Žirnių ir pupų augintojams – naujas, dvigubo smūgio herbicidas

Šis sezonas ankštinių – žirnių, pupų – augintojams turėtų būti lengvesnis, siekiant pasėlius apsaugoti nuo piktžolių. BASF pristato naujovę – herbicidą Corum®, kuris kovoja su ankštinių augalų pasėliuose plintančiomis piktžolėmis dvigubu smūgiu.

Pavasarį apsaugoti ankštinių augalų pasėlius nuo piktžolių – vienas aktualiausių uždavinių. Nuo to labai priklausys būsimo derliaus rezultatai.

Moksliniai tyrimai taip pat ne kartą įrodė: kuo pasėlyje daugiau piktžolių, tuo mažesnis kultūrinių ankštinių augalų derlius, nes augalas užmezga mažiau ankščių ir būna mažiau sėklų jose, mažesnė sėklų masė.

Kas pernai trukdė gerai veikti dirviniams herbicidams

Pasėję pupas ar žirnius ūkininkai tuoj po sėjos stengiasi panaudoti dirvinius herbicidus, kurie neleistų dygti piktžolėms, kol nesudygę kultūriniai augalai ir kol jie maži bei menkai piktžoles stelbia. Tačiau dirvinių herbicidų efektyvumui labai svarbios oro ir dirvos sąlygos.

Kaip pastebi BASF agronomas Aleksandr Voitkevič, pernai balandį, kuris itin svarbus pasėtų sėklų dygimui ir pasėlio formavimuisi, buvo labai sausa. Dėl to lengvose dirvose kai kur vėjas nupustė viršutinį dirvožemio sluoksnį kartu su sėklomis ir panaudotų dirvinių herbicidų plėvele. Sunkiose dirvose buvo kita bėda – dėl sausros dirvos pluta trūkinėjo, o kartu ir herbicidų plėvelė, todėl iš plyšių ėmė dygti piktžolės.

Klimato kaita lemia, kad pastaraisiais metais dažną pavasarį dirvose trūksta drėgmės. Pasak A. Voitkevič, daug drėgmės reikia ne tik pasėtoms sėkloms sudygti, bet ir dirviniams herbicidams. O kai jos trūksta, tokių herbicidų veiksmingumas būna prastas.

Veikia ir per lapus, ir per šaknis

„BASF rado sprendimą šioms besikeičiančio klimato sukeltoms problemoms spręsti – sukūrė herbicidą Corum®. Esant sudėtingesnėms herbicidų poveikiui sąlygoms, reikia tokių produktų, kurie turėtų įvairesnių veikimo mechanizmų. Naujasis herbicidas sudarytas iš dviejų veikliųjų medžiagų, kurios veikia tiek per dirvą, tiek kontaktiniu būdu. Tai padidina produkto efektyvumą prieš įvairių rūšių piktžoles, esant skirtingoms oro ir dirvos sąlygoms“, – sako A. Voitkevič.

Corum® yra sudarytas iš švaraus lauko technologijoje žinomos veikliosios medžiagos imazamokso ir bentazono, kuris yra herbicido Basagran® 480 sudėtyje.

„Imazamoksas į piktžoles patenka per lapus (apie 70 proc.) ir per šaknis (apie 30 proc.) ir veikia sistemiškai, o bentazonas veikia kaip kontaktinis herbicidas, nes įsisavinamas per lapus. Todėl labai padidėja produkto efektyvumas prieš įvairių rūšių piktžoles“, – herbicido veikimo principus apibūdina BASF agronomas Vilius Venskutonis.

Pasak BASF specialistų, Corum® herbicido sudėtyje esančios veikliosios medžiagos nėra naujos, tačiau kartu jų sinerginis poveikis – tai dvigubas smūgis piktžolėms.

BASF atlikti tyrimai rodo, kad Corum® labai gerai naikina net tokias ankštinių augalų pasėlių piktžoles kaip dirvinės aklės, balandos, žliūgės, lipikai, rūgtys, šunramuniai, rapsų pabiros ir visos kryžmažiedės piktžolės. Nustatyta, kad šis herbicidas gali paveikti ir didesnes (peraugusias) piktžoles: jos galbūt visiškai ir nežus, bet daugiau nebeaugs.

Išbandė Latvijos ūkis

Corum® herbicidą pernai gamybiniuose pasėliuose išbandė didelis Latvijos ūkis „Uzvara Lauks“, esantis netoli sienos su Lietuva. Šis ūkis dirba kelis tūkstančius hektarų žemės, augina pupas, žirnius, kviečius, rapsus. Pupų pernai turėjo 185 ha. Metai buvo labai sėkmingi: prikulta vidutiniškai po 7 t/ha pupų.

Kaip sakė ūkio agronomas Sergejs Katanenko, Corum® herbicidą ūkis bandė jau dvejus metus, ir jis labai pasiteisino, nes paveikė ne tik mažas, bet ir jau peraugusias piktžoles.

„Corum® stipresnis ir geriau kovoja su piktžolėmis, negu seniau naudotas herbicidas. Dideliame ūkyje taip jau išėjo, kad teko purkšti labai dideles piktžoles pupų pasėlyje. Kai kurios ramunės jau buvo 40 cm aukščio. O Corum® jas irgi paveikė”, – sakė S. Katanenko.

Šiemet ūkis planuoja panaudoti Corum® 200 ha pupų plote.

Būtina naudoti su paviršiaus aktyviąja medžiaga Dash®

BASF agronomas V. Venskutonis pabrėžia, kad herbicidą Corum® būtina naudoti su paviršiaus aktyviąja medžiaga Dash®, kuri labai pagerina efektyvumą, nes padeda veikliosioms medžiagoms geriau įsiskverbti per piktžolių lapų vaškinį sluoksnį.

„Storas piktžolių vaškinis sluoksnis neleidžia prasiskverbti veikliajai medžiagai. Todėl paviršiaus aktyvioji medžiaga Dash® labai sustiprina Corum® veikimą, nes pagerina herbicido patekimą į piktžoles ir užtikrina veiksmingumą nepalankiomis oro sąlygomis“, – paaiškina V. Venskutonis.

Kaip rodo pernai LAMMC atlikti bandymai, naudojant Corum® (1,0 l/ha) kartu su Dash® (1,0 l/ha), buvo gautas iki 1,4–2,0 t/ha pupų derliaus priedas.

Jeigu dirvos labai piktžolėtos, iš karto po ankštinių augalų sėjos patariama naudoti Stomp® CS (1,5 l/ha), o vėliau Corum® (1,0 l/ha) + Dash® (1,0 l/ha).

Kitais atvejais užtenka naudoti tik Corum® (1,0 l/ha) su Dash® (1,0 l/ha), ir pupų ar žirnių pasėliai bus švarūs. Corum® taip pat registruotas naudoti pupelių pasėliuose.

Ankštinių kultūrų augintojai galės įsigyti patogias pakuotes, sudarytas iš 5 l herbicido Corum® ir 5 l PAM Dash®.

Pasak A. Voitkevič, palyginti su senos kartos herbicidais, Corum® naudojimo norma yra maža – 1,0 l/ha, todėl jį galima vertinti ir kaip tvaresnį produktą.

Corum® purškimo laikas ilgas: žirnių pasėliuose – nuo 2 lapelių tarpsnio iki 9 ar daugiau tarpubamblių tarpsnio (BBCH 12–39), o pupų pasėliuose – nuo 2 lapelių tarpsnio iki 5 šoninių ūglių susiformavimo (BBCH 12–25), bet geriau jį naudoti ankstyvesniuose tarpsniuose, kai piktžolės yra jautresnės.

BASF specialistai išskiria tokius pagrindinius Corum® privalumus: dviejų skirtingų veikimo būdų veikliųjų medžiagų derinys; platus veikimo spektras; selektyvumas; lankstus panaudojimo laikas.

„Mūsų Corum® galima palyginti su visureigiu, kuris puikiai juda ne tik asfaltu, bet ir visais kitais keliais“, – naująjį herbicidą su kitais vaizdžiai palygina BASF agronomas A. Voitkevič.

Norėdami daugiau sužinoti apie BASF produktus, kreipkitės į mūsų agronomus. Jie visada jums padės atsakyti į rūpimus klausimus. Agronomų kontaktus rasite www.agro.basf.lt

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.

2021-04-03