Vėlyva sėja – ankstyvas derlius

Kad sėklos sėkmingai peržiemotų, jos neturi sudygti iki žiemos.

Lina Samolienė iš Šakių r. nori tikslesnės informacijos apie daržovių sėją rudenį. Mat rudenį sėtų daržovių sėklos dar nesudygo, nes tikriausiai per žiemą sunyko. Kas nulemia kai kurių daržovių rudeninės sėjos sėkmę ir ar verta tai daryti?
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkės dr. Julės Jankauskienės nuomone, daržovių sėja prieš žiemą ypač efektyvi tais metais, kai pavasaris sausas. Sėklos geriau išnaudoja žiemos drėgmę, gauna daugiau pavasarinės drėgmės ir maisto medžiagų, greičiau išbrinksta ir sudygsta. Kol dirva šilta ir drėgna, daigai sustiprėja, gerai išsivysto šaknys, todėl vėlesniu laikotarpiu būna atsparesni drėgmės trūkumui.
Kad kuo greičiau ankstyvos daržovės užaugtų, daržui reikia parinkti aukštesnę vietą su nedideliu nuolydžiu į pietus ar pietvakarius, apsaugotą nuo šiaurinių vėjų. Dirva turi būti puri ir derlinga, greitai pradžiūstanti ir įšylanti. Netinka vietos, kuriose užsistovi tirpstantis sniego vanduo.
Kiekvieną kartą parinkti tinkamą sodinimo ir sėjos laiką sudėtinga. Svogūnus ir česnakus patariama sodinti nuo rugsėjo pabaigos iki spalio vidurio: jie turi tik įsišaknyti (kad 2–3 savaites nebūtų šalčių), bet nepradėtų augti. Ne visi ropinių svogūnų hibridai ir veislės tinka tokiam sodinimo būdui, geriausia sodinti aštriuosius svogūnus ‘Stuttgarter Riesen‘.
Kitų daržovių sėklos turi būti daigios, prieš sėją jų mirkyti nereikia. Kad sėklos sėkmingai peržiemotų ir sudygtų pavasarį, jos neturi sudygti iki žiemos. Todėl iki lapkričio pirmos dekados patariama pasėti atsparias šalčiams petražoles, krapus, salierus, salotines garstyčias, burokėlius ir morkas (ne visas veisles), taip pat ridikėlius, salotas, pekininius kopūstus. Šių daržovių sėklos gerai žiemoja po sniego danga, o daigai atsparūs žemoms temperatūroms. Prieš žiemą geriausia sėti vietinės selekcijos daržovių veisles.
Sėjos metu palankiausia dirvos temperatūra 1–2 OC šilumos, sėklos sėjamos 1–1,5 cm giliau negu pavasarį, o norma padidinama 20–30 proc. Po sėjos, kad nesusidarytų plutelė ir ilgiau laikytųsi drėgmė, būtina mulčiuoti 3–4 cm durpių arba komposto sluoksniu. Kai temperatūra nukrinta iki –10–12 OC šalčio, ant lysvės patariama užmesti sniego. Anksti pavasarį, kol dar yra sniego, rekomenduojama lysves uždengti plėvele ar juoda danga, efektyvu, kai pavasarį virš lysvių padaromi plėvele dengti tuneliai.
Daržovių sėja rudenį vertinama teigiamai, nes morkų, burokėlių, salierų derlius nuimamas 1–3 savaitėmis anksčiau, o tose pačiose lysvėse galima pasėti kitas greitai augančias daržoves. Svogūnų derlius nuimamas iki masinio netikrosios miltligės paplitimo.
Tačiau ši sėja turi ir minusų: sėklos gali iššalti, jei ruduo šiltas ir lietingas, sėklos sudygsta ir žūna, jeigu žiema be sniego ir labai šalta, lysvės nemulčiuotos, dalis morkų ir burokėlių gali suformuoti žiedynus. Be to, tokia produkcija netinkama ilgai saugoti.

Parengė „ŪP“ korespondentė Jurgita SASNAUSKAITĖ

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.