Praktika įmonėje – ne tik žinių pritaikymas, bet ir karjeros pradžia

Kaunas, 2016-09-13. Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, šiais mokslo metais Lietuvoje aukštosiose mokyklose studijuoja apie 124 tūkst. studentų. Taigi, po vidutiniškai ketverių metų turėsime tokį pat skaičių specialistų, norinčių įsitvirtinti darbo rinkoje. Studentams pasirinkus studijų kryptį, ne mažiau svarbus pasirinkimas – kur atlikti praktiką, kad ji būtų ne tik naudinga pritaikant įgytas žinias bei įgyjant patirties, bet ir galėtų tapti ateities darboviete. Studentų praktika yra universiteto arba kolegijos studijų programos sudedamoji dalis, kurią studijų programų specialistai formuoja pagal poreikius, kurie yra numatomi, kaip būtini absolventui.

Lina Slavickaitė

Universitetų atstovai teigia, kad studentų praktikos kokybė priklauso ir nuo studentų motyvų, ir nuo pasirinktos įmonės ar įstaigos. Todėl yra labai svarbu atkreipti dėmesį į tam tikrus dalykus prieš renkantis praktikos vietą. Kauno technologijos universiteto Studentų reikalų departamento Karjeros ir ugdymo centro vadovė Lina Slavickaitė pažymi, kad studentai praktikos vietą renkasi atsakingai, atsižvelgdami į tam tikrus kriterijus:
„Svarbiausias kriterijus renkantis įmonę, įstaigą, organizaciją praktikos vietai atlikti yra studento studijų programos ir įmonės pobūdžio atitikimas. Tai, kad studentas atlieka praktiką įmonėje, kurioje gali praktiškai pritaikyti jau turimas teorines žinias, yra labai svarbus momentas būsimo specialisto karjeros kelyje, – pasakoja L. Slavickaitė, – Studijų metais atlikta praktika Universitete įgytas žinias padaro daug vertingesnėmis, todėl tikslingai pasirinkta praktikos vieta atveria studentui nemažai galimybių. Studentai supranta, kad praktikos metu yra puiki galimybė susipažinti su įmone „iš vidaus” ir pasitikrinti savo galimybes, todėl pasirinkimus daro vis atsakingiau ir atsižvelgia, ar įmonė turi išties kokybišką praktikos programą ir atsakingai koordinuoja studentų mokymąsi įmonėje.“
Pasak L. Slavickaitės, KTU studentai skatinami labai tikslingai rinktis baigiamųjų darbų temas. Tai turi būti ne tik mokslinius kriterijus atitinkantis, bet ir vertę kuriantis baigiamasis darbas, kurį rengdamas studentas, ne tik daug sužinotų ir atrastų, bet ir pateiktų naudingas ir praktiškai pritaikomas rekomendacijas, todėl pasirinkdami praktikos vietas studentai atsižvelgia į, pavyzdžiui, baigiamojo bakalauro darbo temą.
Studentams neretai atsiranda galimybės ne tik įgyvendinti praktikos plane numatytus uždavinius, bet ir įsitvirtinti pačioje įmonėje. Todėl reikia nepraleisti progos išbandyti jėgas siunčiant prašymus net ir į tas įmones, kuriose norėtumėte dirbti, tačiau tuo metu galbūt trūksta patirties. Praktika – puikus būdas atskleisti savo potencialą darbdaviui.
Jau ketvirtus metus sėkmingai įmonėje dirbantis buvęs Kauno Technologijų universiteto (KTU) studentas Vaidotas Danielius kolegų pasitikėjimo sulaukė tik įpusėjęs praktiką – jam buvo pasiūlyta užimti ekonomisto pareigas: „Praktiką atlikau Ekonomikos ir analizės tarnyboje, tad man, kaip ekonomikos studentui, tai buvo neįkainojama patirtis. O kai atsirado laisva darbo vieta ir man pavyko užsitarnauti pasitikėjimą bei prisijungti prie komandos – tikrai labai apsidžiaugiau,“ – pasakojo finansų magistro studijas KTU baigęs V. Danielius.
Prisimindamas praktiką KTU finansų studijas baigęs Vaidotas Danielius pasakoja, kad renkantis įmonę ar įstaigą praktikai reikėtų įvertinti ir jos dydį bei darbo specifiką.
„Jeigu jūsų norimoje įmonėje yra daug sudėtingų procesų, nesitikėkite, kad iš karto jums bus patikėti svarbūs darbai.  Per kelis praktikos mėnesius tiesiog dažnai neįmanoma perimti visų žinių, tačiau jei studentai yra iniciatyvūs, o praktikos trukmė ilgesnė nei keli mėnesiai – šansų prisiliesti prie svarbių projektų tikrai yra daug, – pasakoja V. Danielius, kuris jau ketvirtus metus dirba AB „Kauno Grūdai“. – Studentai, ypatingai neturintys apskritai jokios darbo patirties, neretai iš karto tikisi labai daug: atsakomybių, sudėtingų užduočių ir savarankiškų darbų. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad turbūt visose įmonėse labai svarbu kokybiškai atlikti darbai, todėl ir praktikantai prie projektų yra prijungiami palaipsniui.“
Įmonių grupės „KG Group“ įmonėse kasmet praktiką atlieka apie 60-70 studentų, iš kurių dešimtadalis lieka dirbti įmonėse. 11 skirtingų verslų plėtojanti įmonių grupė praktikantams patraukli ne tik dėl veiklų įvairovės, bet ir dėl to, kad atlikdami čia praktiką jie įgyja labai įvairios ir naudingos patirties. Įmonės atstovai džiaugiasi, kad sulaukia nemažai ir savanorišką praktiką norinčių atlikti studentų, o įmonės infrastruktūra yra puikiai pritaikyta ir formuojant užduotis praktikantams. Svarbiausia nuolat komunikuoti su universitetais, kolegijomis ir žinoti, kokių praktinių žinių studentams reikia labiausiai. Kaip teigia „KG Group“ personalo direktorė Klaudija Pauliukevičiūtė, atlikdami praktiką įmonėse studentai patenka į realią verslo aplinką:
„Esame atviri jauniems talentams, tad mielai priimame juos į praktiką, užduotis studentams pritaikome pagal tai, kokius praktikos planus jie atsineša. Jei yra didesnė pasirinkimo galimybė – integruojame juos į kitokius bendrus projektus, – teigia K.Pauliukevičiūtė, – Mūsų įmonėse yra veiklų, kuriose patirtis įgyjama ne taip greitai, todėl praktiką atliekantys studentai, kurie greitai įsisavina naują informaciją, turi stiprią motyvaciją, domisi konkrečia profesija bei darbu, atsiradus laisvai darbo vietai tiesiog pakviečiami dirbti.“
„KG Group“ įmonėse praktiką atlieka šių ugdymo įstaigų studentai: Kauno technologijos universiteto, Vilniaus kolegijos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), Vytauto Didžiojo universiteto, Vilniaus universiteto, Aleksandro Stulginskio universiteto, ISM, Kauno kolegijos, Kauno mechanikos mokyklos, Vilniaus technologijos ir dizaino kolegijos, Kėdainių profesinio rengimo centro, Socialinių mokslų kolegijos, Kauno statybininkių rengimo centro, Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos, Kauno technikos kolegijos ir kitų.