Įdarbinai vietinį – gavai lengvatą (nuotraukų galerija)

Žemės ūkio viceministrė Lina Kujalytė su Kauno r. meru Valerijumi Makūnu bei rajono savivaldybės administracijos delegacija aplankė žuvininkystės įmones Kauno rajone. Pasak žemės ūkio viceministrės L. Kujalytės, Kauno rajonas tikrai išskirtinis tuo, kad jame kuriasi ir sėkmingai dirba tokios įmonės, o tai, matyt, yra nemažas rajono savivaldybės nuopelnas, tam tikromis lengvatomis skatinant verslo plėtrą.
Kauno r. meras V. Makūnas patvirtino, kad savivaldybės tarybos sprendimu, įmonės, kurios įdarbina 50 proc. vietinių gyventojų, trejus metus atleidžiamos nuo žemės, žemės nuomos ir turto mokesčių. „Siekiame, kad kuo daugiau įmonių šia lengvata pasinaudotų, nes tai skatina verslo plėtrą, kuri lemia darbo vietų kūrimąsi“, – sakė V. Makūnas.

Dar reikia investicijų
UAB „Kauno marių žuvys“, įsikūrusios Girininkų kaime, direktorius Sigitas Valiulis pasakojo, jog veiklą pradėjo nuo mažmeninės prekybos žuvimis. Po truputį įmonė plėtėsi ir šiuo metu prekiauja įvairiomis šviežiomis, šaldytomis žuvimis bei įžuvinimo medžiaga. „Jau porą metų uždarose recirkuliacinėse sistemose auginame upėtakius. Prekinės žuvys užauginamos per 6–9 mėnesius, o bendrovės pajėgumai leidžia jų užauginti iki 100 t per metus. Pašarus žuvims perkame Nyderlanduose, nes tokių, kokių reikia upėtakiams, šalies gamintojai nesiūlo“, – sakė direktorius.
Pasak S. Valiulio, viena didesnių problemų – trūksta motyvuotų darbuotojų, nors, tiesą pasakius, darbas nėra lengvas. „Optimizuoti reikia patį darbą ir infrastruktūrą – būtina garantuoti elektros tiekimą, nes gamyba labai nukenčia dėl srovės galios svyravimo tinkluose. Vadinasi, reikia galvoti apie alternatyvius elektros energijos šaltinius, o tai vėl didelės investicijos. Iki šiol į verslą investuota daugiau nei milijonas eurų“, – kalbėjo įmonės vadovas. UAB „Kauno marių žuvys“ direktoriaus teigimu, nuolat bendradarbiaujama ne tik su Lietuvos, bet ir Lenkijos, Latvijos, Estijos įmonėmis.
Žemės ūkio viceministrė L. Kujalytė priminė, kad gegužės 16 d. pradedamos rinkti paraiškos pagal priemonę „Produktyvios investicijos į akvakultūrą. Energijos vartojimo efektyvumo didinimas, atsinaujinančioji energija“ ir ragino pasinaudoti šia galimybe – būtent spręsti energijos poreikio klausimus, nes parama siekia iki 75 tūkst. eurų vienam projektui.

Atsiras naujų darbo vietų
Ilgakiemo kaime veikiančios UAB „Norvelita“ dukterinės įmonės UAB „Saldoga“ direktorė Donata Grikštaitė pristatydama bendrovę sakė, kad šiuo metu įmonėje dirba daugiau nei 200 žmonių. Žuvų produktų per metus pagamina apie 4 400 t. „Bendrovėje yra du atskiri perdirbimo padaliniai: viename jų perdirbamos silkės, kilkės bei jūrų kopūstai. Šis padalinys gamina daugiau nei 60 rūšių produktų. Kitame gamybos padalinyje perdirbamos Atlanto lašišos. 2013 m. į įmonės plėtrą bei įrangą buvo investuota 4,3 mln. Eur, dalis finansavimo gauta iš ES lėšų. 2015 m. įmonės investicijos siekė 1 mln. 300 tūkst. Eur, papildomai sukurta 40 darbo vietų. Šiais metais dar plėsimės, visai netrukus pradės veikti rekonstruotas cechas, tad atsiras papildomų darbo vietų“, – sakė D. Grikštaitė.
Anot Kauno r. mero V. Makūno, įmonės veikla – gražus socialiai atsakingo verslo plėtros pavyzdys, ir ne veltui Kauno r. savivaldybė 2015 m. UAB „Saldoga“ apdovanojo už jaunimo integraciją į darbo rinką.

Galima paragauti šviežios žuvies
Naujųjų Muniškių kaime prieš penkerius metus įsikūrusios UAB „jFish“ pagrindinė veikla – šiltavandenių šamų auginimas uždarose recirkuliacinėse sistemose. Ši bendrovė – didžiausia ir moderniausia tokio pobūdžio įmonė Lietuvoje, naudojanti originalias, unikalias technologijas ir įrangą, kurią sukūrė įmonės specialistai.
Kaip sakė bendrovės generalinis direktorius Gintautas Ramanauskas, tai – nauja ir labai sparčiai pasaulyje besivystanti akvakultūros sritis. „Mūsų gamybos plotas užima 2 tūkst. kv. m, yra 550 kub. m baseinų, kuriuos aptarnauja trys žmonės. Projektinis pajėgumas – ne mažiau kaip 250 t gyvų žuvų per metus. Technologinė įranga apima visą procesą nuo naršinimo ir mailiaus auginimo iki prekinės produkcijos paruošimo vartotojams. Didžioji dalis įmonės užaugintų šamų realizuojami gyvi, yra modernus žuvų dorojimo cechas, aprūpintas naujausia užšaldymo ir atšildymo įranga, rūkykla, o vietoje esančioje kavinėje „Šaminė“ galima paragauti įvairiausiais būdais paruoštų šamų“, – sakė G. Ramanauskas ir pasidžiaugė, kad jų gaminys – karštai rūkyta šamo filė – 2016 m. parodoje „AgroBalt“ apdovanotas aukso medaliu.
Vizito pakaunėje metu žemės ūkio viceministrė, Kauno r. meras ir rajono savivaldybės atstovai apsilankė ir Bernatonių žemės ūkio bendrovėje Raudondvario seniūnijoje bei Užliedžių seniūnijoje veikiančiose įmonėse: UAB „Albrechta“, užsiimančioje metalo apdirbimu, ir norvegų kapitalo UAB „Strommen“, gaminančioje langus, duris bei stumdomas ir sulankstomas sistemas.
Pasak žemės ūkio viceminist­rės L. Kujalytės, tokios išvykos, kurių metu galima savo akimis įsitikinti, kaip sėkmingai kuriamas ir vystomas verslas regione, nuteikia optimistiškai. „Akivaizdu, kad Europos Sąjungos parama, kuria pasinaudojo lankytos Kauno r. žuvininkystės įmonės, investuota tikslingai ir su aiškia nauda. Žuvų ir jų produktų paklausa didėja, tad šio sektoriaus vystymas turi gerų perspektyvų, juolab kad naujo finansinio laikotarpio paramos žuvininkystei programos biudžetas siekia 81,6 mln. Eur, iš jų ES dalis – 63,4 mln. Eur“, – sakė L. Kujalytė.
Kauno r. mero V. Makūno teigimu, nors rajone pagrindas visgi yra žemės ūkis, agroserviso paslaugos, tačiau pastarąjį dešimt­metį verslo zonose sėkmingai kuriasi ir logistikos bei gamybos įmonės.

Elena RINKEVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

UAB „jFish“ generalinis direktorius Gintautas Ramanauskas Programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro direktorės pavaduotojui Tomui Didžiuliui ir žemės ūkio viceministrei Linai Kujalytei sakė, jog projekto pastatyti didžiausią Lietuvoje akvakultūros įmonę ėmėsi 2011 m.

Kauno r. meras Valerijus Makūnas įmonės „Kauno marių žuvys“ direktoriui Sigitui Valiuliui įteikė Kauno r. atminimo medalį.

c

UAB „Strommen“ vadovo Haraldo Bergo teigimu, beveik visa jų produkcija gaminama užsienio rinkoms.

e

Kauno r. mero patarėja Violeta Boreikienė, mero pavaduotojas Jonas Gurskas, UAB „Albrechta“ direktorius Virgilijus Miškinis ir rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Alvydas Rimdeika.

ŽŪB „Lytagra“ (Bernatonių k.) vadovas Vilius Viskontas Kauno r. merui Valerijui Makūnui tvirtino, kad dėl krizės pieno sektoriuje bendrovė kas mėnesį patiria apie 50–60 tūkst. Eur nuostolių.

d

UAB „Saldoga“ direktorė Donata Grikštaitė sakė, kad įmonės investicijos 2015 m. siekė 1 mln. 300 tūkst. Eur.