Veislė ta pati, išvaizda kitokia. Kodėl?

Dalijantis užaugintų mėgstamų pomidorų nuotraukomis, kartais įvyksta nesusipratimų, kai nesutampa tos pačios veislės vaisių spalva. Kyla įtarimų ar net ginčų, kad tai skirtingos veislės. Nusprendėme pasidomėti, kodėl tos pačios veislės pomidorai skirtingose vietose sunoksta skirtingų atspalvių ar spalvų. Patyrusios pomidorų augintojos Vilija Juškevičienė, Valentina Kerulienė ir Regina Usonienė pritaria, kad pasitaiko įvairių ir net sunkiai įtikėtinų atvejų.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

‘Amana Orange’ vidinės tekstūros skirtumai.

Chameleoniškos savybės

Daug metų pomidorus auginanti V. Juškevičienė pastebi, kad kai kurių veislių vaisiai ant to paties krūmo keičia spalvą kaip chameleonai. Taip kinta kai kurie oranžiniai dvispalviai pomidorai: „Mačiau, kad ‘Serdce Mineja’ nokdami gražiai gelsta. Vis laukiau, kada spalva taps intensyvesnė. Po kelių dienų tie pomidorai pasidarė tiesiog raudoni ir tikrai dar nepernokę.“

Arba pašnekovės augintos veislės ‘Big Yellow Zebra’ vaisių spalva iš oranžinės virto į raudoną. Veislės ‘Hazel Mae’ oranžiniai pomidorai nokdami vis labiau rausta, kol galų gale oranžiniai lieka tik petukai.

Panašiai nutiko ir V. Kerulienei su veisle ‘Amana Orange’. „Atrodė, kad vienu metu ant krūmo yra trijų skirtingų veislių vaisių“, – pasakojo ji.

‘Hartsack Yellow’ gali užaugti nevienodi.

‘Zolotyje gory Medeo’, ‘Hartsack Yellow’, ‘Coral Queen’ ir kai kurių kitų veislių pomidorai – su raudona dėmele centre, kuri benokstant vis plečiasi. „Būtent dėl tokių chameleoniškų savybių skirtingoje nokimo fazėje nuskinti vaisiai gali atrodyti visiškai nepanašūs“, – pastebi V. Juškevičienė.

Saulės poveikis

Vaisių spalva gali keistis ir dėl augimo sąlygų, pavyzdžiui, saulės kiekio. Agronomė ryškiausiai tai mato stebėdama antocianinius pomidorus (‘Slivka Gurman’, ‘Black Beauty’, ‘Blue Beauty’, ‘Indigo Pear Drops Pink’ ir kt).

„Kuo daugiau saulės, tuo intensyvesnė violetinė (baklažaninė) spalva, – teigia patyrusi pomidorų augintoja. – Kai kurie gali tapti net visai juodi, o gerai pasislėpę po lapais ar augantys pavėsyje turės tik neryškius melsvus petukus.“

Gali būti, kad dėl saulės trūkumo pomidorai, kurie vasarą buvo dvispalviai – oranžiniai su raudona nosyte, rudenį pasidarys vienspalviai. Skirtingai atrodė ir V. Juškevičienės pomidorai ‘Korol Sibiri’, nuskinti tais pačiais metais ir nuo to paties krūmo, tik vieni vasarą, kiti – rudenį.

‘Korol Sibiri’ spalvos būna gana skirtingos.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kartais ir pati gamta pokštauja. Netgi ant to paties krūmo staiga gali atsirasti vienas ar keli vaisiai, neatitinkantys veislei būdingos spalvos. „Nustebau, kai ant ‘Big Yellow Zebra’ krūmo sunoko vienas pomidoras su neryškiais antociano pėdsakais, – pasakojo agronomė. –  Kito augintojo ‘Blue Jollies’ veislės krūmas su oranžiniais antocianiniais pomidorais sunokino vieną išskirtinį – raudoną, su antocianiniais petukais pomidorą.“

Perki viena, užauga – kitas

„Veislių neatitikimų pasitaiko ir dėl žmogaus kaltės, – pastebi V. Juškevičienė. – Net ir labai saugantis, įsimaišo kitos veislės sėklytė (kolekcionierių žargonu vadinamas „peresortas“). Su šiuo nemaloniu reiškiniu esu susidūrusi ne tik augindama iš kolekcionierių gautas veisles, bet ir mūsų parduotuvėje nusipirkusi pakelį ‘Betalux’ sėklų. Vien iš išdygusių daigelių mačiau, kad pasitaikė mažiausiai trys skirtingos veislės. Tokios nesėkmės nors ir apkartina, bet nenugali noro pamatyti ir išragauti kuo daugiau skirtingų veislių pomidorų.“

‘Zolotyje Gory Medeo’ atspalviai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mokslininko komentaras

LAMMC SDI mokslo darbuotojas Audrius Radzevičius paaiškino, kad tos pačios veislės pomidorų spalvos ir atspalviai skiriasi dėl įvairių priežasčių. Daug lemia auginimo sąlygos, trąšų su mikroelementais įsavinimas, vaisių skynimo laikas (tarkime, anksčiau nuskinti pomidorai bus šviesesni, vėliau – intensyvesnės spalvos). Kita priežastis – kai augintojai mainosi sėklomis, jos susimaišo, įsiterpia ir kitokių sėklų. Be to, jei nevykdomas nuolatinis veislės palaikymas (tuo užsiima veislės kūrėjai ar kitos kompetentingos institucijos), ji natūraliai kinta ir praranda stabilumą bei tai veislei būdingus požymius. Būtent tinkamu veislės stabilumo ir vienodumo palaikymu turi rūpintis veislės kūrėjai, nes tik jie geriausiai žino veislei būdingus požymius ir gali atrinkti tėvines formas tolesniam veislės stabilumui ir vienodumui palaikyti. Ypač daug išorinių skirtumų tikėtina tarp hibridinių pomidorų palikuonių, kai deramas veislės efektas pasiekiamas tik pirmoje kartoje. Dauguma mėgėjų augintojų to nežino ar tiesiog pamiršta ir ima sėklas iš hibridinių veislių.

Vilijos Juškevičienės, Valentinos Kerulienės ir Reginos Usonienės nuotraukos

 

pomidorai, pomidorų veislės, skanūs pomidorai, pomidorai atrodo skirtingai