Apie madas ir klaidas

Įprastai terasos vietą projektuojant namą parenka architektas. Jis suplanuoja išėjimą į kiemą, pasirūpina, kad jis būtų patogus, o tarp pastato vidaus ir išorės įsiterpusi papildoma erdvė pratęstų svetainę. Bet užgaidas diktuoja ir principinius sprendimus priima užsakovai. Tad atlikite namų darbus, iš anksto pasidomėkite terasų stiliais, įrengimo ypatumais, medžiagomis ir klaidomis. Pirmuosius žingsnius padės žengti architektas, kraštovaizdžio architektas Justas Žička.

Joris RAMONAS


Kartais apie terasą galvojame tik kaip apie nesudėtingą plokštumą – keli poliai, karkasas, lentos ir viskas. Bet pasižvalgę plačiau, matome didelę jų įvairovę.

Iš praktikos galėčiau išvardyti bent penkis skirtingus jų stilius.

Modernaus stiliaus terasai būdingas komfortabilumas, jaukumas, paprastumas ir funkcionalumas. Naudojami derantys, kokybiški ir funkcionalūs minimalistinio stiliaus baldai. Tokiai terasai tinka medis, įvairaus medžio kompozito lentos, plokšti akmenys. Ypač populiarus skalūnas, lauko plytelės.

Tradicinio stiliaus terasos griežtos ir pasižymi pedantiškumu. Jokių ryškių spalvų ar akcentų. Nuotaika kuriama švelniomis, pastelinėmis spalvomis. Tokia terasa gerai dera prie verandos ir gali tapti studijos atitikmeniu. Kaip statybinės medžiagos naudojamas natūralių formų akmuo ir unikalaus rašto mediena.

Kolonijinio stiliaus akcentu gali tapti bet koks daiktas, atitinkantis buvusią britų kolonijos temą. Tokiai atmosferai terasoje sukurti tinka vešlios žaliosios erdvės, mediniai baldai su šilku apmuštomis minkštosiomis dalimis. Tokio stiliaus terasos statomos tik iš natūralių medžiagų: medienos, keramikos, akmens, tekstilės.

Paplūdimio stilių galima rinktis, kai terasa šalia vandens, idealiausia vieta ant jūros kranto. Siekiant harmonijos su kraštovaizdžiu, naudojama teminė spalvų paletė: mėlynos, smėlio, žalios spalvos atspalviai. Baldai gali būti iš medžio, tekstilės, odos.

Kaimiško (country) stiliaus terasa derinama prie medinės architektūros pastatų. Jam būdingi grubesnės apdailos baldai, naudojama daug tekstilės ir medžio. Prie šio stiliaus dera įvairūs, dažniausiai praeitį menantys namų apyvokos daiktai. Populiarūs dideli moliniai puodai su gėlėmis. Kaimiško stiliaus terasų grindys plačios ar net kelių skirtingų pločių lentos.

terasa, terasos projektas, namo projektas, dizaineris, architektas

Projektuojant terasą svarbus reljefas ir jos pritaikymas prie natūralių ar suformuotų sąlygų.

Kokių reikalavimų būtina paisyti, kad terasa atrodytų stilingai, derėtų prie pastato?

Terasos – universalios funkcijos objektai. Svarbus bendras aplinkos kontekstas. Užsakovas – asmenybė su savitais pageidavimais, sumanymą įgyvendinantis architektas turi profesionalų matymo kampą. Jis gali pasiūlyti įdomių, netikėtų sprendinių.

Į dešimtuką pataikoma, kai terasos konfigūracija, dizainas ir medžiagiškumas derinamas prie namo vidaus planinių sprendinių ir eksterjero medžiagiškumo. Ne mažiau svarbus reljefas ir terasos kaip plokštumos pritaikymas prie natūralių ar suformuotų sąlygų.

terasa, architektas, namo projektas, terasos projektas

Pro žaliuzių tipo stogą galima įsileisti saulės tiek, kiek norima.

Su kokiais pageidavimais dažniausiai susiduriate, kai projektuojate terasas?

Dar dirbdamas Norvegijoje aplinkotvarkos įrengimo rangovų įmonėje, praktiką tęsdamas Lietuvoje, pastebėjau, kad terasa kaip vienas objektas yra labai reta. Vien terasos neteko projektuoti. Šis universalus lauko objektas yra derinamas su pergole (pavėsine), stacionariais gėlių vazonais, baseinu, kubilu, sūkurine vonia, suoliukais, atraminėmis sienutėmis, lauko virtuvėmis.

Siekiant sujungti skirtingų funkcijų terasas ar reljefo lygius, naudojami įvairaus medžiagiškumo takeliai, laiptai. Medžiagų gausa, mažosios architektūros elementai, skirtingi augalai, apšvietimas, – visuma sukuria komforto zoną lauke, o terasa yra viską sujungiantis elementas. Jaučiamasi patogiai, kai elementų dydis artimas žmogui. Pavyzdžiui, jei sklypo reljefo perkirtimas yra apie 2 m ir norima sukurti plokštumą įvairioms veikloms, išlyginti ir masėms sulaikyti panaudojama būtent

2 m aukščio atraminė sienutė. Tokie gabaritai veikia žmogaus pasąmonę, dažnas supranta tokį barjerą kaip neįveikiamą ar net pavojingą gyvybei. Tikslingiau būtų padaryti kelias sieneles skirtinguose aukščiuose, taip sukuriant kelių lygių terasą.

Su kokiais sezoniškumo iššūkiais susiduriama laiką leidžiant terasoje? Kaip apsisaugoti nuo lietaus, sniego ar kaitros, kad būtų malonu pailsėti ar paplepėti, išgerti puodelį kavos su draugais?

Gyvenant keturių metų laikų juostoje, svarbia gyvenimo dalimi tampa gebėjimas prisitaikyti prie sezono. Tai nereiškia, kad reikia bėgti grūdintis ar išsitraukti kailinius. Yra sprendimų, leidžiančių ir šalčiausią žiemą šiltai, jaukiai sėdėti terasoje. Kad šaltuoju metų laiku nereikėtų šiltų drabužių, galima įrengti automatizuotas aliuminines pergoles. Pro žaliuzių tipo stogą galima įsileisti saulės tiek, kiek norima, arba uždaryti nuo lietaus, šlapdribos ar sniego. Tokiose žaliuzėse įrengti latakai, kad nubėgtų vandens perteklius.

terasa, terasos dizaineris, dizaineris, architektas

Modernaus stiliaus terasai būdingas komfortabilumas, jaukumas, paprastumas ir funkcionalumas.

Automatizuotos vertikalios screen žaliuzės naudojamos nuo saulės ir pašalinių. Jei reikia, įmontuojami infraraudonųjų spindulių šildytuvai ar elektrinės krosnelės. Grindys papildomai izoliuojamos arba įrengiamas grindų šildymas. Tai brangu, bet kas nori komforto ir gali sau tai leisti, projektuotojai turi ką pasiūlyti.

Kiek kuklesni klientai naudoja surenkamas pavėsines ir pergoles. Jos daromos iš medžio ar nerūdijančio plieno konst­rukcijų. Stogas pagamintas iš tonuoto plastiko, nes gana greit atsiranda šiukšlių, atmosferos nuosėdų, dėl kurių stogas praranda estetinę išvaizdą. Sienos ar pertvaros gali būti įvairių konfigūracijų: tiek permatomos, tiek medinės sienelės su integruotomis lentynomis.

Labiausiai eksploatuojama terasų dalis – grindys. Kokias patartumėte rinktis?

Viską lemia finansinės galimybės. Išskirčiau kelių tipų terasų grindis: spygliuočių lentos su natūraliai medienoje esančiu ir papildomu impregnantu, rifliuotos arba lygios, priklausomai nuo gamintojo, jų ilgaamžiškumas siekia iki 10 metų, kompozitinės medienos ir plastiko junginys su įvairiais raštais, ilgaamžiškumas siekia iki 15 metų, egzotiškas kietmedis, kuris yra sunkus ir brangus, tačiau verta investuoti, nes tokios grindys tarnaus iki 20 metų.

Dažnai terasą žmonės stato patys. Kokias klaidas tenka taisyti?

Klaidų pridaro visi: ir architektai, ir rangovai, ir patys žmonės. Dažnai suklystama netinkamai po terasa paskirstant skirtingas mases. Nuo to priklauso sklandus drenavimosi procesas. Pavyzdžiui, sukeltas reljefas sutvirtinamas atraminėmis sienelėmis, ant kurių klojamas terasos gegnių tinklas ir lentos. Netinkamai parinkus atraminių sienelių konstrukcijos storį ar supylus netinkamas mases į sienelių vidinį plotą, įvyksta tam tikros deformacijos. Masė sunkėja, per stipriai veikia per ploną atraminę sienelę, kuri pradeda trūkinėti, deformuojasi.

Kad nepūtų lentos ir konstrukcija, reikia užtikrinti kokybišką ventiliavimą. Kartais tenka matyti iš po terasos augančias piktžoles. Vadinasi, įrengiant terasą nebuvo paklota speciali antžeminė danga. Jei gegnių tinklo tankis tinkamas, netaupyta, tuomet visa konstrukcija bus stabili, medinės terasos dalys nesideformuos.

Pavyzdžiui, stogo šlaitas leidžiasi ant terasos, vadinasi, šylant orui ten bus nuslinkę daugiau sniego nei stogo konstrukcija pajėgi atlaikyti. Šią problemą galima išspręsti sumontuojant sniego stabdį ant stogo arba sutankinant terasos gegnių konstrukciją. Svarbu suprasti, kad neapgalvojus, paskubėjus, pataupius, netrukus teks spręsti daug laiko ir lėšų kainuosiančias kompleksines problemas.

Prie aplinkos dera įvairių konfigūracijų, skirtingomis medžiagomis apdirbtos atraminės terasų sienelės.

Kokios terasų mados?

Madingiausia buvo ir išlieka komfortas, o terasa yra tik priemonė tam pasiekti. Dažnai siūlau laiptelius, kuriuose integruoti LED apšviesti suoliukai, stacionarūs gėlių vazonai su automatiniu laistymu ir apšvietimu.

Užsakovai renkasi įvairių konfigūracijų, skirtingomis medžiagomis apdirbtas atramines sieneles, integruotus apšvietimo elementus. Skirtingo medžiagiškumo paviršiai ir smulkūs, stilingi, funkcionalūs lauko elementai padeda sukurti terasoje jaukų universalios paskirties dizainą ir erdves.

 

Justo Žičkos vizualizacijos

2022.06.13

Susijusios temos – skaitykite: terasasodyba; terasos dizainas; architektūranamo projektas;