Darbai birželį gėlyne

*Į gėlynus sodinkite įvairiausių vienmečių gėlių, jomis papuoškite balkonų ir palangių lovelius, terasas, laiptus. Daugumą kambarinių gėlių vasarą galite išnešti į lauką.
*Birželį, kol bijūnų šoniniai žiedpumpuriai būna žirnio dydžio, būtina juos pašalinti, tada žiedai bus didesni. Arba pašalinkite peržydėjusį pagrindinį žiedą, tuomet vienas po kito pražys šoniniai bijūnų pumpurai, taip prailginsite žydėjimą. Bijūnų kerai gražiau atrodys, kai reguliariai surenkami nubyrėję žiedlapiai.
*Vilkdalgius aukštais stiebais ir dideliais žiedais pririškite prie atramų. Po žydėjimo nuvytusius žiedynus su stiebais išpjaukite, neleiskite susidaryti sėkloms. Jos auginamos selekcijos tikslais.
*Truputį vėliau pražysta įvairių rūšių gvazdikėliai: grenadinis, Šabo, šiurpinis, alpinis. Yra tokių gvazdikų rūšių, kurios savo kvapiais, įvairių spalvų žiedais mus džiugina nuo birželio mėn. iki rudeninių šalnų: Šabo, plunksnuotasis, šilinis. Peržydėjusius augalus galite padauginti ir persodinti į kitą vietą. Jie persodinami kas dveji metai, tada auga gražūs ir tankūs kereliai bei gausiai žydi.
*Vazoninių chrizantemų daigai sodinami lauke į lysvę arba iš pradžių į vazonus, o paskui įkasami su jais lysvėje (bus patogiau rudenį sunešti prieš šalnas į šiltnamį). Daigai sodinami į lengvą priemolio dirvą, pagerintą durpių komposto pūdiniu ir patręštą kompleksinėmis trąšomis.
* Kad rožės greitai sukrautų žiedus antrą kartą, tinkamai nupjaukite pirmuosius. Pirmiausia – negalima nupjauti viso metūglio. Žiedstiebius su nužydėjusiais žiedais nupjaukite iki pirmos gerai išsivysčiusios akutės.
Jei rožėms leidžiate pražysti ir nužydėti ant krūmo, būtinai laiku pašalinkite nužydėjusius žiedus. Juo ilgiau juos paliksite nenupjautus, tuo vėliau nusikels naujų ūglių formavimasis, o kartu ir antrasis žydėjimas.
Norint paspartinti naujų ūglių formavimąsi (antrąjį žydėjimą), visas rožes patręškite kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais: išbarstykite apie kiekvieną krūmą po šaukštą šių trąšų arba palaistykite jų tirpalu (1 šaukštas trąšų – 10 l vandens).
Išpjaustykite skiepytų rožių, alyvų ar kitų dekoratyvinių krūmelių laukines atžalas.
*Padalinkite ankstyvųjų gėlių: aubriečių, šliaužiančiųjų flioksų, plukių, raktažolių kerelių ir pasodinkite į nuolatinę vietą gėlyne. Kitų metų pavasarį jos užims visą skirtą plotą. Po sodinimo gausiai palaistykite ir pridenkite agroplėvele nuo tiesioginių saulės spindulių, kol naujai pasodinti augalai prigis.
*Kad rugsėjo mėnesį turėtumėte žydinčių kardelių, dalį jų gumbasvogūnių galite pasodinti birželio pradžioje. Sodinimui pasirinkite didesnius gumbasvogūnius, nes mažesni ilgiau auga. Anksčiau pasodintus pradėkite laistyti tik tada, kai susiformuos žiedstiebiai. Tai lengvai nustatysite, suėmę tarp nykščio ir rodomojo piršto plokščiąją kardelių stiebų pusę. Vesdami pirštais nuo žemės į viršų stiebu pajusite, ar yra žiedstiebis. Jei žiedstiebio neapčiuopiate, jis dar nesusiformavęs.
*Sausros metu ypač daug drėgmės reikia pavasarį pasodintiems visžaliams augalams. Ypač jautrūs drėgmės trūkumui yra rododendrai, tad palaistykite juos ir kitus augalus.
*Dabar pradėkite karpyti lapus metančias (vasaržales) gyvatvores. Kirpti iki senos medienos nereikia, pašalinkite tik metūglių viršūnes. Kad gyvatvorės viršus būtų lygus, kirpdami naudokite virvę, kurią ištempkite norimame kirpti aukštyje.
Kad pavasarį pasodinta gyvatvorė išaugintų stiprius ūglius, nepamirškite jos palaistyti, patręšti.
*Vejos žolė greitai auga, todėl ją dažnai nupjaukite. Per sausras vejas palaistykite, kas dvi savaites patręškite kompleksinėmis trąšomis su didesniu azoto kiekiu.
*Iki birželio vidurio lysvėje pasėkite našlaičių, saulučių, neužmirštuolių.