Būsto patalpų apšvietimas atskleidžia šeimininką

Būsto apšvietimas ne tik suteikia funkcionalumo, jaukumo ir grožio interjerui, gerina nuotaiką, darbingumą ir užtikrina kokybišką poilsį. Apšvietimo dizaineriai pastebi, kad šviesa, šviestuvų tipai atspindi ne tik šeimininko interesus, bet ir charakterį.

dizaineris, sviesa, apvietimas, liumenai, lemputes

Parodo asmenybę

Daugiau nei 15 metų šioje srityje dirbanti apšvietimo dizainerė Asta Remeikienė pastebi – norimas šviesos kiekis namuose ir pasirenkamas šviestuvų tipas leidžia nuspėti ir tam tikrus būsto savininko asmenybės bruožus.

Pavyzdžiui, namuose pageidaujantys daugiau šviesos yra aktyvesni ir energingesni, o jos besirenkantys mažiau yra ramesnio būdo. Šeimininko charakterį išduoda ir pats šviestuvo tipas.

„Meniškas ir kūrybiškas būsto savininkas juos rinksis pakabinamus, stalinius, minkštesnių formų, tokiame interjere vyraus medžiaginiai gaubtai, toršerai. Namuose atsiras sieninis apšvietimas, nukreiptas į meno kūrinius. Kita vertus, šeimininkas, kuriam rūpi verslas, modernumas, interjere nori švaros, rinksis įleidžiamus šviestuvus, kurių visas korpusas paslepiamas po lubomis“, – pastebi apšvietimo dizainerė.

Priklauso nuo požiūrio

Minimalistinį dizainą vertinantiems gyventojams dizainerė pataria sumažinti šviesos taškų kiekį namuose, atsisakyti išskaidyto apšvietimo variantų. Tuo metu vertinantys moderną, gali rinktis įvairius futuristinius šviestuvus, kurių įvairovė šiandien itin didelė.

„Tokie šviesos šaltiniai ypač įdomūs: jie ir įleidžiami į sienas, ir paviršiniai, skleidžiantys spindulius ant sienos. Vis dėlto, besirenkantiems įmantresnius šviestuvus, patarčiau nepamiršti – jie įprastai nesukuria bendro apšvietimo namuose, todėl greta futuristinio šviestuvo verta įsirengti ir minėtuosius įleidžiamus šviestuvus“, – pažymi dizainerė.

Skirtingos funkcijos

Skirtingoms namų zonoms siūloma taikyti geriausiai juos atitinkančius, funkcionalius sprendimus.

„Tinkamam šviestuvų išdėstymui reikia žinoti, kur stovės baldai, kaip bus išskirstytos būsto zonos. Virtuvės zonoje apšvietimas turėtų būti stipresnis, ryškesnis, miegamajame – ramesnis ir labiau prislopintas, svetainėje – tinkamas poilsiui ir žiūrėti televizorių. Papildomo šviestuvo prireiks ir virš valgomojo stalo“, – pastebi apšvietimo salono „Ardena“ atstovė Ivona I. Litvinovič.

Derinant skirtingus šviestuvus svarbu išlaikyti vienodą spalvinę temperatūrą, kad šviesos atspalviai nekonfliktuotų.

Derinant poreikius

„Miegamajame įsirengusieji darbo vietą, joje turėtų rinktis šaltą apšvietimą, nes tokioje šviesoje esame darbingesni ir produktyvesni. Bet šiltas spektras užtikrina poilsį ir ramybę. Todėl tokiu atveju, derinant dvi skirtingas erdves vienoje patalpoje, ypač naudingi daugiafunkciai šviestuvai. Juos įrengus, galima keisti šviesos spektrą, galingumą, intensyvumą“, – sako I. Litvinovič.

Derinantiems skirtingus namų gyventojų poreikius, dizainerė A. Remeikienė taip pat turi patarimą.

„Svetainės ir miegamojo šviestuvus siūlyčiau rinktis su valdomu šviesos srautu, kuriuos būtų galima reguliuoti pagal nuotaiką ar paros laiką: norint ramybės – pritemdyti, susiruošus aktyviai veiklai – suintensyvinti. Skirtingais sprendimais galima derinti ir individualius poreikius, pavyzdžiui, skaitymą lovoje“ – pataria dizainerė.

Klaidos badys akis

Nepriklausomai nuo individualių kiekvieno gyventojo poreikių kai kurios apšvietimo klaidos tinkamo jausmo namuose nesukurs.

Jei vos įėję į kambarį pirmiausia atkreipiate dėmesį į jo apšvietimą ar jaučiate, kad šviesa nukreipta tiesiai į akis – šviesa namuose yra per stipri. Net ir intensyvesnį apšvietimą mėgstančius gyventojus kelios valandos itin šviesiame kambaryje ims varginti.

Pastebima, kad neretai savo svajonių šviestuvą pakabiname ar pastatome netinkamoje vietoje. Tai išduoda netinkama kryptimi krentantys, trukdantys šešėliai. Siekiant jų išvengti vonios kambaryje ir turėti tvarkingai apšviestą zoną grožio procedūroms, rekomenduojama kabinti du šviestuvus iš abiejų veidrodžio šonų, veido aukštyje, tačiau vengti atvirų šviesos šaltinių.

Svarbi zona

Dar viena zona, kurioje šešėliai apsunkintų gyvenimą – virtuvė. Norint sumažinti ant darbo zonos virtuvėje krentančius šešėlius, rekomenduojama įmontuoti LED juostas į pakabinamas virtuvės spinteles priekinėje dalyje. Taip bus apšviesta ne siena, o darbinis virtuvės paviršius.

Specialistai pataria atkreipti dėmesį ir į bendrą spalvinę gamą namuose – mat jei dauguma paviršių namuose yra itin tamsių spalvų, šviesumo ir lengvumo jausmą čia sukurti gana sunku. Tokiu atveju vis vien nepatariama rinktis didesnio liumenų skaičiaus, verčiau apšvietimą planuokite nuo lubų, bet nepamirškite ir sieninių, stalinių šviestuvų bei naktinių lempučių.

 

2022.11.14

Ieva URBONAITĖ

Susijusios temos – skaitykite: elektra, apšvietimas, šviestuvai, Ardena

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.