Ashburn +8,3 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Ashburn +8,3 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Meilė žirgams – nuo dvylikos metų

2020/02/11

Josvainių seniūnijoje (Kėdainių r.) gyvenančio Mariaus Grūdės tvarte – ne karvės ar mėsiniai galvijai, kaip kaime dažniausiai įprasta, o gražuoliai žirgai. Lietuvos arklių augintojų ir Baltijos hanoverių veislės žirgų augintojų asociacijų narys M. Grūdė ŪP korespondentui pasakojo, kaip meilę žirgams pajuto būdamas vos 12 metų. Tada padėti skubėdavo į tėvo žirgyną, o šiandien jau pats yra žirgyno šeimininkas.

Dirbo kaip treneriai mokė

„Tuomet ir glosčiau arklius, ir mėšlą mėždavau. Kaip treneriai mokė, taip ir dariau. Visa esmė buvo prižiūrėti žirgus – ir pavedžioti juos, ir balną uždėti“, – pasakojo Marius.

Šiuo metu jo žirgyne – dvidešimt devyni arkliai (kartu su prieaugliais ir poniais). Laukiama „šeimynos“ padidėjimo – kovo mėnesį trys kumelės turi atsivesti kumeliukų. Jos sukergtos su geros veislės eržilu. Iš tikrųjų arklių čia yra daugiau, nes dar trys ūkininkai nuomojasi gardus ir laiko savo arklius. Pasak Mariaus, išnuomoti gardus žirgyne kitiems ūkininkams yra įprasta visame pasaulyje.

M. Grūdės ūkyje dirba tik vienas samdomas darbininkas. Žirgus iš pradžių treniruoja pats Marius ir dvi merginos išjodinėtojos, jau šiek tiek pramokusios šios profesijos. Kartais atvažiuoja ir žirgininkystės trenerių iš Kauno.

„Žirgo auginimas nuo karvių ar mėsinių galvijų skiriasi tuo, kad su žirgu reikia bendrauti nuo pat pirmųjų dienų. Kas mėnesį būtina patikrinti kanopas, vėliau jas pakaustyti. Atvažiavęs pirkėjas nori ir žirgo koją paimti, pakelti, pačiupinėti, paglostyti – žirgas turi nebijoti svetimų žmonių“, – teigė Marius.

Žirgų kainos įvairios

Užaugintus žirgus M. Grūdė parduoda ir Lietuvoje, ir užsienyje – Suomijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir kt. „Kainos labai įvairios: už žirgą galima gauti ir šimtą eurų, jeigu jis šlubas ar kaip nors sužalotas. Gaila tokius parduoti mėsos perdirbėjams, todėl kartais žmonėms juos net padovanojame. Gero žirgo kaina priklauso nuo genealoginio medžio – kas buvo jo tėvai – bei sportinių savybių, sugebėjimų. Pats buvau aukcione Vokietijoje ir mačiau, kaip vienas trejų metų amžiaus žirgas buvo parduotas už 311 tūkst. eurų. Mes Lietuvoje apie tokius pinigus dar galime tik pasvajoti“, – pasakojo žirgų augintojas.

Pasidomėjus, kiek daugiausia yra gavęs už parduotą savo žirgą, Marius tik nusišypsojo ištardamas, jog tai yra komercinė paslaptis.

Tėvas – garsus žirgininkas

M. Grūdė turi du sūnus – penkerių ir septynerių metų amžiaus. Pašnekovas sakė, kad jei paaugę jie susidomės žirgais, bus smagu, o jei pasirinks kitokį gyvenimą – jų valia. „Svarbiausia, kad gerai mokytųsi, o jau visa kita sudėlios ateitis ir likimas“, – teigė Marius.

Visus pastatus, kur šiuo metu laikomi žirgai, ir nedidelį maniežą pastatė Mariaus tėvas, nusipelnęs žirgų augintojas Vilgelmas Grūdė. Jis buvo Lietuvos arklių augintojų asociacijos steigėjas ir jos pirmininkas.

Apie asociaciją

Lietuvos arklių augintojų asociacija (LAAA), įkurta 1993 metais, yra savanoriškas fizinių ir juridinių asmenų, auginančių įvairių veislių žirgus, susivienijimas. 2001 metais Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu LAAA suteiktas veislininkystės institucijos statusas ir suteikta teisė vykdyti veislininkystės programą, pildyti kilmės knygą ir kilmės registrą.

LAAA kuruoja Lietuvos jojamųjų žirgų (LJŽ) veislės populiacijos bei kitų Lietuvoje veisiamų ponių ir arklinių šeimos gyvūnų, nepatekusių į kitas veisles kuruojančių asociacijų globą, veislininkystę.

LAAA, remdamasi kitų šalių žirgų augintojų patirtimi bei praktika, 2000 metais nutarė kurti Lietuvos jojamųjų žirgų veislę, apimančią daugumą Lietuvoje auginamų jojamųjų veislių žirgų, tinkančių šiuolaikiniam klasikiniam jojamojo žirgo tipui ir šalies bei užsienio rinkos poreikiams.

LJŽ veislės žirgai pasižymi universalumu ir tinkamumu įvairioms žirginio sporto disciplinoms (konkūrams, dailiajam jojimui, važiavimui kinkiniais, trikovei ir ištvermės jojimui). Plačias jų panaudojimo galimybes parodo žirgų dalyvavimas ir rezultatai nacionalinėse ir tarptautinėse varžybose bei pasaulio čempionate.

Atrenkant veislei LJŽ veislės žirgus didelis dėmesys skiriamas vertinant ne tik darbines savybes, bet ir charakterį, geranoriškumą.

Lietuvos arklių augintojų asociacija organizuoja prieauglio vertinimus, kumeliukų apžiūras ir žirginio sporto varžybas – bandymus.

Šiuo metu vystant LJŽ veislę dalyvauja daugiau kaip 70 Lietuvos žirgų augintojų. Sukurta selekcinė veislės programa. Paruoštos LJŽ vertinimo taisyklės.

2017 m. LAAA priimta į Tarptautinę sportinių arklių augintojų federaciją (WBFSH).

Stasys BIELSKIS

ŪP korespondentas

Dalintis
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuo...
2024/03/28

Sertifikuotas regioninis Lietuvos kultūros kelias – „Penkių kūrėjų kelias“

Kovo 20 dieną sertifikuotas regioninio lygmens kultūros kelias – „Penkių kūrėjų kelias“, jungiantis avangardinio kino kūrėjų ir poetų brolių Jono ir Adolfo Mekų, teatro režisieriaus Juozo Miltinio bei „Naujosios Romuvos&ldq...
2024/03/28

Gaminantiems vartotojams už anksčiau sukauptas kilovatvalandes bus mokamos kompensacijos

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) primena gaminantiems vartotojams, kad š. m. kovo 31 dieną baigiasi sukaupto, bet nepanaudoto, elektros energijos kiekio apskaitos periodas. Vartotojams už nepanaudotas kilovatvalandes (kWh...
2024/03/28

Pasitikime Šv. Velykas kūrybiškai papuoštais namais

Kas gi nenori skoningai ir stilingai pasipuošti velykinio stalo. Nuotaiką pakels ir vazoje sulapojusios kelios beržo šakelės, papuoštos vaikučių išpieštais popieriniais margučiais. Bet vieną kitą patarimą ir pasl...
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Aukojimo terminalai bažnyčiose – kokias sumas kortelėmis linkę aukoti šalies gyventojai?

Mokėjimo terminalai bažnyčiose naudojami jau seniai, per juos gyventojai paaukoja pinigus už vestuvių, krikštynų ar kitų religinių apeigų atlikimą. Vis dėlto jie nebuvo pritaikyti per trumpą laiką priimti didelį kiekį smulkesnių aukų, kurio...
2024/03/28

Vilniuje automobilių sąvartyne kilęs gaisras užgesintas

Vilniuje trečiadienio vakarą „Lietuvos geležinkelių“ teritorijoje užsiliepsnojo automobilių sąvartynas. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Situacijų koordinavimo skyrius pranešimą apie incidentą gavo...
2024/03/27

Jau stebime parskrendančius gandrus

Laikoma, kad gandrai žiemaviečių grįžta kovo 25 d. – liaudies kalendoriuje tai Gandrinės. Šiais metais Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) stebėtojai pavienius baltuosius gandrus (Ciconia ciconia) pastebėjo jau vasario pabaigoje.