Privatininkai kyšius jau įsiteisino

Privačioje klinikoje paslaugas teikiantys specialistai net ir turintiems siuntimą gali paliepti sumokėti solidarumo ar kaip nors kitaip pavadintą mokestį – net ir žinodami, kad tai neteisėta, dauguma pacientų nedrįsta gydytojams prieštarauti.

Kol Vyriausioji tarnybinės etikos komisija derina planus, kaip įteisinti gydytojams dosniai brukamus kyšius, privačios sveikatos priežiūros įstaigos rado būdą už paslaugas gauti dvigubą užmokestį. Jurbarke veikianti UAB „Saulės klinika“ patuština net tų pacientų pinigines, kurie ateina su šeimos gydytojų siuntimais. Klinikos vadovas „ŪP“ teigė, kad yra priverstas tai daryti, nes ligonių kasos nustato per mažas paslaugų kvotas.

Reikia pinigų – bus ir priežastis
Liepos pradžioje į privačią sveikatos priežiūros įstaigą susiruošusi Daiva ne kartą girdėjo, kad šeimos gydytojo siuntimą turintiems pacientams privačios medicinos klinikos, taip pat ir Jurbarke veikianti UAB „Saulės klinika“, paslaugas teikia nemokamai, nes yra sudariusi sutartį su Klaipėdos teritorine ligonių kasa. Paskambinusiai užsiregistruoti ginekologo konsultacijai moteriai maloni administratorė pranešė priėmimo laiką ir priminė nepamiršti siuntimo.
„Bet po vizito gydytojas mane palydėjo į kasą, kur buvo paaiškinta, kad už konsultaciją turiu sumokėti 15 Eur, nes siuntimas man apmoka tik echoskopiją. Darbuotoja dar prasitarė, kad tokia tvarka yra dėl nėščiųjų ištyrimo“, – „ŪP“ pasakojo vienoje Jurbarko r. seniūnijoje gyvenanti Daiva.
Moteris pinigus sumokėjo, tačiau praėjus nuostabai suabejojo, ar tikrai, turėdama šeimos gydytojo siuntimą, privalėjo už konsultaciją sumokėti. Todėl kitą rytą paskambino į Klaipėdos teritorinę ligonių kasą. „Darbuotojas man sakė, kad jei įstaiga yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa, mokėti tikrai nereikėjo. Paskambinau į „Saulės kliniką“ ir išsiaiškinau, kad tokią sutartį jie turi“, – tvirtino Daiva.
Pasak jos, UAB „Saulės klinika“ direktorius Robertas Skirkevičius labai nustebo, kad ji nenori primokėti 15 Eur už gerą apžiūrą. Esą Valstybinės ligonių kasos įstaigai yra skolingos, todėl norint, kad atvyktų konsultuoti geri specialistai, reikia papildomai sumokėti.
Daiva teigė priekaištavusi, kad įstaigos administratorė nutylėjo, jog ir atėjus su siuntimu teks patuštinti piniginę – jei būtų tai žinojusi, būtų pasirinkusi valstybinę gydymo įstaigą. Dėl to sulaukusi ironiško pasišaipymo: „O tai kur būtum ėjusi? Į ligoninę? Ar gali lyginti ten dirbančią gydytoją su mūsų specialistu?“

Kyšiai medikams – nebe tabu
Privačios sveikatos priežiūros įstaigos pacientė teigia iš pokalbio su gydytoju R. Skirkevičiumi susidariusi nuomonę, jog „Saulės klinika“ taip įteisino kyšius gydytojams.
„Kai pasakiau, kad pinigus iš manęs jie paėmė neteisėtai, direktorius pakėlė toną: „O tai ką, 15 Eur tau daug?“ Sako, aš seniai sukuosi medicinos srityje, ir žinau, kiek reikia sumokėti klinikose už priėmimą – su 15 ar 20 Eur niekur neprasisuksi. Pagaliau pasiūlė: „Jei jau taip, galiu grąžinti, bet į mūsų kliniką kojos daugiau nekelsi.“
Man ne tų keliolikos eurų gaila, bet pikta, kad gydytojai taip elgiasi. Kai paprašiau palikti pinigus pas administratorę, pasišaipė, kad pati turėsiu jį susirasti, nes norės pažiūrėti, kaip atrodau“, – piktinosi moteris.
Ir Klaipėdos teritorinėje ligonių kasoje, ir Sveikatos apsaugos ministerijoje ją užtikrino, kad pinigai paimti neteisėtai, bet niekas nieko negali padaryti, nes privačių sveikatos priežiūros įstaigų nei ligonių kasos, nei ministerija nekontroliuoja.
„Visur man pasiūlė šį atvejį viešinti, kad kiti žmonės žinotų ir į tokias klinikas neitų. Bet ką gali padaryti viešumas, kai nėra kontrolės ir niekas iš privačių sveikatos priežiūros įstaigų nereikalauja atsakomybės? Ne ligoniai turi auklėti pinigus skaičiuojančius daktarus, o valstybė, kuriai mes mokame privalomojo sveikatos draudimo mokesčius“, – įsitikinusi Daiva.

Už priėmimą – priemoka?
Klaipėdos teritorinės ligonių kasos darbuotojų pamokyta, jurbarkietė raštu kreipėsi į UAB „Saulės klinika“ direktorių, kad šis oficialiai atsakytų, už kokias paslaugas apsilankymo metu sumokėjo.
Atsakyme teigiama, kad UAB „Saulės klinika“ yra viršijusi sutartines sumas su teritorinėmis ligonių kasomis, todėl priimti visus pacientus su gydytojo siuntimu nėra galimybių. Išnaudojus visas nemokamas konsultacijas imama priemoka už galimybę gauti konsultaciją artimiausiu metu.
„Tokią priemoką, kaip galima suprasti iš R. Skirkevičiaus atsakymo, aš ir sumokėjau. Tačiau nei registruojantis, nei mokant už paslaugą nebuvau informuota, kad tai priemoka už konsultaciją „artimiausiu metu“. Registravausi eilės tvarka pas pasirinktą gydytoją, kada pasakė ateiti, tada ir atėjau“, – stebėjosi moteris.
Pasak Daivos, jokių eilių klinikoje nėra, nes pacientai pas pasirinktą gydytoją registruojami artimiausiam laikui. Praėjusių metų balandžio mėnesį patvirtintame įstaigos mokamų paslaugų kainyne nėra ir jokio priemokos tarifo – 15 Eur mokestis, kurį iš pacientės paėmė šios įstaigos darbuotoja, įteisintas tik už nėštumo sekimą ir pakartotinę ginekologinę apžiūrą.
Taigi klausimas: už ką mokėjo Daiva, jei ji atėjo konsultuotis pas ginekologą su šeimos gydytojo siuntimu, pirmą kartą ir nėra nėščia, o jokių kitų paslaugų, išskyrus konsultaciją, neprašė ir negavo?
Tačiau ne tik nepatenkintai pacientei, ir „ŪP“ nepavyko suprasti, kas ir už ką šioje klinikoje turi mokėti. R. Skirkevičius „ŪP“ aiškino, kad priemoka neimama iš nėščiųjų, kurioms reikia echoskopinio ištyrimo, nors kaip tik tokia priemoka ir yra įteisinta kainyne. Kyla įtarimų, kad priemokos imamos iš visų net siuntimus turinčių pacientų.

Solidarumo mokestis?
UAB „Saulės klinika“ direktorius R. Skirkevičius pripažino, kad kaltas yra tik dėl to, jog iki šiol nepakabino ant durų skelbimo, kuriame būtų parašyta, kad, pasibaigus ligonių kasų skirtoms kvotoms, pacientai už priėmimą dalį kainos turi sumokėti.
Pasak įstaigos vadovo, trečiojo lygio paslaugas teikiantis ginekologas galėtų suteikti aštuonias nemokamas konsultacijas per mėnesį. „Jei norime, kad pas mus atvažiuotų geri specialistai, turime sukaupti lėšų jiems sumokėti. Pusės konsultacijos kainos priemoka yra tarsi solidarumo mokestis. Mes vis tiek tikimės, kad dalį nekvotinių paslaugų sumokės teritorinės ligonių kasos. Užpernai sumokėjo, pernai gavome pusę sumos“, – „ŪP“ aiškino R. Skirkevičius.
Direktorius įsitikinęs, kad pacientė neturi teisės būti nepatenkinta, nes klinikoje jokių priekaištų dėl to, kad turi sumokėti 15 Eur, ji nereiškė. „Mes padarėme vidinį tyrimą ir nė viena darbuotoja nepasakė, kad buvo kokių nors incidentų. O kodėl ji kitą dieną susigalvojo skambinti į teritorines ligonių kasas, mes nežinome“, – tvirtino R. Skirkevičius.
Gydytojas teigė, kad pokalbis su nepatenkinta paciente jį įžeidė. „Moteris nejaučia skirtumo, kad nuo priemokos mes dar ir mokesčius valstybei sumokame – ji man pradėjo aiškinti, kad kitoje ligoninėje privačiai konsultavosi už 20 Eur ir gydytojas dar savo telefono numerį užrašė. Tokių dalykų negaliu pakęsti“, – įtikinėjo R. Skirkevičius.
UAB „Saulės klinika“ direktorius pripažino, kad kvotas teritorinės ligonių kasos didina atsižvelgdamos į suteiktų paslaugų kiekį, todėl ir siekiama priimti kuo daugiau pacientų.
Akivaizdu, kad privačios įstaigos medikams svarbiausi pinigai, o ne pacientai, kurie moka dukart: pirmą kartą privalomojo sveikatos draudimo mokesčius, antrą kartą – priemoką už „nekvotinį“ priėmimą, nors jokios kvotos ir sutartys su ligonių kasomis jiems visai neturėtų rūpėti.
Jurbarkietė Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktoriui išsiuntė raštą, kuriame tiesiai šviesiai klausia, ar privati klinika neturėtų grąžinti jai pinigų. Daivai svarbu ne 15 Eur, o žinojimas, kad nesi reketuojamas duoti kyšį, net ir legalų. Bet kokia prievarta sukelia priešiškumą, o medikų spaudimas pacientams atsiliepia ypač skaudžiai – juk pas gydytojus einame ne pasigirti gera sveikata.

Daiva BARTKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.