Columbus +22,9 °C Mažai debesuota
Antradienis, 16 Bal 2024
Columbus +22,9 °C Mažai debesuota
Antradienis, 16 Bal 2024

Saulė pigesnė už vėją

2018/10/29


Šlaustas teigia, kad pelningesnė yra saulės energija, gaminama ant ūkinio pastato stogo.

Šėtoje (Kėdainių r.) gyvenantis Alvydas Šlaustas yra sumanus, gebantis taupyti žmogus. Namą jis šildo bei kitoms buitinėms reikmėms naudoja pigią atsinaujinančių energijos išteklių energiją. Yra pasistatęs ir vėjo jėgainę, ir ant pastato stogo sumontavęs saulės baterijas.

Sparnams reikia vėjo

Šlaustas tuometinės Lietuvos žemės ūkio akademijos Mechanizacijos fakultete 1975 metais įgijo inžinieriaus elektriko profesiją. Jis „Ūkininko patarėjo“ korespondentui sakė, kad savo kieme prieš penkerius metus pasistatęs šešių kilovatų galios vėjo jėgainę, o ant ūkinio pastato stogo sumontavęs saulės baterijas, ir šiandien tebesidžiaugia jų nauda.

„Norintiems turėti tokią vėjo jėgainę patarčiau ją įrengti ne gyvenvietėje, o kaimo teritorijoje, kur nors ant kalno, kur didesni vėjai, – atviravo Alvydas. – Ją pastačiau tik kaip bandomąją, nes tuo metu Kėdainių rajone dar nebuvo nė vienos vėjo jėgainės. Norėjau pažiūrėti, kaip ji veiks. Per metus mano jėgainė pagamina apie 2 tūkst. kWh elektros energijos. Tai nėra daug, kitos tokios pat galios – 6 kW – saulės elektrinės tiekia apie 5–6 tūkst. kWh.“

Pašnekovo teigimu, 6 kW galią vėjo jėgainė pasiekia tik tada, kai vėjas yra apie 25 m/s, bet ji turėtų būti kur nors ant kalnelio ar pajūrio zonoje. Dabar šeimininkas ją sureguliavęs taip, kad tiektų tik apie 4 kW galią, tokiu būdu mažiau laužomi sparnai, todėl jie laikys ilgiau.

„Šios jėgainės turi dirbti kartu su elektros tiekimo tinklu, – sakė A. Šlaustas. – Jeigu tam tikru momentu mano jėgainių elektros užtenka, viskas gerai, bet taip būna ne visada. Pavyzdžiui, šiandien vėjas yra pulsuojantis. Tada trūkstama energija yra imama iš tinklų.“

Pasaugos mokestis?

Kai trūkstama energija imama iš tinklų, privaloma mokėti elektros energijos pasaugos mokestį, sudarantį apie ketvirtadalį sumos. „Tai per didelis mokestis už pasinaudojimą tinklais, ypač kai kažkas vis dar nori, kad atsirastų daugiau saulės energijos tiekėjų, – teigė Alvydas. – Dabar mano žmona stengiasi skalbti, naudotis orkaite ir pan. tuo metu, kai elektros energijos pagaminama daugiau. O šiame name gyvena dvi šeimos, keturios kartos – senoliai, mes, vaikai ir anūkai. Už tą energiją, kuri patenka į tinklus, man nesumoka, o už tą, kurią noriu susigrąžinti, privalau mokėti pasaugos mokestį. Tai yra painus dalykas, ir ne visi dar apie tai išmano.

“Šlausto name yra kepama, verdama, skalbiama, dūzgia septyni šaldytuvai ir šaldikliai. Jiems „maitinti“ panaudojama tik 20–25 proc. namų ūkyje pagamintos elektros energijos. Likusią dalį reikia imti iš bendrų tinklų, nes jie yra kaip akumuliatorius, saugantis A. Šlausto pagamintą energiją. Tačiau tie tinklai prašo sumokėti po 0,038 Eur už kiekvieną kWh.

Didesnę elektros energijos dalį „suvalgo“ šiluminis siurblys, naudojamas namui šildyti. Alvydas juokavo, kad mažiau elektros reikia šalia vėjo jėgainės stovinčiam elektromobiliui, kurį Alvydas stengiasi pakrauti, kai šviečia saulė ar pučia stipresnis vėjas.

„Ūkininkams, kurie tuo susidomėtų, rekomenduočiau statyti tik saulės jėgaines, nes mažo galingumo vėjo jėgainės būtų tik atrakcija. Kompiuteryje matosi, kad spalio mėnesį saulės jėgainės gamino mažiau elektros energijos 2, 3, 5 ir 7 dienomis, o štai gegužę tik dvi dienos – 15 ir 17 – buvo nepalankios. Šiemet – tikrai rekordiniai metai gaminant saulės elektros energiją“, – duomenis rodė ir aiškino Alvydas.

Ir namui, ir šiltnamiui bei elektromobiliui – nemokamos saulės bei vėjo „paslaugos“.

Su parama – geriau

„Jeigu ūkininkai statosi apie 100 kW galios jėgaines, gal tą pasaugos mokestį ir reikėtų sumokėti, bet jeigu gyventojai gamina tik apie 5–10 kW, valstybė tikrai galėtų atleisti nuo to mokesčio nors dešimčiai metų. Negražus pavyzdys, kai buvo fiksuotas tarifas, kurį davė dvylikai metų, ir tokius pinigus „sukišo“ visai be reikalo“, – teigė A. Šlaustas.

Jo manymu, ūkininkai, naudojantys nemažai elektros energijos, tikrai galėtų patys pasistatyti saulės jėgaines. Dabar kainos yra kritusios, mažesnės nei tuo metu, kai statė jis. Jėgainės gali būti statomos ten, kur patogūs stogai, iki 30 laipsnių į rytus ar vakarus, arba yra laisvi žemės ploteliai.

Stasys BIELSKIS ŪP korespondentas

Dalintis
2024/04/16

Europos pieno rinka stebima jau 10 metų

Europos pieno rinkos observatorija pradėjo veikti 2014 m. balandžio 16 d., lygiai prieš dešimt metų. Tai buvo pirmasis Europos Komisijos įsteigtas žemės ūkio rinkų stebėsenos centras. Nuo tada šis sėkmingas formatas buvo atkar...
2024/04/16

Biržoje elektros kainos mažos, bet kai kurie tiekėjai didino fiksuotos kainos planų tarifus

Elektros energijos vidutinė mėnesio kaina Nord Pool biržoje balandžio pirmojoje pusėje siekė 0,042 Eur/kWh be PVM – tai 38 proc. mažiau už šių metų kovo mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,068 Eur/kWh be PVM. Trečią savaitę iš ...
2024/04/16

Galimai neteisėtą statybos Birštone atvejį imta nagrinėti, kai juo susidomėjo Seimo kontrolierė

Tarpininkaujant Seimo kontrolierei Erikai Leonaitei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija ėmėsi vykdyti priskirtas funkcijas – buvo pašalinti savavališkos statybos padariniai, o atsakingam pareigūnui taikyta ta...
2024/04/16

Finansinė parama – būtinybė Lietuvos ir Europos žemės ūkio sektoriaus iššūkiams įveikti

Lietuvos ir Europos žemės ūkio sektorius šiandien susiduria su vis didesniais iššūkiais. Klimato kaita, smarkiai kylančios gamybos, prekių ir trąšų išlaidos, nepastovi žemės ūkio politika ir spaudimas diegti inov...
2024/04/16

Proveržis Lietuvos medžiotojų bendruomenėje

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) balandžio 12-ąją poilsio ir pramogų komplekse „Medžiotojų sostinė“ (Kėdainių r.) surengė rajoninių draugijų, skyrių pirmininkų ir jų delegatų antrąją sueigą – apvaliojo stalo diskusiją...
2024/04/16

G. Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro lyderystės (papildyta Prezidentūros informacija)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko lyderystės. Pasak prezidento, jei būtų perrinktas antrai kadencijai, keltų ministro tinkamumo klausimą.
2024/04/16

Priimame rekordiškai daug teisės aktų – kaip išvengti teisėkūros infliacijos?

Daugiau nei 23 tūkst. – tiek priimama naujų ar pakeistų teisės aktų per metus. Šis skaičius – dvigubai didesnis nei prieš 20 metų, kai Lietuvai į savo teisės sistemą reikėjo perkelti visą Europos Sąjungos teisę ir jos tai...
2024/04/16

Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?

Ligonių kasos sulaukia gyventojų klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus, o šiemet vėl tenka šias priemokas mokėti. Ligonių kasų specialistai primena, kad kasmet vaistų priemo...
2024/04/16

Kaimo gyventojų skurdo problema: kada politikų pažadai bus nuosekliai įgyvendinami?

(VDU ŽŪA langas) Oficialiais duomenimis, gyvenimo kokybė gerėja visose kaimiškosiose savivaldybėse. Tačiau Lietuvos kaimo gyventojai vis dar susiduria su skurdu ir nepalankia ekonomine padėtimi, nors atrodytų jie turi ir nemenkas galimybes ...