupjovus ir palikus neaukštus stiebus, maždaug per tris savaites augalai vėl atželia.

Maistas ir vaistas

portulaka

Maistui portulakų lapai ir stiebai vartojami švieži ir jauni. Nuskintus lapus reikėtų iškart suvartoti arba įdėti į šaldytuvą ar laikyti vėsioje patalpoje. Tinka salotose kartu su kitomis daržovėmis, naudojama kaip priedas ruošiant padažus, sriubas. Skanu ir sveika šviežios portulakos, susmulkintos ir sumaišytos su sviestu, tepti ant sumuštinių. Galima marinuoti, virti, šaldyti, naudoti kaip prieskonius.

Portulakos žolę žmonės valgo ir ja gydosi nuo seno. Šį augalą gerai pažinojo ir įvairias ligas ja gydė dar tokie senovės tautų gydytojai kaip Hipokratas, Plinijus. Portulakos naudojamos kaip vaistas sutrikus inkstų, kepenų veiklai, šlapimo pūslės ligoms gydyti, nemigai lengvinti, apetitui gerinti.

Arabų gydytojai senovėje paprastąja portulaka gydė cukrinį diabetą, įvairius uždegimus.

 

Jolantos Tamašauskienės nuotraukos

2022-11-21 Susijusios temos - skaitykite: portulaka, prieskoninės žolelės, daržovės
Dalintis

2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...
2024/04/19

Vilniaus oro uoste – terapiniai šunys

Lietuvos oro uostuose pirmą kartą išbandyta nauja praktika – keleiviams skirti trumpi terapiniai užsiėmimai su šunimis. Vilniaus oro uosto išvykimo zonoje skrydžių laukę keleiviai galėjo patirti profesionaliai parengtų t...
2024/04/19

PSO: žmonių užsikrėtimo paukščių gripu atvejai kelia didžiulį susirūpinimą

Ženeva, balandžio 19 d. (AFP-BNS). Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl didėjančio paukščių gripo H5N1 viruso potipio plitimo į naujas gyvūnų rūšis, įskaitant žmones, kurių mir&s...
2024/04/19

Kaimo daugiabučių ateitis miglota

Šilalė („Šilalės artojas“). Laukiant naujo daugia­bu­čių namų renovacijos etapo, vis dažniau žvilgsnis kryps­ta į kaimuose esančius daugiabučius. Prieš keturis–­penkis dešimtmečius sta&...
2024/04/19

Kodėl dingo Lenkijos „Orlen“ 400 mln.?

Lenkijos žiniasklaida balandžio 11 d. pranešė apie Lenkijoje veikiančio „Orlen Trading Switzerland“ sudarytą  1,6 mlrd. zlotų (beveik 402 mln. dolerių) vertės sandorį bei atliktą mokėjimą nepatikrintai įmonei bei tokiu būdu...