Ūkio sėkmė – šešiolika dirbančių traktorių „Valtra“

„Geri ūkiui buvo ir 2018-ieji, ir 2017-ieji metai, – pripažįsta šalyje žinomas pažangaus daržovių ir javų ūkio šeimininkas Saulius Dambrauskas, – sandėliuose produkcija neužsiguli, šį sezoną ji ypač laukiama Vakarų Europos šalių rinkose“. Kalėdų švenčių išvakarėse į S. Dambrausko ūkio kiemą Daukšių kaime (Dotnuvos sen., Kėdainių r.) įriedėjo suomiškas „Valtra“ – naujausios ir galingiausios S serijos 270 AG traktorius. Jis – jau šešioliktas Dambrauskų ūkyje. „Neseniai nusipirkau modernią ir sunkią ražieninę sėjamąją, todėl reikėjo daug raumenų turinčio traktoriaus, – šmaikštauja ūkininkas S. Dambrauskas. – Daržininkystės ūkyje darbų apstu, reikalingi įvairaus tipo traktoriai, ypač taikant sėjomainą“.

Naujausias „Valtra“ pakeliui į S. Dambrausko ūkį.

Patikrinti laukų darbuose

UAB „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis, įteikdamas naujojo traktoriaus „Valtra“ raktelius, ūkio šeimininkui S. Dambrauskui padovanojo meškerę – kaip užuominą pagalvoti apie laisvalaikį prie savo tvenkinių ar Norvegijoje, ūkio strategiją perleidžiant jaunimui. Ūkininkas S. Dambrauskas prisimena, kaip prieš du dešimtmečius įsigijo pirmąjį 105 AG suomišką traktorių, tada dar vadintą „Valtra-Valmet“. Be poilsio šis tarnavo dvidešimt dvejus metus, rikiuotėje yra ir dabar, naudojamas smulkesniems laukų priežiūros, daržovių saugyklų darbams. Modernizuojant ir plečiant daržovių bei javų ūkį, augo patikimos, našios ir ekonomiškos technikos poreikis. Beveik kasmet, pasibaigus sezonui, laukiant didžiųjų Kalėdų švenčių ir ūkininko gimtadienio, į S. Dambrausko kiemą įriedėdavo Hanoverio parodoje medalį nuskynęs naujausio modelio traktorius „Valtra“. Pasak S. Dambrausko, tai patikimos, ištvermingos, Lietuvos dirvoms pritaikytos žemės ūkio mašinos. Ne fantazijos stoka, o suvalkietiškas racionalumas (S. Dambrauskas prisipažino gimęs Marijampolėje) paskatino ūkininką pasirinkti mišriam savo ūkiui šešioliktą traktorių „Valtra“. Ūkininkas neslepia, kad šį kartą planuodamas įsigyti naują pirkinį sulaukė daug pasiūlymų ir išbandė net šešis skirtingų gamintojų panašaus pajėgumo traktorius. Ir taip dar kartą įsitikino, kad suomiška technika jo ūkiui tinkamiausia. Pasirinkimui įtakos turėjo ir be priekaištų dirbanti UAB „Rovaltra“ serviso komanda. Naujasis ūkininko pirkinys įvertintas ne vienoje tarptautinėje žemės ūkio technikos parodoje, ypač jis garsus išmaniuoju savo valdymo porankiu. „Renkuosi ne tik vairavimo komfortą, bet ir gamtai draugišką, ištvermingą, našų traktorių“, – sakė su naujuoju firmos „Valtra“ traktoriumi dirbsiantis S. Dambrauskas.

Svarbiausia – investicijų grąža

„Remiantis ūkininkų apklausomis, renkantis traktorius „Valtra“ svarbiausi yra trys kriterijai, – pasakoja „Rovaltra“ vadovas R. Trainaitis. – Tai patikimumas, maži eksploatavimo kaštai ir didelė investicijų grąža“. Pasak beveik tris dešimtmečius suomių traktorių gamintojams šalyje atstovaujančio R. Trainaičio, ketvirtosios kartos S serijos traktoriai „Valtra“ buvo išbandyti sunkiomis sąlygomis, siekiant optimizuoti technines jų charakteristikas, ergonomiką, techninę priežiūrą ir produktyvumą. Pasak „Rovaltra“ bendrovės pardavimų direktoriaus Justo Lukšto, naujasis S. Dambrausko ūkio traktorius „Valtra“ turi 6 cilindrų, 8,4 l variklį AGCO POWER, bepakopę transmisiją, yra sukurtas dirbti laukuose 24 val. per parą ir 7 dienas per savaitę. Ypač ergonomiška šiaurietiško dizaino kabina, turinti ypatingą pneumatinę keturių taškų amortizaciją, naudojančią naujausią technologiją „Valtra Auto Comfort“, kuri užtikrina kabinos stabilumą ir leidžia

Naujojo traktoriaus „Valtra“ įteikimo momentas: „Rovaltros“ generalinis direktorius R. Trainaitis, ūkio šeimininkas S. Dambrauskas ir „Rovaltros“ pardavimų direktorius J. Lukštas.

reguliuoti priekinio tilto amortizaciją pagal vairuotojo poreikius. Kabinoje įrengtas oro kondicionierius, vėdinama vairuotojo sėdynė. J. Lukšto teigimu, darbams S. Dambrausko augalininkystės ir daržininkystės ūkyje optimizuoti ypač pasitarnaus originalus valdymo porankis „SmartTouch“, suteiksiantis daug naujausių tiksliosios žemdirbystės įrangos naudojimo ir traktoriaus valdymo galimybių. Į porankį integruotas liečiamasis 9 colių valdymo traktoriaus terminalo valdymo ekranas. Valdyti traktorių ir prikabintą padargą, atlikti darbinių parametrų nustatymus galima keliais pirštų prisilietimais. Visos funkcijos pateikiamos labai aiškiai, 3D vaizdu. „SmartTouch“ porankyje integruoti „Guidance“, „Isobus“, „AgControl“ ir „TaskDoc“ valdymo protokolai. Kiekvienas operatorius gali pats pasirinkti jam patogią piktogramų konfigūracija ir išdėstymą. Visi nustatymai, išskyrus terminalo parametrų pakeitimus, automatiškai išsaugomi aktyviame profilyje. Specialistų teigimu, porankis atveria galimybę padidinti operatoriaus darbo komfortą, valdymo lengvumą, saugumą. „Naujausios S serijos traktoriuje „Valtra“ įdiegtos AGCO technologijos padeda valdyti ūkio produktyvumą ir pelningumą, – pasakoja J. Lukštas. – Dėl to koordinuojami visų ūkyje dirbančių traktorių duomenys, taupomas laikas, mažinamos degalų sąnaudos“. Pasak J. Lukšto, S serijos traktorius „Valtra“ buvo pirmasis pasaulyje, taikantis AGCO POWER technologijas, užtikrinančias variklių patikimumą, nepadidinant darbo sąnaudų. Tarptautinių žemės ūkio technikos ekspertų duomenimis, pateiktais žurnale „Profi“, traktorių „Valtra“ S serijos degalų sąnaudos, lyginant su kitomis panašaus galingumo mašinomis, yra 13 proc. mažesnės. Bendras traktorių „Valtra“ S serijos efektyvumas, pasak „Rovaltra“ pardavimų vadovo J. Lukšto, padidėjo naudojant bepakopę AGCO transmisiją. Ji turi skirtingų darbo režimų skirtingoms užduotims atlikti. Tai užtikrina traukimo galios ir transmisijos efektyvumo optimizavimą: kai dirbama mažomis variklio apsukomis, degalų sąnaudos irgi yra mažos. Daržininkystės ūkyje tai yra labai svarbu. Kitas S. Dambrausko ūkiui svarbus firmos „Valtra“ pasirinkimo argumentas – variklio galia ir ekonomika. Pasak J. Lukšto, variklio „AGCO Sisu Power“ darbinio veleno greitis – nuo 540 iki 1 000 apsukų per minutę. Bet kokio paviršiaus atžvilgiu (iki 50 km/val.) AGCO kintama transmisija (AVT) turi būti naudojama su pasirinktu GTV sūkiu – dėl to galia bus didesnė ir tai užtikrins didesnį našumą. Jei didelis našumas yra nereikalingas, transmisiją galima perjungti į darbinį režimą, kurio standartinis apsukų momentas per minutę yra 540 arba 1 500. Kai pasirenkamas automatinis režimas, darbinis režimas automatiškai išsijungia. Naujasis S. Dambrausko traktorius „Valtra“ aprūpintas gamtai nekenksminga „Tier 4“ technologija, ribojančia išmetamųjų variklio dujų emisiją. „Kai kuriose industrinėse šalyse toks traktorius su „AdBlue“ filtrais valytų orą“, – šmaikštavo J. Lukštas.

Reikėtų traktoriaus „Valtra“ su sparnais?

Ūkininko S. Dambrausko teigimu, daržininkystėje sėkmę lemia laiku ir sparčiai atliekami darbai. Pavyzdžiui, praėjusiais metais šalies žemdirbiams derlių paskandino lietūs, šiemet – neregėta sausra. S. Dambrauskui praradimų pavyko išvengti. Viena iš sėkmės dedamųjų – laukuose maksimaliai išnaudota „Valtra“ technika. Šiųmetį bulvių ir svogūnų derlių už gerą kainą nupirko Nyderlandų pirkėjai. Dėl gamtos kataklizmų jie patyrė didelių daržovių nuostolių, o įsipareigojimus užsakovams privalo vykdyti. „Lietuvos vartotojų neskriaudžiame, nes irgi laikomės sutarčių“, – sako ūkininkas S. Dambrauskas.Šiandien S. Dambrausko šeimos ūkyje dirbama apie tūkstantį hektarų žemės, 50 proc. ūkio pajamų gaunama iš daržovių (bulvių ir svogūnų), 50 proc. – iš javų. Pastarieji privalomai auginami dėl sėjomainos. Pavyzdžiui, vienais metais tame lauke auginamos bulvės, kitais metais – kviečiai, vėliau – rapsai, kviečiai ir vėl bulvės.Laukuose įrengtos laistymo sistemos, dalis daržovių dengiamos agroplėvele. S. Dambrauskas patenkintas laukuose ir saugyklose dirbančia suomių technika – traktoriais „Valtra“, grūdų džiovykla „Antti“, mobiliu biokuro katilu „Antti“, taip pat kūrenamų grūdų atliekomis ir medžio drožlėmis. Patikimai dirba iš „Rovaltros“ įsigyti itališki „Merlo“ krautuvai. Problema – netikėtos pavasario ir net vasaros pradžios šalnos. „Reikia sraigtasparnio, – sako S. Dambrauskas, – horizontaliai sukelti oro srautai išblaškytų maždaug metro aukštyje virš dirvos tvyrančias šalnas“. Tikėtina, kad suomių gamintojai atsižvelgs ir į šiuos netikėtus lietuvio ūkininko pageidavimus. Visi mūsų šalyje dirbantys traktoriai „Valtra“ pagaminti pagal individualius žemdirbių užsakymus, įvertinus konkrečių ūkių kryptį, dydį, dirbamos žemės struktūrą. Be to, šiemet rudeniop duris atvers šalia Babtų Kauno rajone, prie magistralės Kaunas–Klaipėda, statomas erdvus 2 tūkst. kv. m „Rovaltros“ prekybos ir paslaugų centras. Traktorių „Valtra“ ir kitos naujausios žemės ūkio technikos kelias į pažangiausių šalyje ūkininkų kiemus sutrumpės.

Justinas ADOMAITIS
ŪP korespondentas