Suvalkijoje žirnius kūlė kruša (nuotraukų galerija)

Vidurvasarį Suvalkijos krašto žemdirbiams gamta pateikė nekokių dovanų. Ūkininkai baiminasi, kad prognozuoto gero derliaus gali ir nesulaukti. Be paliovos pliaupiantis lietus tvindo laukus, smarkūs vėjai ant žemės guldo jau kone pribrendusius javus, pastarosiomis dienomis praūžusi kruša daug kur sukapojo cukrinių runkelių lapus, apdaužė žirnių ankštis, nuo gamtos negandų nukentėjo ir rapsai. Ūkininkai, kurie buvo apdraudę savo pasėlius, šiuo metu su ekspertais skaičiuoja padarytą žalą ir kompensacijų dydį, o kiti – nemažus nuostolius.

Skėčio virš lauko neišskleisi
Suvalkijos krašto ūkininkas Juozas Kairys ir Ūkininkų sąjungos Marijampolės skyriaus pirmininkas Sigutis Jundulas, apsilankę laukuose, pirmiausia apžiūrėjo cukrinius runkelius. Jų vešlią lapiją praėjusią dieną atakavusi kruša „išdailino“ kiauraraščiu. Kai kurių lapų net ir kotus ledai nukirto. Pasak ūkininko, žala, be abejonės, padaryta didelė, nes cukriniai runkeliai, užuot auginę šaknis, prieš tai stengsis atsiauginti naujus lapus. Drėgmės jiems jau taip pat gerokai per daug, tačiau, anot J. Kairio, skėčio virš lauko juk neišskleisi, tad tenka susitaikyti su esama padėtimi ir laukti draudimo ekspertų išvadų.
Žemdirbys džiaugiasi, kad į jo javų laukus iki šiol neįsisuko didesni vėjai ir pasėliai nebuvo išguldyti, tačiau jie irgi jau kenčia nuo drėgmės pertekliaus.
„Nepaisant to, kad javai žemaūgiai ir buvo tinkamai prižiūrimi, liūtys, vėjai ir kruša nemažai kam juos suniokojo, išguldė. Marijampolės, Kalvarijos ir Vilkaviškio krašto ūkininkai jau skundžiasi šiųmečio derliaus praradimais. Gamtos negandų pažeistus augalus dažniau puola ir ligos. Kas nespėjo pasėlių nupurkšti, dabar į laukus negali patekti, o esant tokiai drėgmei ir šilumai ligos, ypač grybelinės, linkusios plisti“, – aiškino agronomas, Marijampolės ūkininkų sąjungos vadovas S. Jundulas. Iš vakaro pliaupusi liūtis jo laukus taip pat gerokai patvindė, tačiau ūkininkas tikino, kad netoliese esančiame Svetlicos kaime ar Vilkaviškio rajone, Gižuose, situacija kur kas baisesnė. Ten siautęs škvalas su žaibais, viesulais ir kruša ne tik siaubė laukus, bet ir lupo pastatų stogus, buvo užtvindyti namų rūsiai.

Kliuvo ir žirniams
Gerokai nuo liūčių ir krušos šią vasarą kliuvo ir žirniams. Jų ankštys po ledukų atakos dabar išmargintos baltomis dėmėmis – tai gyjančios žaizdos. Pasak J. Kairio, kol kas sunku prognozuoti, kaip toliau žirniams seksis bręsti, nežinia, ar kruša neatmušė jų nuo maitinimą tiekiančių kotelių ankščių viduje. Žirniai ėmė gelsti nuo drėgmės pertekliaus, o jų branda dar tik įpusėjusi. Jeigu lietus nesiliaus, nežinia kaip reikės kombainams įvažiuoti į laukus jų kulti. „Tuoj užsemtuose laukuose žirnių sriubą galėsime virti, gali netekti jų į aruodus pilti“, – sako kai kurie neviltin dėl lietaus puolę ūkininkai.
Marijampolės ūkininkų sąjungos pirmininkas prognozuoja, kad šiemet javapjūtė gali vėluoti maždaug dviem savaitėm. Ne tik žieminiams javams, bet ir rapsams gali tekti kūlimo dar kiek palūkėti.

O kai kam jau pjūtis
„Lietus, drėgmė vis dar skatina augalus augti, bręsti. Gerai, kad dar ne liepos pabaiga, tuomet tokie orai padarytų kur kas daugiau bėdos – derlių reikėtų imti, o įvažiuoti į laukus neįmanoma. Nors yra ūkininkų Vilkaviškio rajone, kurie jau sugebėjo pradėti pjūtį, tad posakis „jau išplaukė kombainai į laukus“ šiųmetei javapjūtei labai tinka“, – juokavo S. Jundulas.
Ir išties liepos 10 dienos popietę Vilkaviškio rajono Maldėnų kaimo ūkininkų Redos ir Arvydo Bronų kombainai vieni pirmųjų rajone, o galbūt ir Lietuvoje, išvažiavo į subrendusį žieminių hibridinių miežių lauką. Tad galima konstatuoti, kad šių metų javapjūtė prasidėjo!
O štai bulvės, per ilgai besimaudydamos vandens semiamose lysvėse, jau taip pat kelia nerimą jų augintojams. Dar kiek, ir gali įsimesti puvinys. Taip nutiko braškėms, negelbėjo nei tarplysviuose iškloti šiaudai. Ypač puviniui patiko ekologiškai auginamos uogos. Braškynus kai kur nusiaubė ir kruša, vėlyvosios braškės tiesiog lysvėse virto uogiene.
Jei liūtys, kruša ir vėjai nesiliaus, Suvalkijos krašto žemdirbiai baiminasi, kad šiųmetį derlių gali prarasti.

Milda JONKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos

Dėl nesibaigiančių liūčių žirnių laukai jau ima skęsti.

LŪS Marijampolės skyriaus vadovas Sigutis Jundulas ir ūkininkas Juozas Kairys apžiūri krušos „apkultus“ žirnius.

Žemaūgiams javams kol kas geriausiai sekasi atsilaikyti prieš gamtos stichijų šturmą.

Žirnius atakavusi kruša paliko ant jų baltas žaizdas.

Nuo krušos gerokai kliuvo cukriniams runkeliams, jų lapai tarsi sušaudyti – pilni skylių.