Trūksta žemės? Stato fermą ant vandens

Skuodo r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Kazimieras Jucevičius bus pirmasis, o gal ir vienintelis lietuvis, lankęsis baigiamoje statyti karvių fermoje ant vandens Roterdame (Nyderlandai).

Pirmoji pasaulyje

Kaip sakė pašnekovas, metų pabaigoje atsidarysiančioje fermoje bus laikoma 40 karvių, iš jų produkcijos bus gaminamas maistas bus Roterdamo gyventojams ir turistams, o šalutiniai veiklos produktai perdirbami ir panaudojami kitoms reikmėms, taip pat ir galvijų pašarą.

Turėdamas laisvo laiko, K. Jucevičius nuvyko į Roterdamą ir susipažino su baigiama statyti karvių ferma ant vandens.

„Apie šią statybą žinojau ir anksčiau, todėl pasitaikius progai nuvykau jos pamatyti. Buvo šeštadienis ir jokie darbai fermoje nevyko, mane pasitiko būsimas šios fermos valdytojas Alex’as Bjorsen’as ir papasakojo daug įdomybių. Tokia ferma – pirmoji pasaulyje, platforma, besišvartuojanti prie kranto vienoje iš Roterdamo įlankų, kažkuo panaši į naftos platformas vandenynuose, tik čia visa veikla susijusi su žemės ūkiu ir vyks šalia kranto“, – pasakojo K. Jucevičius.

Pasak K. Jucevičiaus, fermoje ant vandens laikomos karvės, čia gyvens autonomišką gyvenimą, visa produkcija bus perdirbama ir tiekiama į krantą.

Pasitelkė moderniausias technologijas

„Olandai šiai fermai statyti naudoja pačias moderniausias technologijas. Be to, karves melš robotas, čia visas pienas bus pasterizuojamas, iš jo gaminami jogurtai ir kita produkcija bus tiekiama į krantą. A. Bjorsen’as pasakojo, kad atvykę interesantai visada paklausia, o kur bus dedamas mėšlas. Į vandenį jo tikrai nekratys – kietoji frakcija bus panaudota organinių trąšų gamybai, jomis bus tręšiami augalai, kurie LED šviestuvų šviesoje augs čia pat, apatiniame konstrukcijos aukšte. Išaugintais augalais bus šeriamos karvės. O srutos bus filtruojamos iki tokio lygio, kad gautą vandenį bus galima gerti. Taigi čia vyks uždaras gamybos ciklas“, – įspūdžiais iš Nyderlandų dalijosi
K. Jucevičius.

Tiesa, vien ant vandens užaugintų pašarų nepakaks – teks jų atsivežti ir iš kranto.

„Į fermą bus vežami šieno rulonai, numatyta, kad karvių pašarui bus panaudojamas lauk metamas pašaras ir net restoranų maistas. Juk ūkininkai dažnai išmeta nesunaudotų paša-
rų – grūdų, daržovių ir kita. Visa tai bus vežama į platformą ir atiduodama gyvuliams. Žinoma, šis pašaras neturės būti pakenktas ligų ar kenkėjų“, – sakė pašnekovas.

Turistų traukos objektas

Be to, kad čia bus vystomas žemės ūkis, platformą numatoma panaudoti ir turizmo tikslams.

„Dažnas dideliame mieste gyvenantis žmogus per gyvenimą taip ir neišvyksta iš miesto, kitaip sakant, nėra matęs

gyvos karvės. Man pačiam su ekskursija teko vykti į JAV, tarp ekskursijos dalyvių buvo moteris iš Kauno, niekada nemačiusi karvės. O ką jau kalbėti apie tokio miesto, kaip Roterdamas, gyventojus. Tačiau verta pripažinti, kad olandai labai didžiuojasi savo žemės ūkiu, galvijininkyste, ten važiuojant pro šalį karvių gali išvysti daug daugiau nei pas mus. Ir olandai be reikalo nesuka nosies nuo mėšlo krūvos ar srutų rezervuaro. Taigi toje fermoje ant vandens bus laukiami ir turistai. Vieniems bus įdomu pamatyti, kaip dėl šiuolaikiškų technologijų galima karves auginti ant vandens, o kitiems tai bus puiki proga pamatyti karvę ne paveikslėly-
je“, – sakė K. Jucevičius.

Kol kas vienintelę tokią fermą statantys olandai planuoja ją atidaryti prieš Kalėdas. Jucevičius daug keliauja, o tose kelionėse susipažįsta su įvairiomis žemės ūkio naujienomis. Jis sakė, kad ir karvių melžimo robotą 1992 m. jis greičiausiai pamatė pirmasis iš Lietuvos.

Juozas SKRIPKAUSKAS