Žieminiai česnakai: didesnės skiltelės – stambesnės ropelės

Besiruošiant sodinti žieminius česnakus, svarbu žinoti ne tik laiką, bet ir sodinimo normą.

Danguolė JUŠKEVIČIENĖ

LAMMC Daržo augalų selekcijos ir technologijų skyriaus mokslo darbuotoja

Česnakai dažniausiai dauginami vegetatyviai – skiltelėmis ir oriniais svogūnėliais. Dauginant oriniais svogūnėliais, prekinio dydžio ropelės užauga po 2–3 metų.

Skiltelės dauginti skirstomos prieš pat sodinimą. Jos turi būti sveikos – nepažeistos ligų ir kenkėjų. Sodinamos stambios ir vidutinio dydžio skiltelės.

Skiltelių dydis turi tiesioginės įtakos būsimos ropelės dydžiui – iš stambesnių skiltelių išaugs stambesnės ropelės. Optimalus dauginamosios skiltelės svoris yra apie 4–6 g.

Ligų profilaktikai dauginamąją medžiagą galima mirkyti parą 0,05 proc. koncentracijos kalio permanganato tirpale. Tuo pačiu metu galima naudoti augimo stimuliatorius, skatinančius šaknijimąsi.

Gera šaknų sistema – viena pagrindinių sąlygų, kad česnakų dauginamoji medžiaga gerai peržiemotų ir kad ropelės toliau galėtų sėkmingai vystytis ir augti.

Svarbu nesuvėlinti sodinti skilteles. Šaknijimuisi optimali oro temperatūra yra 3–5 °C. Pagrindinė šaknų masė susiformuoja per 40–50 dienų, todėl manoma, kad palankiausia skilteles sodinti likus 5–6 savaitėms iki stiprių šalnų, spalio I–II dešimtadieniais.

Tačiau pastaraisiais metais, besikeičiant klimato sąlygoms, reikia stebėti orų prognozes ir sodinimo laiką pasirinkti priklausomai nuo meteorologinių sąlygų. Esant šiltesniam orui rudenį, skilteles galima sodinti ir šiek tiek vėliau.

Dauginamosios medžiagos norma priklauso nuo skiltelių dydžio ir sodinimo schemos. Žieminių česnakų norma yra 1000–1500 kg/ha (100–150 g/kv. m) – auginant eilutėmis, kai atstumas tarp eilučių 45 cm.

Auginant lysvėse, kai atstumas tarp eilučių 25 cm, o tarp augalų – 7–9 cm, skiltelių norma gali siekti iki 3000 kg/ha.

Sodinimo norma

Žieminių česnakų skiltelių norma lysvėje – 300 g/kv. m.

Skiltelių įterpimo gylis – 6–8 cm nuo skiltelės dugnelio. Stambesnės skiltelės gali būti sodinamos šiek tiek giliau.