AKM: būtina pasirūpinti ūkių saugumu

Afrikinis kiaulių maras (AKM) nepripažįsta jokių sienų ir nors šiuo metu maro atvejų kiaulininkystės ūkiuose neaptinkama daug, laikytojai privalo išlikti budrūs ir pasirūpinti savo gyvulių saugumu. Žemės ūkio ministerija siekdama apsaugoti ūkininkus ir kiaulininkystės kompleksus patvirtino AKM  prevencijos priemonių vykdymo 2016–2020 m. planą kiaulių laikymo vietose ir šernų populiacijoje.
Vasara – tai ypatingas metas, kai ypač padidėja rizika, kad kiaulės apsikrės virusu. Šios ligos virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo kiaulių amžiaus ar veislės, jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui. Todėl kiekvienas kiaulių laikytojas, nesvarbu ar tai verslinės ar neverslinės kiaulininkystės ūkis privalo griežtai laikytis biologinės saugos reikalavimų taikomų kiaulių laikymo vietoms, vandeniui, pašarams, mėsai, šernienai, mėsos ir šernienos produktams.
„Kiekvienas laikytojas privalo suprasti, kad jis pats yra atsakingas už savo ūkio gerovę. Kartais net menko neapsižiūrėjimo padariniai gali būti labai skaudūs, ne tik pačiam laikytojui, bet ir aplinkui gyvenantiems ūkininkams“, – teigia Rimantas Krasuckis, Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius.
Siekiant užkirsti kelią AKM viruso plitimui, būtina tikslingai vykdyti AKM prevencines priemones ir užtikrinti, kad galimybė AKM viruso perdavimo iš laukinės faunos į naminių kiaulių laikymo vietas būtų minimali.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba taip pat perspėja ūkininkus, kad kiaulės turi būti šeriamos tik termiškai apdorotu pašaru. Jeigu laikytojai nepaisys šių reikalavimų, jiems bus skiriamos baudos nuo 29 iki 579 eurų. Kiaulininkystės kompleksams gresia dar didesnės finansinės sankcijos – 2317 eurų. Taip pat laikytojams pažeidusiems reikalavimus nebus atlyginama žala už sunaikintas kiaulės, jiems taip pat nebus skirta Europos Sąjungos parama.  Pašarinės žaliavos turi būti termiškai apdorotos ne žemesnėje nei +70 ºC temperatūroje ir ne trumpiau kaip 5 minutes ar kitu pasirinktu terminio apdorojimo būdu, kuris sunaikintų afrikinio kiaulių maro virusą. Jeigu pašarų neįmanoma termiškai apdoroti – žaliavos turi būti laikomos saugyklose ne trumpiau nei vieną mėnesį. Griežtai draudžiama šerti kiaules šviežiai nušienauta žole arba maisto likučiais.
Afrikinis kiaulių maras yra ūmi, labai greitai plintanti virusinė infekcija, kuri perduodama tiesioginio sąlyčio metu ar suėdus užkrėsto pašaro. Liga kiaulėms gali būti pernešama ir nuo žmogaus aprangos, batų, naminių ar laukinių gyvūnų, graužikų, vabzdžių ir t. t. Viruso inkubacinis laikotarpis yra 4–9 dienos, tačiau yra mokslinių duomenų, kad jis gali trukti iki 21 dienos. Susirgęs gyvūnas gaišta per kelias dienas.
Primenama, kad savivaldybės įpareigotos organizuoti sklaidą apie AKM, aplankant neverslinius kiaulininkystės ūkius ir įvertinant, ar šiuose ūkiuose laikomasi prevencinių priemonių prieš AKM.  ,,Šių patikrinimų tikslas ne bausti laikytojus, bet jiems padėti ir apsaugoti nuo galimų skaudžių padarinių ir finansinių nuostolių. Afrikinis kiaulių maras užklumpa netikėtai, nuo jo nėra vakcinos, tad geriausia, ką galima padaryti – tai griežtai laikytis visų nurodytų prevencinių priemonių, nesumenkinti nė vieno reikalavimo”, – teigia Rimantas Krasuckis.
Visi ūkininkai, auginantys kiaules, turi stengtis apsaugoti savo ūkį nuo šios didelius nuostolius nešančios ligos. Afrikinio kiaulių maro virusas yra labai atsparus, todėl privaloma laikytis griežtų biologinės saugos reikalavimų visose kiaulių laikymo vietose bei dorojant sumedžiotus šernus. Kiekvienas kiaulių laikytojas privalo maksimaliai stengtis, kad šis virusas aplenktų jo ūkį.
Prasidėjus AKM, Lietuva Europos Komisijos sprendimu buvo suskirstyta į zonas. Toks teritorijos zonavimas paveikia kiaulių ir kiaulienos prekybą. Nustačius antrą ar trečią maro zoną kiauliena galima prekiauti tik šalies viduje, tad gamintojai gauna mažas kainas, o tai savo ruožtu komerciniams kiaulininkystės ūkiams sukelia ekonomines finansines problemas. Mėsos perdirbimas vyksta, tačiau vis dar daugiau kiaulienos įvežama. Vis dėlto prieš kurį laiką Europos Komisija priėmė sprendimą dėl kainų skirtumo finansavimo, numatyta skirti finansinę paramą versliniams kiaulininkystės ūkiams dėl tam tikru laikotarpiu  susidariusio kiaulienos kainos skirtumo, kai kiaulės išaugintos ir parduodamos iš III AKM zonos ir kitos Lietuvos teritorijos, bet ne daugiau kaip 10 proc. kiaulienos kainų skirtumo nustatytu momentu. Kainų skirtumą versliniams kiaulininkystės ūkiams numatoma kompensuoti iki to laiko, kol III AKM zona Europos Komisijos sprendimu bus pakeista į II AKM zoną.