Ashburn +27,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +27,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Ar auginate paprikų, patenkančių į Skovilio skalės TOP?

2023/05/16


Daržovių sodinimo ir persodinimo įkarštis jau slopsta. Šiltnamiai, terasos ir balkonai baigia prisipildyti saldžiosiomis ir aitriosiomis paprikomis. Nors jas ragausime dar negreitai, neprošal prisiminti Skovilio skalę, sukurtą šių daržovių aitrumui matuoti. „Ją 1912 m. sukūrė JAV chemikas Wilburas Scoville’is‘, – priminė VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto docentė dr. Audronė Žebrauskienė ir atskleidė daugiau testavimo metodo detalių.

Paprikų aitrumas nusta­tomas pagal veikliosios medžiagos kapsaicino kiekį ir matuojamas Skovilio vienetais (SHU – Scoville heat unit).

Šie vienetai buvo pavadinti ame­rikiečių farmacininko Wilburo Sco­ville’io vardu po to, kai 1912 m. sukurtas testavimo metodas (žinomas kaip organoleptinis Skovilio testas). Šio metodo principas labai paprastas: imamas atitinkamas džiovintų paprikų kiekis, daromas aliejus, tirpinamas spirite. Gautas ekstraktas skiedžia­mas vandeniniu cukraus sirupu tol, kol nesijaučia tirpalo aštrumo. Testą atlieka kvalifikuoti testuotojai. Skie­dimo santykis paverčiamas į Skovilio vienetus. Pavyzdžiui, norint neutra­lizuoti paprikos ‘Trinidad Scorpion Butch’ stiprumą, vieną lašą analizei paruošto ekstrakto reikia atskiesti 1 463 700 kartų. Perskaičiavus į litrus, būtų maždaug 73 l.

Taigi Skovilio skalėje paprikų veislės sugrupuotos pagal aitrumą. Visiškai neaitri yra paprasta saldžio­ji paprika. Pati aitriausia paprika, oficialiai užfiksuota Gineso rekordų knygoje, 2011 m. buvo laikoma ‘Tri­nidad Scorpion Butcht’.

Kasmet aitriųjų paprikų paklausa vis didėja. Visos šios ypač „karštos“ veislės yra Capsicum chinense tipai. Šias „adre­naliną“ sukeliančias paprikas vartoti ir auginti ypač patinka jaunesniajai kartai, kuri mėgsta eksperimentuoti būtent su šiomis daržovėmis.

Tai bene populiariausia visame pa­saulyje ypač aitrių paprikų rūšis, kurios pavadinimas kilęs nuo ispaniško Ha­vanos vardo. Plonasieniai vaisiai yra 4–6 cm ilgio ir primena žibintus. Įvairių veislių aitrumo lygis skiriasi, tačiau visos labai aštrios ir svyruoja nuo 200 000 iki 700 000 SHU. Šios paprikos subręsta vėlai, todėl šaltesniuose regionuose (Vidurio Euro­poje ir panašiuose) tinka auginti šiltnamiuose ar tuneliuose. Šiltesniuose regionuose jas taip pat galima sėkmingai auginti atvirame lauke, pirmojo derliaus sulaukiama vasaros pabaigoje.

Capsicum chinense paprikų veislės:

  • ‘Habanero Red’ vaisiai raudoni (SHU 300 000).
  • ‘Habanero White’ vaisiai balti (SHU 400 000).
  • ‘Habanero Chocolate’ vaisiai rudai raudoni (SHU 450 000).
  • ‘Habanero Lemon’ vaisiai geltoni.
‘Habanero’

Viena aitriausių paprikų veislių pasau­lyje ‘Naga Morich’ kilusi iš Šiaurės rytų Indijos ir Bangladešo. Augalas žemas ir plačiai išsišakojęs. Vaisiai plonasieniai, pailgi ir prinokę – nuo šviesiai žalios iki raudonos spalvos (SHU 1 000 000).

‘Naga Morich’

Šios paprikos buvo aštriausios pasaulyje iki 2012 m. Jos kilusios iš Centrinės Amerikos Trinidado ir Tobago salų. Jų vaisiai raukš­lėti, smaili, 4–5 cm ilgio ir 2–3 cm pločio (1 200 000 SHU).

Šios veislės vaisiai yra dviejų spalvų: raudonos (‘Trinidad Moruga Scorpion Red’) ir ryškiai geltonos (‘Trinidad Moruga Scorpion Yellow’). Abi veislės subręsta labai vėlai, skirtos auginti šiltnamiuose ar tuneliuose visuose regionuose, kur vasaros karštos.

‘Trinidad Moruga Scorpion’

Ypač stipri, vėlyva ir nepaprastai aitri paprikų veislė. Vaisiai netaisyklingos formos, labai raukšlėti, 6–8 cm ilgio ir 3–4 cm pločio. Subrendę būna ryškiai raudoni. 2013 m. lapkričio 19 d. pagal Gineso rekordų knygą ‘Carolina Reaper’ buvo paskelbta aitriausia pasaulyje papri­ka, kurios aitrumas yra 2 000 000 SHU.

‘Carolina Reaper’

KAIP APDOROTI PAPRIKAS?

Kaip žinome, aitriosios paprikos turi kapsaicino, kuris, patekęs ant kūno, gali smarkiai nudeginti. Kad taip neat­sitiktų, reikia laikytis tam tikrų saugumo reikalavimų.

• Prieš pjaustant aitriąsias paprikas būtina užsimauti apsaugines pirštines. Lateksinės netinka, nes lateksas pralei­džia kapsaiciną. Tad patartina pasirinkti tvirtesnes, darbui su buitine chemija skirtas pirštines. Jas užsimaukite net tada, jeigu reikia supjaustyti tik vieną papriką.

• Dirbant su ypač aitriomis papriko­mis (pavyzdžiui, ‘Jolokia’, ‘Scorpion’, ‘Habanero’ ir kitų veislių) patartina naudoti apsauginius akinius, kad į akis netrykštelėtų aliejaus ar sulčių. Net ir menkiausias kapsaicino kiekis, papuo­lęs į akis, sukelia didelius skausmus ir perštėjimą.

• Maldami sudžiovintas aitriąsias paprikas kavamale ypač saugokitės, nes jų milteliai, papuolę į kvėpavimo takus, gali smarkiai juos pažeisti. Supilkite su­džiovintus aitriųjų paprikų gabaliukus į kavamalę, uždenkite ją dangteliu ir visą kavamalę įdėkite į sandarų polietileno maišelį. Tada malkite. Sumalę nenuim­kite maišelio ir palikite kavamalę ramiai pastovėti 2–3 minutes. Paskui atsargiai nuimkite maišelį nuo kavamalės ir dar atsargiau perpilkite sumaltus miltelius į indelį. Šitaip išvengsite aitriųjų paprikų dulkių, kurios atsiranda malant jas.

• Virdami įvairius padažus, pagardus ir kt. iš ypač aštrių paprikų (pavyzdžiui, ‘Bhut’, ‘Jolokia’ serijos ar kitų Capsiccum chinense paprikų) pasirūpinkite ypač gera ventiliacija, nes nuo sklindančio kapsaicino pradės perštėti akis, graužti nosį, gali imti pykinti. Patartina nevirti ir negaminti nieko iš ypač aitrių paprikų, kai namuose yra vaikų. Menkiausias kapsaicino kiekis, patekęs ant vaiko odos, gali sukelti jam nemalonių pojūčių, nudeginti odą. Ypač skaudžios pasekmės gali būti kapsaicinui patekus į akis.

 

VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto docentė dr. Audronė ŽEBRAUSKIENĖ

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis