Daugėja slaptųjų protokolų?

„Ūkininko patarėjui“ rugpjūčio 22 d. išspausdinus straipsnį apie Baltijos šalių okupacijos 1940-aisiais užkulisius „Kodėl Molotovas sandėrį su Ribbentropu pasirašė vokiškai?“, Lietuvos užsienio reikalų ministerija irgi panoro atidžiau išnagrinėti dviejų baisiausių XX a. režimų nusikalstamo sąmokslo, kurio auka tapo ir Lietuva, aplinkybes. Vilniui paprašius, iš Vokietijos užsienio reikalų ministerijos Politinio archyvo gautos prieš 78 metus pasirašyto Molotovo-Ribbentropo pakto slaptojo papildomo protokolo ir itin geros raiškos žemėlapio su parašais skenuotos kopijos.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius viliasi, kad „ir kitos šalys Vokietijos pavyzdžiu galėtų atverti archyvus lietuvių istorikams“.

Kopijas planuojama eksponuoti būsimoje ekspozicijoje „Lietuvos diplomatinė tarnyba 1918–2018 m.“ Vytauto Didžiojo universitete Kaune nuo 2018 m.
„Ūkininko patarėjas“, palyginęs iš Berlyno gautąsias kopijas su originalu, kuris turėtų būti Rusijos prezidento archyve, ir mikrofilmu, laikomu Amerikos Valstybės departamento diplomatinių dokumentų saugykloje, konstatuoja, kad tai papildomos, iki šiol niekam nežinomos, vėliau padarytos kopijos, nes skiriasi nuo tų sutarčių, kurias daug metų aptarinėjo pasaulis – užvakar į Vilnių atsiųstose kopijose Viačeslavo Molotovo ir Joachimo von Ribbentropo pareigos parašytos mašinėle (ant originalo – ranka), o ir V. Molotovo parašas kitoks.

„ŪP“ informacija