Tauragės prekybos centrams uždrausta prekiauti nekokybiškomis bulvėmis

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Tauragės teritorinio padalinio inspektoriai sulaukę vartotojų skundų dėl Tauragės prekybos centruose parduodamų nekokybiškų bulvių, atliko tyrimą ir nustatė, kad pirkėjams buvo siūlomos sudygusios ir pažeistos puvinio daržovės.
Maistinių bulvių kokybė, jų ženklinimas, laikymo sąlygos buvo tikrinama Tauragės prekybos centruose „Iki“ (Gedimino g. 21A) ir „Norfa“ (Šilalės g. 87B). Kokybės ir  juslinio įvertinimo metu nustatyta, kad bulvės – su didesniais nei 3 mm daigais, pažeistos puvinio, su vidiniais defektais. ,,Norfoje“ kokybės reikalavimų neatitiko 25 % prekyboje buvusių bulvių. 14 % rasta su puviniu ir vidiniais defektais, 11 % – su didesniais nei 3 mm daigais. Iš prekybos centre „Iki“ tirtų bulvių, kokybės reikalavimų neatitiko 51,8 % – daržovės buvo pažeistos puvinio ir su vidiniais defektais.
Į tikrintus prekybos centrus bulvės buvo atvežtos iš Lietuvos ūkių. „Norfa“ prekiauja Kooperatinės bendrovės ,,Savas derlius“ (Perekšlių k., Smilgių sen., Panevėžio r.) išaugintomis bulvėmis, „Iki“ – ūkininko K.Macijausko (Šilutės r.) bulvėmis.
Už nustatytus pažeidimus prekybos centrams taikytos rinkos ribojimo priemonės: uždrausta prekiauti kokybės reikalavimų neatitikusiomis bulvėmis, taip pat sustabdyta neįvertintų, bet prekybos salėje bei sandėlyje rastų bulvių realizacija, kol jos bus perrinktos. Atsakingiems darbuotojams skirtos baudos pagal Administracinių teisės  pažeidimų kodeksą.
Atsižvelgiant į tai, kad ne vienoje Tauragės parduotuvėje buvo prekiaujama nekokybiškomis bulvėmis, VMVT inspektoriai visoje Lietuvoje tikrins prekybos centruose parduodamų bulvių kokybę, ženklinimą, laikymo sąlygas.
VMVT primena, kad nei sudygusios, pažaliavusios ar pažeistos puvinio daržovės negali būti parduodamos. Mat tokius produktus nesaugu vartoti. Pradėjus dygti ir pažaliavus bulvei, susidaro sveikatai pavojingas toksinas solaninas. Ši kancerogeninė medžiaga gali sukelti vėžinius susirgimus, skrandžio ir kvėpavimo organų veiklos sutrikimus. Pažeistose puvinio daržovėse gali įsiveisti grybeliai ir sukelti žmogui apsinuodijimą. Be to, jei puvėsis susidaro net nedideliame plotelyje, visas vaisius ar daržovė yra neskani.
Vartotojai įsigiję pažeistus puvinio, kenkėjų arba jų apniktus, taip pat pradėjusius gesti produktus tą pačią dieną gali grąžinti juos į prekybos vietą (tam reikia turėti produkto įsigijimo čekį). Apie nekokybiškus produktus galima pranešti VMVT specialistams visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403, užpildyti skundo elektroninę anketą – http://vmvt.lt/lt/top/praneskite.mums/nekokybiski.maisto.produktai/, siųsti el.paštu vvt@vet.lt arba raštu – adresu Siesikų g. 19, Vilnius.

VALSTYBINĖ MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBA
2014 kovo 14 d.