Didysis penktadienis – su ypatingu ženklu

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas su grafinio dizaino studente Ugne Babiliūte prie savivaldybės plakatinės sienelės, ją puošia merginos sukurtas rajono ženklas. Meras vilki firminius marškinėlius su Kauno rajono ženklu. Juos puošia ir upių – veržlumo – simbolis. Ruda marškinėlių spalva simbolizuoja derlią rajono žemę, žalsvai žalia – gamtos žalumą ir upių, marių mėlį.

Kokia Kauno rajono savivaldybė? Pirmiausia – labai gražios gamtos ir veržli: atsinaujinanti, atvira naujovėms. O tai sutampa su Velykų prasme – prisikėlimu.
Simboliška, kad Kauno rajono savivaldybės esmę įprasminantis ženklas pristatytas Velykų išvakarėse Didįjį penktadienį ir ne bet kur, o bene didžiausiame žmonių traukos centre rajone – Raudondvario dvaro pilyje. Jos kontūras ir tapo šios savivaldybės ženklo pagrindu.

Čia gyvena veržlus jaunimas
Kauno r. meras Valerijus Makūnas, pristatydamas savivaldybės ženklą, džiaugėsi, kad jį sukūrė jauna – dvidešimtmetė – dizainerė Ugnė Babiliūtė, užaugusi šiame rajone, Domeikavoje. O tai taip pat simboliška – dar kartą įrodo, jog savivaldybė iš tiesų yra veržli: joje gyvena jauni, kūrybiški žmonės, savo talentu turtinantys savivaldybę. Pasak mero, Ugnei puikiai pavyko susidoroti su užduotimi sukurti gražų, taiklų Kauno r. savivaldybės ženklą, nes ji užčiuopė rajono istorijos, gamtos, žmonių gyvenimo esmę.
Ligi šiol Kauno r. savivaldybė kaip skiriamąjį ženklą naudojo savo herbą: jis puikavosi ant rajono savivaldybės plakatų, padėkų, sveikinimo blankų, aplankalų, vokų, kompaktinių diskų, dovanėlių, tarnautojų vizitinių kortelių ir pan.
Nuo šiol herbą šiais atvejais keičia apvalus grafinis žalsvai mėlynas ženklas su Raudondvario dvaro rūmų kontūru. Kauno rajono savivaldybės herbe – sidabrinė tauro galva ir kryžius tarp ragų. Jam paliekama „teisė“ reprezentuoti rajoną ypatingesnėmis progomis, tarkime, puošti rajono vėliavą.

Čia žalumos ir mėlio kraštas
Užduotis sukurti Kauno r. savivaldybės ženklą buvo patikėta Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakulteto grafinio dizaino studentams kviečiant juos dalyvauti konkurse. Jame dalyvavo 10 studentų.
„Ženklo kūrimo procesas truko nuo praėjusių metų rugsėjo iki žiemos. Prasidėjo jis pažintimi su rajonu. Stengiausi įspėti, kas labiausiai reprezentuoja rajoną. Atvykusi į Raudondvarį suvokiau, jog istorinė dvarvietė – Kauno rajono turizmo centras, čia lankosi daug žmonių“, – kaip dingtelėjo idėja ženkle panaudoti Raudondvario dvaro rūmų su pilimi kontūrą, aiškina U. Babiliūtė. Kodėl jos konkursą laimėjęs ženklas žalsvai mėlynas? Jaunoji dizainerė, antrakursė, sako, jog tai pagrindinės rajono gamtos spalvos: žalia – tai miškai, kita žaluma, mėlyna – tai rajono didieji vandenys: Nemunas, Neris, Nevėžis, Kauno marios.

Kauno rajono savivaldybės ženkle – Raudondvario dvaro rūmų su pilimi kontūras.

Čia erdvu idėjoms, naujovėms
Ženklas ne veltui apvalus. Tokia forma primena, jog Kauno rajono savivaldybė – žiedinė: tarsi žiedas gaubia Kauno miestą ir, beje, jo gyventojus persivilioja į savo sparčiai gerėjančios infrastruktūros valdas. Kita vertus, pradžios ir pabaigos neturintis žiedas simbolizuoja ištikimybę ir amžinybę.
Ženkle pasikartojantis žiedas kitoks – nesusijungusių galų. Tai – Kauno rajono atvirumo simbolis. „Esame atviri naujiems žmonėms, idėjoms, iniciatyvoms“, – sako Kauno rajono meras V. Makūnas.
Atvirumo įspūdį sustiprina ženkle esančios durys – „n“ raidė, kertanti žodžius „Kauno rajonas“.
Pilis ženkle simbolizuoja galią, valią ir klestėjimą. Raudondvario dvarvietė tapo Kauno rajono krašto simboliu, čia tuokiasi poros, vyksta rajono žemdirbių šventės, kiti svarbūs renginiai.

Čia gyventi gera
Nelygu aplinkybės, Kauno rajono ženklas bus naudojamas su šūkiais „Gera gyventi“ arba be jo. Šūkis byloja, jog Kauno rajone GERA: gera gyventi, gera dirbti, gera kurti, gera atrasti, gera keliauti ir pan. Šūkį taikant prie konkrečios situacijos, jis gali kisti. Pavyzdžiui, tvarkant kelius šalia ženklo rašytinas šūkis „Gera keistis“, atidarant naują vaikų darželį-lopšelį – „Gera augti“.

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotrauka