Ar Tiskūnuose jėgainių vėjas kedens stumbrų kailius?

Tiskūnų krašte dar nepastatytoms vėjo jėgainėms ūkininkai jau laužia sparnus.

Kėdainių r. Vilainių seniūnijoje bendrovė „Kėdainių vėjas“ planuoja statyti vėjo jėgainių parką. Tam priešinasi ne tik Tiskūnų gyvenvietės, Gineitų, Peiksvos, Šetenių, Kujėnų, Balinių ir Laivelių kaimų gyventojai, bet ir didžioji dalis aplinkinių ūkininkų.
Pagal projektą, parke iškils 20 vėjo jėgainių bokštų (kitais duomenimis – 40), kurių aukštis – 114 metrų. Vaizdingiau tariant, bokštai į padanges turėtų iškilti maždaug tiek, kiek 45 aukštų namas. O jų viršuje vėjas suks 70 metrų ilgio sparnus. Ir visas šis „grožis“ turėtų atsirasti šalia Česlovo Milošo gimtinės, garsiojo Šventybrasčio ir kitų lankytojų mėgstamų rekreacijos ir poilsio vietų.
,,Kėdainių vėjui“ užsakius, planuojamo jėgainių parko poveikį visuomenės sveikatai atliko bendrovė „Aplinkos vadyba“, kurios vertinimu, parkas aplinkai bus draugiškas ir saugus. Tačiau seniūnijos gyventojai tuo nepatikėjo, nes jėgainių parko triukšmingumas vertintas pagal vokiečių patirtį, kuri mūsiškei vietovei ne itin tinka.
Mat vokiškame parke vėjo jėgainių aukštis – 50, o planuojamųjų šalia Tiskūnų – 114 metrų. Nesuprantamai buvo pateikta ir informacija apie infragarsą, kurio poveikis žmonių sveikatai kol kas mažai ištirtas.
Susitikę su projekto organizatorių atstovais vietos gyventojai klausė, kodėl poveikio visuomenės sveikatai vertinti naudotasi Vokietijoje, o ne Lietuvoje jau eksploatuojamose vėjo jėgainėse sukauptais duomenimis. Tiskūniečiai teigė, kad jie turi informacijos, jog vėjo jėgainių kaimynystė trikdo netoliese gyvenančių žmonių sveikatą: padažnėja širdies sutrikimų, ima kamuoti nemiga, atsiranda net depresija.
Deja, atsakymų į daugumą klausimų pateikta nebuvo. „Gal ir galėtų jie statyti čia tas savo jėgaines, tačiau tegul žmonėms paaiškina, koks bus jų poveikis sveikatai, aplinkai“, – sakė stambaus ūkio savininkė Ana Bertulienė. „ŪP“ moteris pridūrė: „Negana turime didžiules stumbrų bandas, mūsų laukuose dar vėjo jėgaines pastatys. Bandė mūsų krašte kiaulininkystę išplėtoti – atsilaikėme, neįsileidome, ir dabar kovosime.“
Gerokai aiškesnę poziciją šiuo klausimu išsakė Tiskūnų ūkininkas Aidanas Dumbinskas: „Tai visiška nesąmonė, juk tai laukų gadinimas. Pagalvokite, vėjo jėgainių statytojai nori iš ūkininkų išsinuomoti žemę 99 metams. Ir nors bokšto statybai reikia tik apie 15 arų sklypo, jie nori gauti visą 6 ar 8 hektarų sklypą, atseit tai reikalinga, norint pakeisti statybai reikalingo laukelio naudojimo paskirtį. Žinoma, už 15 arų per metus gauti 1,5–2 tūkst. eurų nuompinigių yra neblogai, tačiau siūlomose pasirašyti sutartyse numatyta, kad, jei vėjo jėgainės pelno neduos, jas bendrovė gali išnuomoti kitai įmonei, o kaip su žemės savininkais skaitysis naujas jėgainių eksploatuotojas – niekas žinoti negali.“
A. Dumbinskas pastebi dar vieną būsimą blogybę. „Pastatys bokštus, prie jų reikės privažiuoti, tad įrengs kelius. Elektros kabelius tiesiant nutrauks drenažų arterijas. Žinoma, jie dabar žada sugadintas sausinimo linijas pataisyti, tačiau iš savo karčios patirties žinau, kad sujungtas drenažas niekada gerai nefunkcionuos“, – sakė kelis šimtus hektarų dirbantis ūkininkas.
Be to, A. Dumbinsko įsitikinimu, „Kėdainių vėjas“ nėra itin patikima ir gerą reputaciją turinti įmonė. Ji anksčiau buvo įsipareigojusi rekonstruoti netoli Tiskūnų griūvančius Apytalaukio dvaro rūmus. Už savivaldybės lėšas buvo parengta daugybė dokumentų, o projekto rengėjai metų metus žadėjo ,,tuoj“ pradėti darbus. Galiausiai tos kalbos ir liko tuščiais pažadais – kažkada Kėdainius garsinusi grafų Zabielų dvarvietė ,,sėkmingai“ griūva toliau.

Dainius ŠEPETYS
„ŪP“ korespondentas

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.