Ashburn +13,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 30 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +13,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 30 Sau 2023

Vėl inicijuoja diskusijas dėl mėšlo

2022/11/28


Ar įmanoma žemdirbiams palankesne kryptimi pakeisti mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimus? Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) vėl inicijuoja diskusiją ir pritaria žemdirbiams, kad mėšlo vežimo į laukus terminas turi būti siejamas ne su konkrečia data, o su gamtos sąlygomis.

Direktyvinė nuostata numato, kad negalima tręšti įmirkusių, užtvindytų, užšalusių, apsnigtų dirvų. Pagal šį apibrėžimą gyvulių augintojai organinę trąšą būtų galėję skleisti ir po „draudžiamos“ dienos. Juo labiau kad šiltesni ir sausesni, vėlyvesni rudenys tam yra palankūs. Toks buvo ir šis lapkritis. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) neprieštaravo termino prątesimui, tačiau aplinkos ministras įsakymo nepasirašė.

Diskusijos metu žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas priminė, kad Lietuva patenka į nitratams jautrią zoną, kurioje privalu taikyti tam tikrą terminą, kada galima skleisti trąšas laukuose, taip pat – specifinius reikalavimus. Dėl termino nustatymo buvo tariamasi su socialiniais partneriais, mokslininkais, aplinkosaugininkais, meteorologijos specialistais. Pagal mokslininkų išvadą, 5 °C vidutinė temperatūra įsivyrauja spalio pabaigoje–lapkričio pirmojoje pusėje, o pavasarį – kovo pabaigoje. Atsižvelgiant į tai buvo pasirinkti terminai: tręšimo pabaigai lapkričio 15-oji, pradžiai – kovo 20-oji.

ŽŪM pasidomėjo, kaip yra kaimyninėse valstybėse. Su nedidelėmis paklaidomis tvarka Latvijoje ir Estijoje panaši, tik Lenkijoje mėšlui skleisti terminas ilgesnis: tirštą mėšlą galima skleisti iki gruodžio 1-osios ir nuo vasario 28-osios (skystojo skleidimo terminas trumpesnis).

Valdininkai aiškina, kad Lenkijos teritorijoje šąla kiek skirtingai. O praktiškai yra taip, kad į tą pačią geografinę klimatinę zoną patenkantiems ūkininkams taikomi skirtingi reikalavimai: Punsko krašte mėšlas vis dar (ar jau) vežamas į laukus, o už keliolikos kilometrų esančiame Lazdijų rajone – negalima.

KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis svarstė, kad tokių darbų pradžią ir pabaigą turėtų nustatyti ne ministerijos, o savivaldybės, kurios mato realią situaciją. Taip pat jis stebėjosi, iš kur paimta sąlyga, kad esant žemesnei nei 5 °C temperatūrai, negalima įterpti mėšlo. Jo pastebėjimu, kai sausa ir vėsu, įterpiant mėšlą kaip tik išvengiama garavimo. O kai temperatūra aukštesnė ar lygi numatytai, vyksta nitrifikacijos procesas, taigi, nustatytais reikalavimais pasiekiamas priešingas rezultatas, sudaromos sąlygos teršti vandenis nitratais.

Žemdirbių atstovai pasisako už tai, kad pagrindu būtų laikomos direktyvinės sąlygos. Anot Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinio direktoriaus Jono Sviderskio, visi žemdirbiai supranta, ką reiškia įmirkusi, užtvindyta, įšalusi ir užsnigta dirva. Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė politikų dėmesį atkreipė į tai, kad dėl pakoreguoto aprašo, palyginti su ankstesne tvarka, žemdirbiai jau prarado dvi dienas: lapkričio 15-ąją ir kovo 20-ąją. Dvi prarastos dienos mėšlo tvarkymo darbams yra daug. Z. Dargienė nurodė ir dar vieną ypatumą, į kurį reikėtų atsižvelgti tobulinant mėšlo tvarkymo aplinkosauginius reikalavimus, tai – mėšlidžių talpos. Pagal europinius reikalavimus mėšlides pasistatę ūkininkai susiduria su keista situacija, kai tikrintojai iš Nacionalinės mokėjimo agentūros mėšlidžių talpą vertina pagal vidines taisykles ir tvirtina, kad įrengtos mėšlidės esą nepakankamos talpos.

Diskusijoje dėl mėšlo tvarkymo aplinkosauginių reikalavimų Aplinkos ministerijos atstovų nebuvo.

  2022.11.28 ŪP fotoinformacija
Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
Dalintis

2023/01/30

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?
2023/01/30

VMVT atstovui – tarptautinis pripažinimas

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjas bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos docentas dr. Marius Masiulis tapo Švedijos Karališkosios žemės ūkio ir mi...
2023/01/30

Santaros klinikose darbą pradėjo Pacientų taryba

VUL Santaros klinikos pakvietė aktyvius pacientų organizacijų atstovus bei piliečius ir subūrė Pacientų tarybą, kuri ligoninėje veiks kaip patariamasis organas, atstovaujantis Santaros klinikų pacientus ir jų artimuosius, teikiantis patarimus klin...
2023/01/30

Algimantas Raudonikis: dar širdyje ne sutema

Vienas žinomiausių visų laikų Lietuvos kompozitorių Algimantas Raudonikis šiais metais mini 89-ąjį savo gimtadienį. Nors amžius jau solidus, paklaustas, kaip jaučiasi, nesudvejoja: „dar širdyje ne sutema“. Šis gimt...
2023/01/30

Gripo sezonas įpusėjo: sergamumas nedidėja

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis per sa...
2023/01/30

Siūlo tobulinti atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą

Aplinkos ministerija siūlo stiprinti apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų ir eksploatuoti netinkamų transporto priemonių gamintojų ir importuotojų ats...
2023/01/30

Pajamų stabilizavimo priemonė startuos atsinaujinusi ir dar palankesnė ūkininkams

Dėl klimato kaitos ir padidėjusių kainų svyravimų ūkininkai susiduria su vis didesnėmis žemės ūkio rizikomis. Jau šiemet žemdirbiai šioms rizikoms valdyti galės naudotis nauju instrumentu – pajamų stabilizavimo priemone. Žemės ...
2023/01/30

Užsieniečiams išduota mažiau leidimų dirbti

Užimtumo tarnyba (UT) įvertino trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo mūsų šalyje statistiką. Skaičiai mažėjantys. Mažiausia užsieniečių dalis pageidauja dirbti žemės ūkyje.
2023/01/30

Atleistas prokuroras, Klaipėdoje vairavęs neblaivus

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė atleido iš prokuroro pareigų Juozą Syką, ėjusį Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro pareigas.