Suvalgei savo gyvulį – susimokėk PVM!

Stasys JOKŪBAITIS
„ŪP“ korespondentas

Turbūt nustebtumėte ir pavadintumėte tai kuriozu, jei baldininkas, namuose pasidirbdinęs suoliuką prisėsti obels pavėsyje, už tai turėtų susimokėti pridėtinės vertės mokestį (PVM). Absurdas, tikriausiai pasakytumėte. Galbūt, tačiau jei ūkininkas, laikantis galvijų bandą, vieną iš jų pasipjautų savo reikmėms, sėdant prie šviežienos stalo, jam tikrai pagal sau pačiam išsirašytą sąskaitą faktūrą tektų atseikėti valstybei 21 proc. mokestį. Toks įstatymas. O ūkininkai šaiposi: „Kažkas sako, kad mes nemokame mokesčių!“

Pajamos skrandyje
Suvalkijoje, Liudvinavo seniūnijoje, Kūlokų kaime, ūkininkaujantis Juozas Bekampis, jo žodžiais, augina „viską, kas žemės ūkyje auginama, – ir gyvulius, ir augalus.“ Turi apie 40 arklių, 300 galvijų, nemažai kiaulių, ožkų, avių, bičių. Tikras senoviškas mišrus ūkis.
Tačiau ūkininkas niekaip negali suprasti, kodėl valstybei turi mokėti mokesčius ne tik už tai, ką parduoda ir gauna pajamų, bet ir už tai, ką užsiauginęs suvalgo pats.
„Gal valstybei būtų naudingiau, kad valgyčiau ne savo užsiaugintą produkciją, o pirkčiau ją kur nors kitur, kad ir Lenkijoje pigiau“. Logika tokia: atseit tu į tą produktą įdėjai tam tikrų sąnaudų, pasinaudojai PVM apmokestintais resursais, todėl ir pats privalai jį sumokėti. Nesvarbu, kad tas maistas atsidūrė ne prekyboje ar perdirbimo įmonėje, o skrandyje. Vis tiek mokėk“, – ironizavo „Ūkininko patarėjui“ J. Bekampis.
Pasak jo, neišgelbės ir tai, jei, pavyzdžiui, tas gyvulys nusisuko sprandą ar nusilaužė koją ir toliau negalės būti auginamas. Pjauk ir vis tiek susimokėk PVM. Arba kam nors pusvelčiui parduok, tuomet tas mokestis bus mažesnis.

Viskas suregistruota
Stalius, susikalęs suoliuką savo reikmėms, gali jaustis ramiau. Niekas jo gaminių nenumeruoja ir neregistruoja. O štai visi ūkininkų gyvuliai yra suskaičiuoti, suregistruoti valstybinėje įmonėje Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, turi savo numerius.
Anot J. Bekampio, nieko čia nepaslėpsi. Tikrintojams neužteks pasakyti, kad veršelis ar kiaulė krito. Jei iš tiesų taip atsitiko, teks juos priduoti utilizacijai, gauti tai patvirtinančią pažymą ir tik tada bus galima nurašyti. O to, kurį paprasčiausiai suvalgei, niekaip nenurašysi į nuostolius. Pats kaltas, kad gautą pelną suvalgei!
Savo reikmėms J. Bekampis paprastai pjauna 300–400 kg sveriantį galviją. Jis kainuoja apie 600–700 eurų. Valstybei tenka sumokėti 21 proc. PVM mokestį, tai yra apie 140 Eur.
„Per metus mus netgi kelis kartus tikrina. Neduok Dieve, jei koks nors gyvulys pametė numerį, tuoj ūkininką kala prie kryžiaus: „Kur tas su numeriu?“ Geruoju tai nesibaigs. Atvažiuoja iš pradžių vieni, tarkime, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro tikrintojai, po mėnesio – Veterinarijos tarnyba. Kiek laiko tenka sugaišti. Įsivaizduokite, reikia iš anksto kažkur suvaryti visą 300 jaučių bandą, kad kiekvieną gyvulį atvykusieji galėtų patikrinti. Dažnai tam ir gero pusdienio nepakanka“, – guodėsi ūkininkas.

Baiminamasi piktnaudžiavimų?
Panašiai apie tai kalbėjo ir Marijampolės rajone savo ūkį turintis Dalius Tumynas. Jis augina Danijoje nusižiūrėtus angusus. Šių galvijų populiacija pasaulyje gausiausia, o marmuringumu pasižyminti mėsa – paklausiausia tarp vartotojų. Tačiau D. Tumynas, skirtingai negu J. Bekampis, nėra PVM mokėtojas, todėl jam už savo reikmėms pasipjautą angusą šio mokesčio mokėti nereikia.
„Ne vienus metus dirbau su žemės ūkiu susijusiose institucijose ir girdėjau nemažai stambesnių ūkininkų nusiskundimų dėl šio absurdiško reikalavimo susimokėti PVM už paties užsiaugintą ir suvalgytą mėsą. Suprantu, kad baiminamasi pikt­naudžiavimų, pajamų slėpimo. Bet į viską galima žiūrėti realiai, atitinkamai nustačius tam tikrą tvarką, įforminus dokumentus“, – dėstė „Ūkininko patarėjui“ D. Tumynas.
Iš tiesų, ar būtinai valstybei reikia, kad batsiuvys būtų be batų?

Situaciją žada išanalizuoti išsamiau
„Tokia tvarka egzistuoja jau bent ketverius metus. Keistokai atrodo, kai ūkininkas turi susimokėti PVM už tai, ką pats užsiaugino ir suvartojo savo ir šeimos reikmėms. Dabar, kai Valstybinė mokesčių inspekcija stengiasi į biudžetą surinkti kuo daugiau pajamų, sumažinti šešėlį, ši problema dar labiau paaštrėjo. Ateina ūkininkas susigrąžinti PVM, o jam sako: „Taigi tu tą gyvulį suvalgei, todėl turi susimokėti ir mokestį“. Tai puikiai žinau, nes pati moku PVM už savo vartoti skirtas avis, ožkas, vištas ir net kiaušinius“, – prisipažino „Ūkininko patarėjui“ Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorė Vilma Živatkauskienė.
Kol kas asociacija nesiėmė jokių žygių, kad situacija pasikeistų. Tačiau V. Živatkauskienė neatmetė galimybių ją išsamiau išanalizuoti ir pasiūlyti valdžiai sprendimo būdų.

Algimanto Snarskio piešinys