Ashburn +8,4 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Ashburn +8,4 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

7 mitai apie maisto papildus

2015/04/24

Pavasaris žmogaus organizmui – itin komplikuotas laikotarpis. Šaltojo sezono metu nualintos ląstelės šaukte šaukiasi pagalbos – lūžinėjantys plaukai, nagai bei visos kitos bėdos laukia tų, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių neatsako į organizmo siunčiamus signalus. Tad norėdami aprūpinti savo organizmus trūkstamomis medžiagomis bei elementais, žmonės puola ieškoti tam skirtų priemonių. Viena jų – maisto papildai. „Maisto papildai tikrai gali padėti organizmui sustiprėti, jei yra tinkamai vartojami, – sakė Ramutis Kairaitis, LSU docentas ir „Natural Pharmaceuticals“ sveikatingumo ekspertas. – Tačiau dažnai tenka susidurti su ne visai tikrovę atspindinčiais faktais apie šių preparatų poveikį“.

Tad kuriomis maisto papildų galiomis verta tikėti, o kurias pamiršti?

Organizmas nesugeba įsisavinti maisto papilduose esančių medžiagų.

Melas. Kai kurias natūraliuose maisto produktuose esančias medžiagas organizmas pasisavina geriau nei sintetines, pavyzdžiui, vitaminą C. Todėl dėl kai kurių maisto papildų toks nusistatymas gali būti iš dalies teisingas. Tačiau, R. Kairaičio teigimu, papilduose maistinių medžiagų dažnai yra daugiau nei maiste, o tai kompensuoja blogesnį jų pasisavinimą.

Jeigu tinkamai maitinamės, organizmas gauna visas reikalingas medžiagas, todėl maisto papildai nėra reikalingi.

Ir tiesa, ir melas. Teoriškai dietą galima subalansuoti taip, kad maisto papildų nereikėtų. Tačiau praktiškai tai įgyvendinti yra gana sudėtinga. „Pavyzdžiui, pavasarį, kai dar neturime didelio pasirinkimo šviežių vaisių bei daržovių, gauti pakankamą kiekį vitaminų ir mineralų, valgant vien natūralius jų šaltinius, yra tikrai sunku. Paprastesnis ir patogesnis kelias – maisto papildų vartojimas“, - įžvalgomis dalinosi „Natural Pharmaceuticals“ sveikatingumo ekspertas.

Organizmas greitai pripranta prie maisto papildų ir nebesugeba natūraliai pasisavinti tam tikrų medžiagų bei mikroelementų.

Melas. Pasak R. Kairaičio, tokia nuomonė galėjo kilti dėl populiarioje literatūroje pasirodančių patarimų, kuriuose teigiama, jog maisto papildus reikia vartoti ciklais: gali susidaryti įspūdis, jog ilgą laiką vartojant tuos pačius papildus, susikaups didelis kiekis tam tikros medžiagos ir daugiau organizmas nebus pajėgus jos pasisavinti. „Tai nėra tiesa, - teigė ekspertas. – Ciklinis papildų vartojimas daugiau grindžiamas faktu, kad kai kurių medžiagų per tam tikrą laikotarpį žmogaus organizme gali susikaupti pakankamai ir daugiau nėra prasmės jas vartoti. Tačiau tai jokiu būdu neduoda pagrindo spręsti, jog tampame nebepajėgūs šių medžiagų pasisavinti“.

Omega-3 maisto papildai mažina širdies ligų riziką.

Tiesa. Moksliškai įrodyta, kad vartojant omega-3 maisto papildus 15-30 proc. sumažėja kraujo trigliceridų ir blogojo cholesterolio kiekis, taip pat normalizuojasi kraujo spaudimas ir pagerėja arterijų vidinių sienelių (endotelio) būklė. R. Kairaičio teigimu, šie veiksniai mažina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.

Vienu metu negalima vartoti kelių maisto papildų.

Tiesa. Vartojant kartu kai kuriuos papildus, jie gali vienas kito poveikį stiprinti ar mažinti. Taip pat, pasak eksperto, per didelis maisto papildų kiekis, nepasitarus su mitybos specialistu, nėra rekomenduotinas.

Omega-3 maisto papildai mažina skausmą.

Tiesa. Omega-3 gali pakeisti nesteroidinius priešuždegiminius vaistus (NPV) skausmui mažinti. „NPV turi daug pašalinių poveikių ir tai riboja jų vartojimą. Todėl didelės dozės omega-3 gali būti rekomenduojamos reumatoidinio artrito gydymui, kaip veiksmingas pakaitalas NPV“, - sakė R. Kairaitis.

Omega-3 maisto papildai padeda palaikyti stiprius kaulus bei dantis.

Tiesa. Yra mokslinių tyrimų įrodančių, kad dieta turinti daug omega -3 elementų yra naudinga žmogaus kaulų būklei. „Omega-3 maisto papilduose yra daug vitamino D, kuris dalyvauja formuojantis kaulų bei dantų struktūrai bei daro įtaką jų kietumui“, - pasakojo R. Kairaitis.

Dalintis
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Lenkija ir Ukraina surengė derybas dėl ukrainietiškų produktų importo reguliavimo

Varšuva, kovo 28 d. (AFP-BNS). Lenkijos ministras pirmininkas ketvirtadienį priėmė Ukrainos premjerą ilgai lauktose derybose, kuriomis siekiama sumažinti trintį dėl Ukrainos importuojamų žemės ūkio produktų ir lenkų ūkininkų vykdomų pasieni...
2024/03/28

Kaip sekasi įgyvendinti ilgalaikę ES kaimo vietovių viziją

Europos Komisija paskelbė ataskaitą, kurioje apžvelgiama iki šiol padaryta pažanga įgyvendinant ES ilgalaikę kaimo viziją, akcentuojami nuo 2021 m. pasiekti teigiami rezultatai ir pristatomos būsimo darbo idėjos.
2024/03/28

Panaikinta Majestic Financial UAB licencija

Lietuvos bankas nustatė, kad Majestic Financial UAB šiurkščiai ir sistemingai pažeidinėjo Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo reikalavimus. Taip pat nustatyta pažeidimų bei veiklos trūkumų ir kitose įstaigos ...
2024/03/28

Lucasas: Rusija gali būti terorizmo auka, net jei jį vykdo jos vadovybė

Terorizmas padėjo gimti Vladimiro Putino režimui. 1999 metų rudenį dirbdamas korespondentu Maskvoje mačiau, kokį siaubą visuomenei atnešė kruvini daugiabučių namų sprogdinimai Rusijos sostinėje ir kitur.
2024/03/28

Teismas: „Arvi fertis“ bankrotas – tyčinis, T. Dudėnas trejus metus negalės vadovauti

Verslininko Vidmanto Kučinsko valdytos trąšų bendrovės „Arvi fertis“ bankrotas pripažintas tyčiniu, o buvęs jos vadovas Tomas Dudėnas trejus metus negalės eiti jokių vadovaujančių pareigų, nutarė Apeliacinis teismas.
2024/03/28

Rankdarbiai ir margučių marginimas – spalvų terapija

Radviliškyje gyvena ir kuria žinoma tautodailininkė Edita Prikockienė. Ji beveik du dešimtmečius įvairiais raštais margina margučius, juos dažo keliomis spalvomis, kitus skutinėja peiliuku. E. Prikockienė yra Lietuvos tautodai...
2024/03/28

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuo...
2024/03/28

Sertifikuotas regioninis Lietuvos kultūros kelias – „Penkių kūrėjų kelias“

Kovo 20 dieną sertifikuotas regioninio lygmens kultūros kelias – „Penkių kūrėjų kelias“, jungiantis avangardinio kino kūrėjų ir poetų brolių Jono ir Adolfo Mekų, teatro režisieriaus Juozo Miltinio bei „Naujosios Romuvos&ldq...