Ashburn +6,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023
Ashburn +6,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023

Prof. Birutė Galdikas: mano baltiškos šaknys įskiepijo meilę gamtai

2023/06/08


„Tėtis išeidavo pro namų duris, ištiesdavo ranką, o laukiniai paukščiai sutūpdavo jam ant delno ir lesdavo duonos trupinius. Toks artimas jis buvo gamtai. Ir tai buvo Los Andžele. Labai didžiuojuosi savo lietuviškomis ir baltiškomis šaknimis ir labai vertinu palaikymą bei pagalbą, kurios sulaukiu iš Lietuvos ir lietuvių“, – sakė Kaune viešėjusi profesorė Birutė Marija Galdikas – lietuvių kilmės pasaulinio garso antropologė, gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja.

Tyrimų lauke – išnykimo procesas

Birželio 6 d. Vytauto Didžiojo universitete (VDU) profesorė skaitė viešą paskaitą „Kur dingo patinai?“ ir bendravo su studentais, mokslininkais bei ja besižavinčiais kauniečiais, vos sutilpusiais į auditoriją. Daugiau nei 50 metų orangutanus tyrinėjanti mokslininkė pasakojo apie naujausią savo mokslinių tyrimų kryptį – išnykimą.

„Išnykimas yra kompleksiška problema, kuri yra labai mažai tyrinėjama. Žmonės galvoja, kad išnykimas – tai reiškinys, kuris įvyksta staiga, tačiau problema, kad mes per mažai suprantame apie procesą, kuris vyksta prieš gyvūnams išnykstant“, – pasakojo B. Galdikas, problematikai apibūdinti naudodama diabeto analogiją.

Anot jos, daug žmonių serga diabetu, tačiau dar daugiau yra diagnozuojamas prediabetas, kuris, jei žmogus nepakeičia savo gyvenimo būdo, veda prie diabeto. Todėl mokslininkė apie tai daug kalbasi su studentais ir pasakoja žmonėms, kad jie suprastų – iki išnykimo veda ilgas kelias ir jeigu tuos simptomus laiku pastebėsime, galime išvengti tokios baigties.

„Net mokslininkai iki galo nesupranta išnykimo etapų. Pirmieji moksliniai darbai šia tema pasirodė tik mažiau nei prieš metus. Todėl aš šiuo metu apie tai daug kalbu. Ir nors kai kuriems žmonėms tokia tema gali atrodyti nuobodi, apie tai pasakoti yra labai svarbu. Tai yra tema, kuriai aš paskyriau visą savo gyvenimą – išsaugoti nuo išnykimo laukinius orangutanus Borneo saloje“, – teigė B. Galdikas.

Perka žemę ir sodina miškus

1971 m. Indonezijos Borneo saloje, Tandžungputingo nacionaliniame parke, mokslininkė įkūrė pirmąjį orangutanų stebėjimo centrą, kuriame gamtosaugininkė tęsia veiklą iki šiol. Tačiau jos darbas neapsiriboja šios nykstančios populiacijos tyrimais.

Kadangi didžiausią grėsmę orangutanams kelia palmių aliejaus plantacijos, kuriamos naikinant gyvūnų gyvenamąsias vietas ir užkertančios kelią orangutanų patinams migruoti, B. Galdikas su vietiniais gyventojais vykdo ne vieną iniciatyvą šiems primatams išsaugoti.

„Šiuo metu stengiamės sukurti koridorius patinams migruoti. Labai džiaugiamės, kad Indonezijos valdžia mums padeda išpirkinėti žemes – jau esame išpirkę 6 tūkstančius hektarų. Per paskutinius šešerius metus kartu su aštuonių vietinių gyventojų komanda esame pasodinę 800 tūkstančių vietinių medžių. Tikimės, kad iki kitų metų iš viso būsime pasodinę milijoną medžių. Vykdome edukacinę programą, kurioje jau sudalyvavo 70 tūkstančių vietinių vaikų. Taip pat, kartu su mobiliomis policijos brigadomis patruliuojame užkertant kelią brakonieriams. Darome daug, bet viską iš širdies. Vietiniai mato mūsų nuoširdumą ir labai vertina mūsų pastangas“, – B. Galdikas teigė esanti labai laiminga galiausiai atsidūrusi Indonezijoje, nors planavo keliauti į Malaiziją.

Įvertinta pasaulyje ir Lietuvoje

Indonezijos valdžia ne kartą įvertino gamtosaugininkės nuopelnus. 1997 m. jai buvo įteiktas Indonezijos apdovanojimas „Žemės herojus“ (Hero for the Earth) – aukščiausias šalies įvertinimas už išskirtinį darbą gamtos apsaugos srityje. B. Galdikas tapo vienintele ne indoneziete ir viena pirmųjų moterų, gavusių šį apdovanojimą.

Prof. B. Galdikas gyvenimas ir darbai aprašyti šešiose knygose, apie ją sukurta dokumentinių filmų Indonezijoje, Japonijoje, JAV, Prancūzijoje, Italijoje, Australijoje. Tarp įvairių jos pelnytų apdovanojimų – Jungtinių Tautų pasaulinė premija, E. Bauerio Žemės didvyrės premija, PETA humanitarinė premija, Tylerių aplinkos apsaugos premija ir aukso medalis. Profesorė vadovauja ir Tarptautiniam orangutanų globos fondui, kuris veikia JAV, Australijoje, Indonezijoje, Didžiojoje Britanijoje ir šiuo metu steigiamas Lietuvoje.

Profesorė dalyvauja Lietuvos mokslininkų rengime, skaito paskaitas, priima jaunuosius tyrėjus praktikai Borneo saloje. 2010 metais Vytauto Didžiojo universitetas prof. B. Galdikas suteikė garbės daktaro vardą. Tų pačių metų liepos 6-ąją, Valstybės dienos proga, prezidentė Dalia Grybauskaitė profesorę apdovanojo Lietuvos valstybės Ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“. Šio vizito Kaune metu B. Galdikas buvo įteiktas jubiliejinis VDU šimtmečio medalis, įsteigtas minint Lietuvos universiteto įkūrimo metines.

 

VDU informacija

Jono Petronio nuotr. – Birutė Galdikas

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/07

Žemės ūkio ateitis neaiški, tai šiandien paaiškėjo dar kartą

Šiomis dienomis Vilniuje yra susirinkęs gražus būrys prekinės žemės ūkio produkcijos gamybos lyderių: žemės ūkio bendrovių vadovai, vyriausieji finansininkai, specialistai. Gruodžio 7–8 d. vyksta Lietuvos žemės ūkio bendrovių aso...
2023/12/07

VMVT ragina atsisakyti gyvūnų demonstravimo „gyvose prakartėlėse“

Į gyvais gyvūnais apgyvendintą prakartėlę per šventę Druskininkuose dar vakar dėmesį atkreipė gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ir kėlė klausimą, kodėl Valstybinės maisto ir veteri...
2023/12/07

„Auga Group“ kitąmet tikisi 23,3 mln. eurų EBITDA pelno

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse žemės ūkio investicijų grupių „Auga Group“ 2024 metais planuoja uždirbti 23,3 mln. eurų pelno prieš palūkanas, mokesčius ir...
2023/12/07

Ar medijos paverčia politiką pigiu šou?

Įprasta kritikuoti tiek ats­kirus politikus, tiek ir po­li­­­tiką bendrai – piktintis jos neprofesionalumu, pa­vir­šu­tiniškumu bei sa­va­nau­­diš­kumu. Šiuo met...
2023/12/07

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/07

LSMU Veterinarijos akademijoje – pokyčiai

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) praneša apie pokyčius universiteto Veterinarijos akademijoje – LSMU Senatas penkerių metų kadencijai patvirtino naujus dviejų fakultetų dekanus.
2023/12/07

Lietuvoje vidutinės degalų kainos mažesnės nei Lenkijoje

Vidutinės degalų kainos per savaitę Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino padidėjo 0,2 proc. Skirtumas tarp šių degalų kainų padidėjo iki 0,04 Eur/l. Pirmą kartą šiais metais vidutinės degalų kaino...
2023/12/07

COVID-19 ir medus: bičių produktai kovoje su virusine infekcija ir jos padariniais

Pasaulį užklupus SARS-CoV-2 viruso sukeltai COVID-19 pandemijai sveikatos sistema susidūrė su nauju iššūkiu – ligos diagnostika ir gydymu. Sergantiems pacientams gydyti buvo naudojami įvairūs vaistai, tačiau tikslios terapijos ...
2023/12/07

Augalinės produkcijos eksporto į Jungtinę Karalystę naujovės

BTOM taikomas augalams ir augaliniams produktams, gabenamiems į Jungtinę Karalystę (JK) suprantamas kaip jų tiekimas į Angliją, Škotiją ir Velsą. Tuo tarpu Šiaurės Airija išlaiko vietą vidinėje Europos Sąjungos (ES) rinkoje ir...