Ar tik ugnimi sunaikinamas AKM?

 

Kiaulių gaišenos ir aplinka akivaizdžiai rodo, kad šiame smulkiame ūkyje tragedija buvo neišvengiama.

Trakų rajono Grendavės ir Lieponių kaimų gyventojų atsainumas dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) virto tirštais trylikos kiaulių gaišenų deginimo dūmais. Taip baigėsi bene savaitę trukusi ekstremalios situacijos drama šiuose kaimuose, esančiuose Grendavės ir Rūdiškių seniūnijose.
Vakar rytą Trakų VMVT viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Algirdas Bertašius jautėsi kiek laisviau – beveik savaitę tiek jis, tiek jo pavaldiniai neturėjo nė mažiausios galimybės poilsiui.
– Po to, kai buvo patvirtintas pirmasis AKM atvejis nugaišusiai kiaulei Grendavės seniūnijoje, informacijos srautas apie baisią negandą pasipylė lyg iš gausybės rago, – pasakojo A. Bertašius.
Išties belieka tik stebėtis, kaip greitai plinta mirtino pavojaus užkratas. Praėjusią savaitę Grendavėje nustatyti du infekcijos židiniai, sudegintos šešios kiaulės, Lieponyse užfiksuoti keturi AKM židiniai, liepsnose sunaikintos septynių kiaulių gaišenos.
Likviduojant AKM užkrato židinius, buvo pasitelktos gausios VMVT specialistų, ugniagesių, policijos pajėgos. Į abiejų kaimų teritorijas apribotas įvažiavimas, transporto priemonės buvo kruopščiai dezinfekuojamos, imtasi visų atsargumo priemonių, kad AKM židiniai būtų nepasiekiami ne specia­listams. Šie savo ruožtu dezinfekavo namų valdose esančius pastatus, rūpinosi, kad visos gaišenos būtų tinkamai sudegintos.
Tiršti nuo AKM užkrato nugaišusių kiaulių deginimo dūmai išsisklaidė, abiejuose kaimuose laikomasi griežtų VMVT reikalavimų. Tik ar ugnis sudegino kaimiečių abejingumą?
Trakų VMVT viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius A. Bertašius neslėpė nusivylimo tiek abiejų kaimų gyventojų, kuriuose liepsnojo gaišenų naikinimo laužai, tiek medžiotojų abejingumu, siauru požiūriu į jau ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos problemą.
– Lieponyse ir Grendavėje kiaulių laikytojai nepaisė AKM biologinės saugos reikalavimų, – apgailestavo A. Bertašius. – Nepaisant melo, apie kurį antradienio numeryje rašė „Ūkininko patarėjas“, kuomet nuo mūsų tarnybos buvo nuslėptas nugaišusios kiaulės atvejis, visuose tvartuose buvo akivaizdi antisanitarija, kiaulės buvo šeriamos termiškai neapdorotais pašarais ir žole. Viename AKM židinių rastuose kombinuotuosiuose pašaruose, buvusiuose maiše, aptiktas grėsmingas užkratas. Vadinasi, jo ten pateko per kiaules šėrusiųjų rankas.
Valstybinis veterinarijos inspektorius negailėjo karčių žodžių ir medžiotojams, ir uogautojams.
– Didelė šernų populiacija tebelieka pagrindinė AKM platintoja, – dėstė A. Bertašius. – Infekcijai plisti padeda ir uogautojai bei grybautojai. Nenori žmonės paisyti informacinių užrašų, elgiasi taip, lyg ši mūsų kraštą užklupusi neganda praeis savaime.
– Šioje situacijoje ir Trakų rajono savivaldybės administracijai reikėtų „padėkoti“. Vos ne kasdien posėdžiaujanti ekstremalių situacijų komisija turėtų padėti ne žodžiais, o veiksmais. Štai konkreti situacija. Kiekviename AKM užkrato židinyje būtina sunaikinti kiaulių mėšlą. Tokiam darbui buvo pažadėti trys darbininkai iš seniūnijos, teatėjo vienas vyras, o ir tas su išvarža, – piktinosi valstybinis veterinarijos inspektorius.
Jis abejoja, kad deginamų gaišenų dūmai Grendavėje ir Lieponyse paveiks gyventojų protus. O reikėtų nenustojant skambinti pavojaus varpais, nes priešingu atveju beliks laukti tik naujų pranešimų apie AKM protrūkio židinius.

Autoriaus ir VMVT nuotraukos

Vladas KASPERAVIČIUS
„ŪP“ korespondentas

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.