Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Darbingas rugpjūtis darže

2017/08/04


Daržo augalų priežiūros darbai rugpjūtį panašūs į liepos mėnesio. Papildomai tręškite tik vėlyvąsias daržoves. Tinka mažai azoto turintys mineralinių trąšų mišiniai. Purenkite dirvą, kad augalų šaknims netrūktų oro. Purendami sunaikinsite ir piktžoles.

Iki rugpjūčio 20 d. nuimamas vasarinių česnakų derlius. Kadangi šią vasarą viskas vėluoja, geriausias rodiklis imti derlių, kai česnakų lapija sugula 70–80 proc. Nuimtos ropelės brandinamos lauke (jeigu leidžia meteorologinės sąlygos), o baigiamos džiovinti sausose, gerai vėdinamose patalpose. Rugpjūčio antrojoje pusėje vegetatyviniu būdu dauginkite daugiamečius česnakus: laiškinius, lenktagalvius, tuščialaiškius, kampuotuosius ir kt. Augalų kerą padalykite, vidutiniškai palikdami po 10–12 svogūnėlių suformuotame naujame kerelyje. Sodinkite 30 cm atstumais. Porų pasėliuose naikinamos piktžolės. Rugpjūčio pradžioje nepamirškite porų apkaupti, kad būtų ilgesnė ir baltesnė jų valgomoji dalis. Mėnesio antrojoje pusėje galite pradėti kasti ankstyvųjų veislių porus. Svogūnų brendimui pagerinti lapija privoluojama nedideliais volais. Rugpjūčio pabaigoje imamas svogūnų derlius.

Žaliosios trąšos Nuėmus ankstyvąsias daržoves, laisvas vietas šiltnamyje ar lauke verta apsėti rapsais, žieminiais javais, garstyčiomis ir kt. Augalai išaugins daug žalios masės, kurią susmulkinus apkasite.

Morkas, kopūstus ir burokėlius reikia saugoti nuo visų vabalų, kenkėjų, reikia tręšti ne azotinėmis, o boro turinčiomis trąšomis. Patartina kaupti ir purenti žemę, kad patektų oro, ypač to reikia kopūstams. Tokiu metu kopūstai stipriai suka gūžes, o burokėliai intensyviai formuoja šakniavaisius. Rugpjūčio pradžioje neleiskite plisti piktžolėms, kurios galėtų pasisavinti maistines medžiagas.

Agurkams tai metas, kai juos jau reikia skinti, valgyti, raugti. Šalinkite netaisyklingai užsimezgusias užuomazgas, kad netrukdytų augti kitiems. Laistyti šią lietingą vasarą nėra aktualu. Lauke nokstantys pomidorai nuo gausaus lietaus gali pradėti trūkinėti. Kad įtrūkusios vietos nepradėtų pelyti, jas pabarstykite druska. Kad pomidorai užaugtų stambesni, rugpjūčio viduryje reikia nuskabyti lauke augančių pomidorų viršūnes. Atsirinkite sveikai atrodančių ir jau visiškai subrendusių agurkų ir pomidorų vaisių, iš kurių išsirinktumėte sėklų kitiems metams.

Baklažanams ir paprikoms derėjimo metu reikia daug drėgmės. Laistykite drungnu (20–24 °C) vandeniu pirmoje dienos pusėje. Stenkitės kuo mažiau sudrėkinti lapus. Vėdinkite šiltnamius, nes esant per didelei oro drėgmei greičiau plinta grybinės ligos. Šalinkite geltonus lapus, išpjaukite nederančias atžalas. Vaisiai gaus daugiau šviesos ir greičiau noks. Sunokusius ir nokstančius vaisius nuskinkite, sudarydami sąlygas geriau augti ir nokti kitiems. Kad tolygiau noktų, patariama nuskinti žydinčius žiedus ir stiebų viršūnes, paliekant vaisių užuomazgas. Formuokite moliūgus. Vienam augalui palikite išauginti ne daugiau penkių vaisių, tuomet jie užaugs gražūs ir dideli. Patrumpinkite stiebus palikdami du lapus virš paskutinio vaisiaus. Po kiekvienu užsimezgusiu moliūgu padėkite po lentelę, kad nuo drėgmės pertekliaus i nepūtų. Neleiskite peraugti cukinijoms, aguročiams, patisonams. Skinkite juos reguliariai. Jauni vaisiai skanesni ir vertingesni.

Rūpinamės uogomis ir vaisiais Rugpjūčio mėnesio pradžioje baikite tvarkyti braškes: nupjaukite lapus, išravėkite, patręškite specialiomis trąšomis. Kalbant apie obelis ir kriaušes, reikia pradėti vasarinį genėjimą. Šiuo metu galima genėti vilkūglius (stiprius ūglius, kurie auga į viršų). Vyšnias ir trešnes genėti dabar yra geriau nei pavasarį. Jei vyšnių šakos nulinkusios žemyn ir nuplikusios, jas pašalinus medeliai geriau derės kitais metais. Rugpjūčio pradžioje, kai nuskinamos uogos, galima retinti ir senus serbentų bei agrastų uogakrūmius. Reikia nupjauti nuderėjusius aviečių stiebus, kiekvienam krūmui paliekant po 10 stipriausių stiebų, o pažeistus stiebus geriau sudeginti. Kadangi avietės labai plečiasi į šonus, norėdami to išvengti, iškaskite aplink jas 30 cm gylio griovelį ir įdėkite plastiko juostą – taip neplis šaknys.

Daugumos prieskoninių augalų žaliavos vertė priklauso nuo malonaus eterinio aliejaus kvapo. Džiovinimui prieskoninių augalų žolę reikia pjauti augalų žydėjimo pradžioje. Saulėtomis dienomis rinkite ir džiovinkite prieskoninius augalus. Džiovinkite gerai vėdinamoje ir nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje. Prieskoninius augalus, kurių vartojamos sėklos, reikia pjauti, kai subręsta 60–65 proc. sėklų, nes jos sunokusios greitai byra. Sodinkite naujai išaugintus daugiamečių prieskoninių augalų daigus.

Pupelės – augalas, reiklus magniui, borui ir molibdenui. Todėl rugpjūčio mėnesį gliaudomąsias pupeles veiksminga berti trąšomis su mikroelementais per lapus, jeigu akivaizdžiai matosi kokio nors elemento trūkumas. Šparaginės pupelės vartojimo brandą pasiekia po 8–10 dienų nuo ankščių užmezgimo. Priklausomai nuo veislės, sėjos laiko ir meteorologinių sąlygų, derlius imamas po 60–70 dienų (šparaginėms pupelėms išdygus liepos mėnesį–rugpjūčio pradžioje). Ankštys skinamos kas 3–5 dienas ryte, nes karštą dieną jos greitai vysta. Daržinių žirnių derlius konservavimui imamas, kai pabąla 70–80 proc. ankščių.

Sėkime Nuėmus ankstyvųjų daržovių derlių, sėkite greitai augančias lapines daržoves, pavyzdžiui, gražgarstes, špinatus, lapines salotas, lapinius ridikėlius, garstyčias, pipirines ir kt. Pasisėkite ir ridikėlių, blakinių kalendrų, krapų.

Apie rugpjūčio darbus konsultavo: ASU doc. Nobertas Uselis LSDI darbuotoja Nijolė Maročkienė LSDI Daržininkystės technologijų sektoriaus vedėjas Vytautas Zalatorius LSDI darbuotoja dr. Danguolė Juškevičienė

Gintarė Gumbrevičienė

Dalintis

2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Rajonuose duris atvers NŽT asmenų aptarnavimo kabinetai

Siekiant padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
2024/03/29

Bebrai verčia medžius, bet priemonių jiems suvaldyti nėra

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Šiemet gyventojai kaip niekad dažnai piktinasi dėl bebrų daromos žalos – nugriaužiamų medžių bei krūmų, rausiamų urvų, neva darkomo kraštovaizdžio. Skundai plaukia ir iš mi...
2024/03/29

Aktualu „ekologams“: keitėsi kai kurių sertifikavimo įkainių formuluotės

Žemės ūkio ministro kovo 26 dienos įsakymu buvo atlikti daliniai ekologinės gamybos sertifikavimo (oficialios kontrolės) įkainių keitimai. Patikslintos tik atskirų įkainių formuluotės, o įkainių dydžiai nesikeitė.
2024/03/29

Aplinkosaugininkai ragina pamiršti pataisus ir skinti kuo daugiau invazinių sausakrūmių

Artėjant gražiausiai pavasario šventei – Šv. Velykoms, daugelis ieško originalių būdų papuošti namus ir šventinį stalą. Aplinkos ministerija siūlo savo erdvių puošybai pasirinkti natūralias, tvarias ...
2024/03/29

UŽŪT vadovas apie Ukrainos ir Lenkijos derybas dėl sienų blokados

Ukrainos žemės ūkio tarybos (UŽŪT) vadovas Andriy Dykun kartu su kitų šakinių asociacijų atstovais dalyvavo kovo 27 d. Varšuvoje vykusiame dvišaliame Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrų susitikime dėl žemės ūkio eksporto ...
2024/03/29

Tautinės mažumos Lietuvoje, bet ar Lietuvos?

Lietuvos statistikos departamento 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 2 mln. 810 tūkst. gyventojų, iš kurių 432 tūkst. yra tautinių mažumų atstovai, t. y. 15,4 proc. Skaitlingiausiomis tautinėm...
2024/03/29

Prieš Velykas – gyvūnų teisių gynėjų akcija

Nevyriausybinė gyvūnų teisių gynimo organizacija artėjant Velykoms surengė kampaniją „Išteisink už grotų kalinčias vištas“. Šįkart norima labiau paspausti Lietuvos įmones, kurios naudoja narvuose laikomų viš...
2024/03/29

Teisėsaugos veiksmai „darbiečių“ būstinėje – tiriant 500 tūkst. eurų pasisavinimą EP

Po šią savaitę atliktų procesinių veiksmų Darbo partijos būstinėje Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) paskelbė apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimo daugiau nei 500 tūkst. eurų įgijimo apgaule imituojant ir nevykdant Europo...