Sezonas trumpas, melas ilgas

Suvalkijos cukrinių runkelių augintojams Marijampolės cukraus fabrikas jau įsiskolino ir už šiųmetį derlių.

Šiemet Marijampolės cukraus fabrike cukrinių runkelių supirkimo ir perdirbimo sezonas buvo neįprastai trumpas – truko vos šešias savaites. Dėl UAB „Arvi cukrus“ įsiskolinimų ir melagingų pažadų šiais metais Suvalkijoje saldžiąsias šaknis augino perpus mažiau žemdirbių nei pernai, o derlius buvo ne itin gausus.
Šiųmetis sezonas, prasidėjęs augintojų protesto akcija dėl užsitęsusių fabriko skolų, baigėsi taip pat neišvengiant konflikto, mat atėjus laikui mokėti už šių metų cukrinius runkelius augintojai vietoj eurų vėl gavo tik visą krūvą pažadų.

Jau daug metų Marijampolės cukraus fabrikas naujam derliui vartus atverdavo maždaug rugsėjo viduryje, o perdirbimo sezonas baigdavosi gruodį. Šiemet sezono pradžia nusitęsė iki spalio 5-osios, o jau lapkričio 15-ąją fabriko kaminas nustojo rūkti – visi cukriniai runkeliai buvo perdirbti. Ir ne tik todėl, kad atnaujinus fabriko įrangą padidėjo jo našumas, bet ir todėl, kad cukrinių šiemet buvo gerokai mažiau nei ankstesniais metais.
Cukriniams runkeliams šie metai nebuvo palankūs – Suvalkijos krašto žemdirbių derlius nenudžiugino, iš hektaro pavyko prikasti vidutiniškai apie 50,2 t, o štai pernai tuose plotuose užaugo apie 70– 80 t saldžiųjų šaknų. Ir nors šiemet cukringumo vidurkis buvo gerokai didesnis nei bazinis – apie 18,06 proc., tai fabrikui nekompensavo cukrinių runkelių trūkumo.
Pernai Marijampolės cukraus fabrike buvo perdirbta beveik trigubai daugiau saldžiųjų šaknų nei šiemet: apie 190 tūkst. t kvotinių ir dar apie 70 tūkst. t nekvotinių sutartinių cukrinių runkelių bei dar apie 60 tūkst. t papildomų nekvotinių runkelių. Šiemet vietoj sutartyse planuotų 141 tūkst. t cukrinių runkelių perdirbimo įmonė jų sulaukė beveik 30-čia tūkst. t mažiau. Iš 114 tūkst. t šiųmečių cukrinių runkelių buvo pagaminta 17 500 t cukraus, likusią dalį kvotos „Arvi cukrus“ tikisi padengti neva Lenkijoje turimu cukrumi.
Deja, atsiskaitymo problemos su žemdirbiais už supirktus cukrinius runkelius taip pat neišsisprendė. Pasak žemės ūkio kooperatyvo „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ valdybos narių, šiuo metu fabrikas žemdirbiams dar už pernykštį derlių likęs skolingas apie 650 tūkst. Eur. Už šių metų derlių „Arvi cukrus“ turi sumokėti apie 5 mln. Eur. Pastaruoju metu augintojams jau turėjo būti sumokėta per 2 mln. Eur, tačiau kol kas į jų sąskaitas neįkrito nė centas. Šių metų mokėjimai buvo sutarti taip: kadangi sezonas oficialiai pradėtas nuo spalio 5 d., „Arvi cukrus“ už šiųmetį derlių iki lapkričio 5 d. turėjo sumokėti 25 proc. lėšų, dar 25 proc. – iki gruodžio 5 d., likusius 50 proc. fabrikas yra įsipareigojęs sumokėti iki kovo 1 d.
Pernai irgi buvo panašus susitarimas, deja, jo fabrikas nesilaikė. Panašu, kad istorija ir vėl kartojasi. Šiemet žemdirbiai į fabriką gabenti cukrinius runkelius sutiko tik todėl, kad įmonės direktorius Eduardas Jakevičius tvirtai užtikrino, kad pernykštės skolos bus tuoj pat atlygintos. Deja. Jos ir šiandien tebėra.
Įmonės savininkas Vidmantas Kučinskas vykusiame susitikime su žemdirbių atstovais piktinosi, kad pastarieji savo reikalavimais jam žlugdo verslą ir tikino, kad visus pinigus jie gausią prieš Kalėdas – gruodžio 23 d. Tačiau šiais pažadais mažai kas tiki ir augintojai vienas po kito jau kreipiasi į teismą, tikėdamiesi bent tokiu būdu išsireikalauti tai, kas jiems priklauso. Ir nors fabriko vadovybė tvirtina, kad Marijampolės cukraus fabrikas sėk­mingai gyvuos, žemdirbiai mano, kad su tokia atsiskaitymų politika jam dienos suskaičiuotos.
Šiais metais Suvalkijos cuk­rinių runkelių augintojų liko perpus mažiau nei pernai – iš 160 tik 85. Kitąmet jų tikriausiai bus dar mažiau. O likusieji, pasak žemdirbių kooperatyvo vadovų, nepasirašys cukrinių runkelių auginimo ir pardavimo sutarčių su fabriku tol, kol nebus su jais atsiskaityta.

Milda JONKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotrauka

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.